עופות דורסים בשידור חי

גלעד פרידמן 02/11/2018 00:00

שמירת טבע מתחילה בחינוך.

בעזרת התרומות שלכם נוכל להמשיך לשדר ולהטמיע ערכי שמירת טבע לקהל הרחב.

 

 

נקבת החיוויאי מסוככת על גוזלה מפני קרינת השמש - 8.6.17

 

בשלוש השנים האחרונות הצלחנו להעביר שמונה שידורים ישירים אשר חשפו את עולמם המרתק של העופות הדורסים הגדולים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus), חיוויאי הנחשים (Circaetus gallicus) והאוח העיטי (Bubo bubo). בעזרת מצלמות Online מיוחדות ,(HD) אשר הותקנו בסמוך לקינים של שני המינים, שידרנו בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזלים עד לפריחתם המוצלחת מהקן. בעזרת השידורים, הצלחנו להעביר תכנים ערכיים בפני מילוני צופים מכל רחבי העולם, והדגשנו את חשיבות השימור של המערכות הטבעיות ורצף השטחים הפתוחים בישראל.

 

לשמחתינו הרבה, מדי שנה, זכינו להעביר בשידור חי עונות קינון מלאות, רצופות בדרמות ובאקשן חסר מעצורים.

 

כבר שלוש שנים שבקן העקבים העיטים האקשן לא עוצר לרגע. זכינו לתעד מספר אירועים נדירים כמו הטלתן של ארבע ביצים ובקיעתם של ארבעה גוזלים עד לפריחתם המוצלחת. יתרה מזאת, זכינו לתעד אירוע נדיר אף יותר: חטיפת  גוזל של דורס-יום על ידי דורס הלילה הגדול ביותר במזרח התיכון: האוח העיטי. הגוזל נחטף באמצע הלילה אך הצליח לחמוק מטופרי של האוח ולחזור בכוחות עצמו אל הקן, יום וחצי לאחר החטיפה.

תוך כדי עונות הקינון העקבים צדו 772 פרטי מזון (רק בתקופת הטיפול בגוזלים) מגוונים ועשירים, המלמדים אותנו על חשיבותם של השטחים הפתוחים בישראל. שפני סלעים, חוגלות, חומטים וחרדונים ניצודו ברבבותיהם, ובדרך כלל גם הובאו חיים אל הקן על מנת שהגוזלים יירכשו מיומנויות צייד. באמת טירוף מוחלט!

 

בקן העקבים תועדה גם התנהגות אנושית פושעת ומטרידה כאשר עבריינים זרקו אבנים על הגוזלים, וציידי צבאים/דרבנים עברו מתחת לקן באמצע הלילה. נוכחנו גם לראות כי תשתיות אנושיות יכולות לגרום למוות מיותר של פירחונים, וזאת כאשר פירחון אחד הסתבך בגדר תיל ומת כמה ימים לאחר מכן.

 

 

 

קרוב ל- 1,000 פרטי מזון במהלך עונת הקינון - והכל בשידור ישיר. עקבים עיטיים

 

גם קינון החיוויאים לימד אותנו עד כמה מסוכנת וקשה היא מלאכת הרבייה בטבע כאשר בשנה אחת הדגירה ננטשה עקב הפרעת אופנוענים והמשיכה שוב לאחר 48 שעות (לבסוף גם בקע הגוזל ביומיים איחור). בנוסף, מדי שנה, עם בקיעתו של הגוזל, אנו נוכחים לראות כיצד גם אצל החיוויאים דרמה רודפת דרמה וגם אצלם הקינון איננו רגוע ושליו. זאת כאשר נחש חי כמעט חנק גוזל בן יומו, או כאשר שריפה בשידור חי איימה לשרוף את הגוזל בקן. בנוסף, לצערנו, גם בשידור החיוויאים נתקלנו בהתנהגות אנושית פושעת כאשר שודדים ניסו לחמוס את הגוזל בשידור חי (הגוזל קפץ מהקן ולמזלו החזרנו אותו אל הקן ממש לפני החשיכה).

