פולין הפראית

יובל דקס 25/08/2018 00:00

צפרות בפולין?! למרות האסוציאציות שעלו לי במחשבה על אותם איזורים מיוערים של פולין החלטתי לצאת לחוויה מתקנת - טיול שורשים אלטרנטיבי יחד עם חבורת צפרים נחושה ונלהבת - ואכן אחרי כמה שעות טיסה ונסיעה אל גבול פולין וביאלורוסיה גילינו את ארץ היערות והביצות של מזרח פולין - גן עדן שמור היטב אשר צופן הרבה הפתעות.

 

למרות שהפולנים מחשיבים את עצמם בגאווה כמרכז אירופאים, חלקים גדולים של מזרח פולין הם עדיין לא מפותחים ונראים כמו החצר האחורית של אירופה עם כבישים צרים, קיני חסידות על כל גג, להקות זרזירים וסנוניות ועושר של טבע בראשיתי שכבר נעלם מהנוף המתועש של מערב אירופה.

 

יער ביאלוביצה

לאורך מאות השנים האחרונות התפשטו השטחים החקלאיים שהפכו לאסם התבואה של אירופה ונגסו ביערות הטבעיים, עד שנותרו חלקות ספורות בקצה הצפון מזרחי של פולין. אותה חלקת יער הוכרזה כשמורת ביאלוביצה - יער המישורים הנמוכים אולי האחרון באירופה כולה. התושבים הפולנים מקדשים את פיסת הטבע האחרונה הזו ומתייחסים אליה כאל אוצר של טבע בראשיתי. גם צפרים מכל רחבי אירופה מגיעים לכאן בשביל כמה מיני מטרה מיוחדים - בעיקר נקרים, ירגזים וינשופים. עדר הביזונים האירופים הגדול ביותר באירופה נמצא כאן והפך בצדק לסמל של השמורה וגם של הבירה הפולנית - 'זובר'.

 

יערות תמיד מרתקים אותי בגלל העושר הטבעי שלהם והאתגר שבאיתור בעלי החיים. מגוון העצים של יער ביאלוביצה, יחד עם העובדה שהעצים בו עתיקים מאוד ומוגנים מכריתה הופכים את המקום לאחד היערות המייצגים ביותר את בית הגידול ששלט פעם באירופה - יער המישורים הנמוכים.

ריכוז העצים המתים כאן הוא גבוה ביותר ומספק בית גידול עשיר לפעמים יותר מהעצים החיים למיני ציפורים, צמחים ופטריות. לפעמים היער שקט מאוד, בעיקר בתחילת היום ובסוף היום כאשר השמש הנמוכה בקושי מצליחה להאיר את היער, אבל לפעמים מגיעה להקת יער מעורבת של פרושים, ירגזים ונקר מעניין והיער מתעורר לחיים. כל ציפור כאן היא פנינה אמיתית - זמירים, קוקיות, וירגזים משבעה מינים. עלויות ירוקות, אפורות ועלויות חורף שחלקן מקננות דווקא בקרקעית היער. בצמרות נמצאות חטפיות אפורות, שחורות-עורף, לבנות-עורף וגמדיות ובעיקר נקרים. ביער הזה אפשר למצוא כמעט את כל הנקרים של אירופה בגלל עושר סוגי העצים - הנקר לבן-הגב שזקוק לעצים מתים בסביבה ביצתית, נקר תלת-אצבעי שמעדיף מחטניים, וגם נקרים נוספים כמו הנקר השחור, נקר סורי, עקוד, ירוק, אפור-ראש, בינוני וגמדי.

 

 

נקר תלת-אצבעי      צילום: יובל דקס

 

הנשק הסודי שלנו היה פיוטר -  המדריך המקומי שידע לנווט במבוך של דרכים שחוצות את היער במאמץ לאתר עבורנו קינים של נקרים מכל המינים.

אחת הציפורים המדהימות של הטיול היתה דווקא הקטנה שבינהן, קיבלנו מידע מודיעיני על קן של כוס גמדי - דורס לילה זעיר שבוחר לקנן בקינים ריקים של נקרים עקודים. התקרבנו בשקט מוחלט אל אתר הקינון וגילינו נוצות טריות של ירגזי זנבתן מתחת לפתח הקן, סימן שהקינון עדיין פעיל ונותר רק לאתר את הכוס שאמור לעמוד על אחד הענפים מחוץ לקן. אלא שהמשימה התבררה כבלתי אפשרית - היער עצום והעלווה לא מאפשרת לראות כלום.

