הגרוב של אנפת המנגרובים

יובל דקס 11/10/2018 00:00

בלב גוש דן אפשר למצוא את אחת הציפורים החשאיות ביותר בישראל - אנפת המנגרובים או בשמה המדעי Butorides striata. בית הגידול "המקורי" שלה ייחודי - יערות מנגרובים המצויים בתפר שבין הים ליבשה, באיזורים טרופיים. אנפת המנגרובים ניזונה בעיקר בדגים קטנים, ובדו חיים וחרקים שהיא מוצאת בסביבת מחייתה. לפעמים אפשר לראות את האנפות האלו זורקות "פיתיון" מדומה של עלה למים כדי למשוך דגים סקרנים וכך לצוד אותם.

עד שנות האלפיים היה אפשר למצוא את המין הזה באיזור מפרץ אילת בלבד אבל בשנים האחרונות, במקביל למגמת התפשטות עולמית, ישנה התפשטות אטית שלו צפונה לאזור מישור החוף של ישראל והפרט הצפוני ביותר תועד בעמק בית שאן.

 

דווקא בגוש דן נרשמו תצפיות רבות באנפות מנגרובים - בפארק הלאומי ברמת גן, בפארק הרצליה, בפארק אריאל שרון ובמיוחד בפארק הירקון שם התבססה אוכלוסייה קטנה של כמה אנפות. במשך היום אפשר לאתר אותן עומדות על שפת המים ומחכות לדג קטן, אבל החיפוש דורש סבלנות בגלל כושר ההסוואה המעולה שלהן.

אחת התצפיות המעניינות שלי באנפת מנגרובים הייתה לגמרי במקרה ביום שבו כל שפיריות העולם החליטו שהן בוקעות מבריכה קטנה, מזדווגות ומטילות ביצים מיד. אנפת מנגרובים צעירה גילתה את החגיגה הזאת וצדה את השפיריות ללא הרף מהגדה. לפעמים היא הצליחה לצוד זוג שפיריות בשעת ההזדווגות - שזה כמו להגדיל בשקל תשעים.

 

 

לא תצליח למצוא אותי... צילום: יובל דקס

אנפת המנגרובים היא אמנית ההסוואה. היא יכולה לזקוף את המקור ולהתחפש לקנה, בזמן שהעיניים שלה ממשיכות להביט קדימה.      

 

 

אני יודעת להשתחל מתחת הצמחייה!

אחד המקומות הטובים ביותר לצפות ולצלם את האנפה הוא פארק הצפרות ראש ציפור וסביבתו בפארק הירקון.

צילום: יובל דקס

 

 

 

אנפת מנגרובים צדה צמד אוהבים... מומלץ!     צילום: יובל דקס

 

 

כתבות

land marks