 

פריצת דרך משמחת במיוחד ריגשה אותנו בשנת 2018 כאשר זכינו להעביר שידור חי גם מטריטוריות הקינון של דורס-הלילה הגדול והאימתני ביותר בישראל, האוח העיטי. בפעם הראשונה זכינו לחשוף את חייו המסתוריים של האוח ולצפות בזוג אוחים חובק ארבעה גוזלים עד לפריחתם המוצלחת מהקן. במהלך העונה צפינו בזוג האוחים צדים אינספור עטלפי פירות, עופות ומכרסמים ואף נוכחנו לראות כי גם על דורסי הלילה הדרמות לא פוסחות כאשר נחשים זחלו צמוד לגוזלים הקטנים.

כאמור, בעזרת הפרויקט הפקנו תובנות חשובות עבור השמירה על העופות הדורסים כאשר הצלחנו לתעד בצורה טובה קונפליקטים משמעותיים בין קינון הדורסים לבין התנועה האנושית במרחב (מכוונת ותמימה כאחד). דרך השידורים אף יצרנו תשתית מדעית רחבה ובהירה על מהלך הקינון בטבע. תשתית זו מסייעת לקהילה המדעית להבין טוב יותר את ביולוגיית הקינון של הדורסים ובכך נותנת כלים ממשיים ואופטימליים עבור פעולות הממשק הנחוצות כדי לשמור על העופות הדורסים.

 

 

 

בפעם הראשונה בישראל - שידור ישיר מקן של אוח עיטי

 

יתרה מזאת, השידורים החיים הפיקו גם תובנות חשובות עבור השמירה על השטחים הפתוחים, כאשר תוך כדי העונות הצלחנו לתעד את הבאתם של אלפי פרטי טרף אל הקינים. כך, הובהר לכולם כי על מנת להשלים מחזור קינון אחד ולהצליח להפריח גוזלים בטבע הישראלי יש צורך ברצף שטחים פתוחים, איכותיים, המכילים כמות מזון גדולה ועשירה ביותר.

באופן זה, הוכח לנו שוב כי שימוש בעופות הדורסים כ"מיני דגל" הינה הדרך הטובה ביותר להעביר ערכים של שמירת טבע, ושמירת המארג הביולוגי כולו, אל הציבור הרחב.

לסיכום, עלותו השנתית של הפרויקט מסתכמת ב- 160,000 - 210,000 ₪, ובשנה בעברה קהל הצופים תרם 43,000 ₪ על מנת שהפרויקט ימשיך להתקיים. גם השנה השותפים בפרויקט ממשיכים לממן אך עקב עלותו הגבוהה (מאוד) של הפרויקט והצורך להפנות משאבים גם לפרויקטים חשובים אחרים, אנו שוב יוצאים בקמפיין של "גיוס המונים". זאת על מנת להמשיך ולשדר באיכות גבוהה גם בעונה הבאה ואף להביא לכם אל המסך הפתעות חדשות.

 

לכן, המשך השידור תלוי בכל אחד ואחת מכם, והיעד הוא 50,000 ₪. כל תרומה תסייע!

 

אז אם עקבתם, התרגשתם והתחברתם רגשית למשפחות הדורסים המפורסמות, ואם אתם שותפים לדעה כי הפרויקט חשוב ביותר ומסייע לשמירת הטבע בישראל, אנא עזרו לנו להוציאו אל הפועל ולהמשיך להעביר את ערכיו אל הקהל בבית.

 

 

לתרומה קלה, ובטוחה - לחצו כאן

 

 

בשם כל צוות הפרויקט, אנו מודים לכם מראש על כל תרומה.

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת וצה"ל (צבא הגנה לסביבה)

 

 

השמש זורחת על קן האוחים. 

הרגעים הגדולים

land marks