כעבור חצי שעה לחשתי לפיוטר המדריך שיפסיק לחפש בין הענפים ושכדאי להמשיך הלאה אבל כשסיטה אירופית השמיעה קולות התגודדות חזקים הוא נדרך והתחיל לעקוב אחריה - ותוך כמה שניות אותר הכוס מנמנם ממש מעלינו. מסתבר שזו הדרך היחידה לאיתור של הכוס החמקמק הזה, באמצעות מעקב אחרי ציפורים שמתגודדות סביבו.

  

 

כוס גמדי צילום: יובל דקס

 

שמורת ביצות בייבז'ה

שמורת בייבז'ה, הגדולה בפולין, מייצגת את מרחבי האחו הפראיים האחרונים שנותרו בצפון מזרח אירופה. אגן הניקוז של נהר הבייבז'ה כולל נחלים שמתפתלים ומציפים כל שנה את המישורים. זהו בית גידול מאוד עשיר של ביצות, אחו, שדות ויערות שמאכלס מגוון מדהים של בעלי חיים ועופות מקננים: עגורים אפורים, חופמאים מכל המינים, ברווזים, טבלנים, ברבורים, שחפים ושחפיות, דורסים וציפורי שיר מקננים כאן בצפיפות הגדולה ביותר באירופה. כאן ראינו ביום אחד גם את האייל הקורא, בונה אירופי, דלק האורנים, שועל אדמוני, אייל הכרמל - שבמקומות אחרים באירופה הם קשים מאוד לאיתור.

 

מימין: אייל קורא יוצא אל האחו בשעת השקיעה, שמורת בייבז'ה.    

משמאל: בונה אירופי לבד בחושך בפולין, ספארי לילה בשמורת בייבז'ה.

צילום: יובל דקס

 

שיא הביקור  היה הליכה לעת השקיעה בשביל צר שנכנס ללב האחו המוצף - שסביבנו רוחשים ענני יתושים יחד עם אינסוף קולות שירה של חרגולני נחלים, חרגולנים זמיריים, קניות פסים, קטנות ואירופיות, כחולי חזה, ורדיות, גיבתוני סוף, קוקיות אירופיות ודוחלים חומי-גרון.

אבל הציפור שלשמה הגענו היתה קנית גדות - הציפור הנדירה ביותר באירופה - שרוב האוכלוסייה העולמית שלה נמצאת כאן ובביילורוסיה השכנה. לאחרונה התברר שרוב האוכלוסיה העולמית מבלה את החורף בשמורת טבע אחת בסנגל ובחוף השנהב. זהו מין שנמצא בהתמעטות מדאיגה בשל הרס מקומות חיות וצפרים מכל אירופה מגיעים לשביל הזה בשביל לזכות בהצצה חטופה בקנית שעולה לשיר בשעת השקיעה.

 

 

ביזון אירופי - היונק הגדול ביותר באירופה, גדול יותר מהביזון האמריקאי.

הביזונים מסתתרים רוב היום ביער ויוצאים לעיתים רחוקות.     צילום: יובל דקס

 

 

מימין: ורדית אירופית      צילום: יובל דקס      משמאל: נקר לבן-גב      צילום: יוסי רגב

 

בשנים האחרונות ישנם איומים רבים על הטבע והיערות של פולין, הממשלה הפולנית הימנית אישרה כריתת יערות בניגוד להמלצות ארגוני הסביבה, ומחלות הגורמות לתמותת עצים מתפשטות ביער בצורה מהירה בעקבות ההתחממות הגלובלית. ההצטרפות של פולין לאיחוד האירופי משפיעה על החקלאות ברת הקיימא והופכת אותה ליותר מתועשת ופחות ידידותית לסביבה מאשר בעבר. יחד עם זאת, פולין היא עדיין 'יצרן הטבע' הגדול של אירופה.

 

תודה למדריך המקומי פיטר מחברת Wild Poland  שבזכותו הייתה לנו חוויה מדהימה - מסתבר שפולניה ופראי זה לא סתירה פנימית...! ולמשתתפי הטיול : סבין, ג'ניס, ענת, יוסי, זאב, מלכה, אסתי, דדי, מיקי ואיתן.

 

 

 

צוות הצפרים בפעולה - צופים בנקר תלת אצבעי ביער של מחטניים. צילום: יובל דקס

 

 

 

 

land marks