שינויים בהרגלי הנדידה

יואב פרלמן 20/07/2018 00:00

 

כיצד ישפיעו שינויי האקלים על נדידת ציפורים?

 

 

כתבה זו היא תרגום של כתבה באנגלית שפורסמה באתר Birdlife International ב- 11 ביולי 2018. הכותרת באנגלית: How will climate change affect bird migration? Our scientists explain

הכתבה הזו היא חלק מסדרת כתבות המציגות את המחקר המדעי המתקיים ב- BirdLife International שמטרתו להרחיב את בסיס הידע על ציפורים ולייעל את שמירת הטבע המתבצעת על ידי הארגון הבינלאומי.

המדען הראשי של BirdLife International ד"ר סטיוארט בוצ'רט מדבר על המחקר שלו שפורסם במאמר המדעי " Flight range, fuel load and the impact of climate change on the journeys of migrant birds".

סטיוארט עומד בראש צוות המדענים של BirdLife International, המסייע לספק את הבסיס המדעי לתוכניות שימור עופות ברחבי הארגון. עבודה זו כוללת הערכה של סיכוני הכחדה של ציפורי העולם עבור הרשימה האדומה של IUCN, המזהה אזורים חשובים לציפורים ומגוון ביולוגי, ומבטיחה שהמדע המדויק יעמוד בבסיס המדיניות של BirdLife.

 

מה העניק השראה למחקר זה?

במהלך העשור האחרון פורסמו מאמרים רבים המראים כיצד תפוצת מיני ציפורים צפויה להשתנות בגלל שינויי האקלים. מחקרים אלה מראים כי עבור מינים רבים, האזורים עם אקלים מתאים עבורם צפויים להתרחק לעבר הקטבים. כמה מינים שדוגרים בצפון האזור הממוזג וחורפים מדרום לקו המשווה יצטרכו לנדוד מרחקים ארוכים יותר עם שינויי האקלים הצפויים.

עם זאת, אף אחד לא הסתכל בעבר מה ההשלכות של נדידה ארוכה יותר ביחס לזמן שלוקחת הנדידה וביחס לעלויות האנרגטיות של הנדידה הארוכה יותר. שיתפנו פעולה עם מומחים באוניברסיטת Durham ובמקומות אחרים כדי לחקור סוגיה זו.

 

 

למעלה: שינויים במרחק ובכיוון של אזורי הדגירה (כתום) והחריפה (כחול) בין שנת 2000 למה שצפוי בשנת 2070, עבור מינים נודדים לטווח קצר (שמאל) לנודדים לטווח ארוך (ימין), בהתאם ל- 12 תרחישי שינויי אקלים שונים.

 

כל קו מייצג מין נפרד, בממוצע לכל 12 תרחישי האקלים. המרכז של כל גרף מייצג את מרכז תחום התפוצה של כל מין בשנת 2000 (נוכחי). השטחים הצבועים מייצגים את סטיית התקן סביב הממוצע לפי 12 תרחישי האקלים.

 

 

מדוע שינויי האקלים משפיעים על ציפורים נודדות בפרט?

מינים נודדים דורשים תנאים מתאימים במהלך המחזור השנתי שלהם: בשטחי הדגירה שלהם, באזורי החריפה שלהם, ולאורך צירי הנדידה בין השניים. לשינויי האקלים יש פוטנציאל לשבש את התנאים בכל שלושת השלבים.

 

 

בגרף משמאל:

השינוי היחסי באורך מסלול הנדידה הצפוי בין מצב נוכחי (2000) למצב הצפוי בשנת 2070, עבור 40 מינים נודדים לטווח קצר, ו- 37 נודדים ארוכי-טווח.

 

איך הגעת למסקנות שלך?

השתמשנו בנתונים על מורפולוגיה של הכנף ומסת הגוף כדי לאמוד את המרחק אותו מינים נודדים שונים מסוגלים לעוף ללא עצירה לפני שהם צריכים לעצור לתדלוק.

שילבנו אומדנים אלה עם מידע על אורך נתיבי הנדידה כיום ובעתיד, תחת שינויי האקלים הצפויים. מתוך זה חישבנו בכמה תחנות תדלוק מינים שונים יצטרכו לעצור כדי לבנות מחדש את עתודות השומן שלהם, ומכאן הזמן הדרוש לנדידה.

 

 

זמיר מנומר - מסע הנדידה צפוי להתארך בחמישה ימים, לפחות.      צילום: גל שון

 

מה מצאת?

עבור למעלה מ -80% מהנודדים האירופיים לטווח ארוך, יהיו עליות משמעותיות הן במספר תחנות התדלוק והן בזמן שדרוש כדי לנדוד בין אזורי הדגירה שלהם לבין אזורי החריפה. לדוגמה, אנו מעריכים כי הזמיר המנומר יצטרך לנדוד כמעט 800 ק"מ נוספים בממוצע בשנת 2070, בתוספת של לפחות חמישה ימים למסע שלהם. הנדידה של השרקרק המצוי צפויה להתארך במעל 1000 ק"מ ובלפחות 4.5 ימים בשנת 2070.

 

 

שרקרק מצוי - עד לשנת 2070 מסע הנדידה שלו יתארך בכ- 1,000 קילומטרים.      צילום: יואב פרלמן

 

מה ההשלכות על שימור מינים אלה?

ציפורים סובלות מתמותה גבוהה יותר בנדידה, בשל סיכון מוגבר לטריפות ולרעב כתוצאה מדרישות אנרגטיות גבוהות יותר ומאספקת מזון בלתי צפויה. מסע ארוך יותר מגדיל את הסיכונים הללו, ולכן עלול להוביל לירידה באוכלוסיות. המחקר שלנו מספק ראיות נוספות לכך שנודדים לטווח ארוך עלולים להיפגע קשה במיוחד משינויי האקלים.

 

כאן ניתן לקרוא במלואו את המאמר " Flight range, fuel load and the impact of climate change on the journeys of migrant birds" שפורסם בירחון היוקרתי Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

 

 


מקורות:

 

Howard C, Stephens PA, Tobias JA, Sheard C, Butchart SHM, Willis SG. 2018 Flight range, fuel load and the impact of climate change on the journeys of migrant birds. Proc. R. Soc. B 285: 20172329. http://dx.doi.org/10.1098/rspb.2017.2329

 
land marks