חג ה(ו)דיה

שחר שלו 04/08/2018 00:00

באמריקה יש חג בסוף נובמבר שאומרים תודה על כל מה שאלוהים סיפק להם. השנה קיצרנו את השם, קיצרנו את הזמנים ואנחנו אומרים תודה שיש דין ויש דיה. נכון שזה מתנה די קטנה, במצב משומש לא פשוט ולא מלהיב במיוחד אבל תצפית שלישית בלבד לישראל!

עונת המלפפונים ארוכה, חמה ובדרך כלל משעממת. בעוטף עזה יש עפיפונים ובלונים ובחוף הצפוני עפו מספרים יפים של שחפיות רסן, שחפיות בנגליות וחמסנים. באופן מקרי לחלוטין קיבלנו שילוב בין שתי הזירות. בשישי שעבר הגיעו  2 חברים מעוטף עזה להנות קצת מחוף הצפוני ואיתם הגיע עפיפון מסוג אחר - פחות בוער יותר מסעיר.

 

 

שחפיות בנגליות מעל מפרץ אילת.      צילום: שחר שלו

 

דיה שחורה היא ציפור נפוצה מאוד בנגב שפוקדת כל מזבלה באלפים. קרובת המשפחה שלה, הדיה צהובת-המקור, נפוצה באותו מידה באפריקה ודרום חצי-אי הערב. אבל מחוץ לאזורי תפוצתה היא מאוד נדירה ואני תמיד בודק את המקור של דיות שעוברות פה בדרום. קיץ באילת כמעט נטול דורסים לגמרי. יש את הבז השחור שבקושי מראה את עצמו, בז מדברי שדי נדיר כבר ואפילו בז מצוי לא נפוץ.
 

שישי בבוקר החוף לא סיפק את הסחורה והלכתי לפארק הצפרות לשתות קפה, קצת בריכות לראות חופמאים, ק"מ 20 וק"מ 19 והביתה - סיבוב שאני עושה כל סוף שבוע. פניתי לכיוון ק"מ 19 - הרגל כבר יודעת לבד לבלום פתאומית. בעמוד של מכלאת הבקר ישב דורס שנראה כמו עקב ובדיוק במקום שעקב עיטי יושב כל חורף כבר שנים. אבל עכשיו אמצע קיץ, מה פתאום עקב?

דיה צהבת-מקור כבר היה מסומן אצלי כמבקר קיץ בפוטנציאל והיה החשוד העיקרי לפני שהרמתי משקפת עליה. המקור הצהוב היה אמור להיות מספיק לסגור עניין אבל המקור היה בהיר ממה שצפיתי והמראה של הציפור הזכיר יותר עקב מאשר דיה.

 

 

 

דיה "צהובת-מקור" - K19      צילום: שמעון שיף

 

מה עושים? מכיוון שסיימתי קפה עם נועם ורע לפני חצי שעה התקשרתי עליהם שיבואו לראות אותה לפני שנעיף אותה לאוויר לסגור את הזיהוי. שלחתי גם הודעה לחברים מעוטף עזה אבל הם היו כבר בחצי דרך הביתה.

נועם ורע הגיעו, הדיה התרוממה ולמרות הנוצות הבלויות באופן קשה, היא ללא ספק דיה צהובת-מקור. היו מלא תמונות וחזרנו לפארק הצפרות לבדוק עוד כמה מינים אפריקאים ולשלוח תמונות למומחים. מה שלמדנו זה שהיא לא דיה עם מקור צהוב. היא קטנה יותר מדיה שחורה, המראה שלה מזכיר יותר מראה של עקב חורף, התת-כנף ללא חלון ועם פסים מאד בולטים, והעל-כנף עם פסים בהירים שנראים היטב בתעופה. זאת "ציפור" שונה לגמרי מהדיה שחורה שלנו והיא מזדמנת נדירה ביותר. היא גם חששנית אז שווה לראות אותה כמה שיותר מהר, מי יודע מתי תגיעה דיה חמודה עם מקור צהוב שוב.

 

 
דיה שחורה - "צהובת-מקור" - שהרי במקומות רבים צהובת-המקור נחשבת לתת מין של הדיה השחורה. 
השלישית לישראל! 28.7.18      צילום: אביב עציון
 
 
צהובת-המקור בתעופה. חסרה את החלונות הבהירים בכנפיים ומפוספסת בכבדות. גם הגזרה שונה מזו של הדיה השחורה
28.7.18      צילום: אלדד גולן
land marks