עלון הטיבוע - מס' 2

לפניכם מובא עלון הטיבוע שני, שיצא בדצמבר 1990. כבר במבט ראשון ניכר כי העלון הזה כתוב בצורה ברורה הרבה יותר מן העלון שלפניו, גם למי שאינו עוסק בטיבוע.

העלון נפתח בהקדמה הקוראת למטבעים להצטרף למרכז הטיבוע הישראלי. לאחר מכן כותבי העלון מבקשים ממי שיש ברשותו את המידע החסר על ציפורים שטובעו ונמצאו עם טבעות אלו לכתוב להם ולחלוק את המידע.

העלון הקודם, הראשון, הציג את כל הלכידות החוזרות של ציפורים מישראל בחו"ל ומחו"ל בישראל בשנים שלפני יציאת העלון - מתחילת הטיבועים בארץ ועד צאת העלון. לכידות אלו מאפשרות ללמוד מהיכן מגיעות הציפורים הנמצאות בישראל בטיבוע הראשוני, הודות ל"לכידה החוזרת" (ע"י מטבעים אחרים, במקומות אחרים).

 

בעלון הנוכחי דיווחי לכידות חוזרות הם בודדים: לכידות משנים שנשכחו בעלון הקודם וכן ציפורים שנצפו/נמצאו מטובעות בארץ מחו"ל או מהארץ בחו"ל בפרק הזמן שחלף מפרסום העלון הראשון (יש לזכור שאימייל לא היה, ולעיתים הגעת דיווח מארצות רחוקות לקח שבועות ואף חודשים).

בנוסף, עלון זה חושף מעט כיצד הטיבוע מאפשר לנו לבחון מה משך חיי הציפורים בטבע (שאלה שמעסיקה רבים הן מתוך סקרנות אישית והן מתוך שמירת טבע). בעלון מתוארות לכידות של פרטים שנלכדו בארץ פעמיים בהפרשי זמן גדולים.

 

מעניין לראות, שכמות מכובדת של ציפורים שנצפו בארץ לאחר שטובעו בעולם או בארץ, נצפו על ידי גיאורג פידלר, צפר גרמני שמתמחה בקריאת טבעות ציפורים בטלסקופ. הוא צפה בפרק זמן קצר מאוד (שבוע אחד) בארבע ציפורים מטובעות שטובעו כמה שנים לפני כן (לדעתי זה דבר די מרשים - למצוא ציפורים שטובעו כמה שנים לפני כן בעזרת טלסקופ). הציפורים בהן הוא צפה היו שתי חסידות, שלך וסיקסק. החסידה הלבנה היא ציפור שקל מאוד לראות באביב - הן נודדות בהמוניהן ובכלל לא צריך להיות צפר מומחה כדי לזהות אותן. בנוסף, חסידות לבנות מטובעות לרוב באירופה במהלך הקינון, כך שישנו סיכוי גדול לראות בארץ חסידות לבנות מטובעות בנדידה. הסיקסק הוא ציפור יציבה בארץ, וגם אותו קל לפגוש במשך כל השנה, גם בקרבת ישוב, בפארקים עם מדשאות ושדות.

 

 

סיקסק - הכי ישראלי שיש.      צילום: יואב פרלמן

 

במרכז העלון, הדף האמצעי, מופיע דף המיועד לתלישה: בעבר, כדי להזמין ציוד לטיבוע המטבעים היו תולשים מן העלון את הדף האמצעי, ממלאים בו את הפרטים הנדרשים ושולחים בדואר. הדף מכיל פירוט על סוגי הציוד הניתנים להזמנה ואת טופס ההזמנה עצמו. פיסת היסטוריה.

בהמשך לפרץ הנוסטלגיה, מעניין לראות את בקשתם של כותבי העלון - איור לוגו למרכז הטיבוע שיופיע על העלונים (המאייר יזכה לשנת חברות במרכז הטיבוע! פרס נאה).

 

לסיום, מובא מאמר קצר על לכידות של נחליאלים לבנים בחיפה, בעקבות מחקר שנערך על ידי ליאורה הגין. מסקנות המחקר היו מעניינות (הקשר בין אתר לינה ואכילה, היקף החזרה של פרטים שנה אחר שנה ועוד) ואתם מזומנים לעיין בהן בעלון המצורף. אולי בסתיו הקרוב זה ישנה את ההסתכלות שלכם על הציפורים המקסימות הללו.

 

 

כתבה זו הוכנה במסגרת ההתנדבות של נטע ורקר, מחוגי הצפרות לנוער, בתחנה לחקר ציפורי ירושלים.

תודה רבה לירון בזר על היוזמה ועל שהשאיל לנו את עלוני הטיבוע.

 

כתבות

land marks