זוכרים את עמית, מצלמים באחריות

יואב פרלמן 12/11/2018 00:00

מצלמים ציפורים באחריות

 

את עמית גפן ז"ל הכרתי לראשונה כשלמדתי את לימודי לתואר שני בקמפוס של אוניברסיטת בן גוריון במדרשת בן גוריון. עמית למד אז בתיכון הסביבתי בשדה בוקר, ועזר לי להפעיל חוג צפרות עבור נערי ונערות התיכון. מיד כשנפגשנו, עמית בלט בכישורי צפרות חדים במיוחד, בכוח רצון אדיר שעזר לו להתגבר על מכשולים פיזיים ונפשיים קשים למרות מחלתו הקשה, ומעל לכל - חוש הומור מיוחד, רגישות לאדם ולטבע, ואישיות כובשת.

 

 

עמית גפן ואוהד הצופה - משקפות באוויר.          צילום: דורון ניסים

 

בהמשך, ניהלתי את תחנת הטיבוע בעמק החולה, ועמית שהיה פטור משירות צבאי התנדב לשירות לאומי ובילה איתי שנה נהדרת בעמק החולה בשנת 2006. עמית התגלה גם כצייר טבע מוכשר, וכצלם טבע מצוין באמצעים הדלים שהיו לו אז - טלסקופ ישן ומצלמה קומפקטית.

אחד מרגעי השיא שלנו היה הגילוי המשותף של קינון קניות בצרה בבריכות הדגים של להבות הבשן.

בשנת 2007 ליוויתי את עמית בחודשי חייו האחרונים, ובשבועות האחרונים בבית החולים. למדתי דרכו להכיר את משפחתו המיוחדת ואת חוג חבריו שכל מפגש איתם, באזכרות השנתיות, מפיח בי תקווה שעוד יש עתיד לחברה הישראלית אוהבת האדם, הארץ והטבע.

 

 

מימין: ציוד הכרחי לתצפית ים.      משמאל: שחף קדוד-זנב צעיר בחברת ריסה שחורת-רגל מתבגרת

יפו 20.12.02     ציור: עמית גפן - צעיר לנצח

 

משנת 2008 מרכז הצפרות הישראלי מקיים תחרות צילום ציפורים לזכרו של עמית. בשנים הראשונות אני ריכזתי את התחרות ואת הצגת התערוכה במסגרת יום העיון השנתי לצפרות שמתקיים מדי שנה בחנוכה באוניברסיטת תל אביב. בשנים האחרונות רוני לבנה, חברי הטוב, לקח את המושכות עם נסיעתי לחו"ל. התחרות גדלה, התפתחה והשתנתה עם השנים. השנה החלטנו בצוות המוביל את התחרות להמשיך ולהתקדם עם המסרים שאנחנו רוצים להעביר, למען הטבע בישראל ולזכרו של עמית גפן ז"ל.

 

 

נקבת שלדג גמדי    צילום: עמית גפן

 

לאור אתגרי שמירת הטבע ההולכים וגוברים בישראל, עולה הצורך בגיוס צלמי הטבע בישראל לחזית המאבק לשמירה על הטבע. בשנים האחרונות, תחביב צילום הטבע הפך נגיש הרבה יותר ושותפים בו חובבים במספרים גדלים והולכים. רוב צלמי הטבע בישראל פועלים בטבע באחריות רבה ובזהירות, תוך הקפדה לא לפגוע בבעלי החיים אותם הם מצלמים, ברכוש ובזולת. אולם, בשנים האחרונות התרחשו מספר מקרים בהם צלמי טבע חסרי ידע ומקצועיות גרמו לנזקים. מקרים אלה גורמים ליצירת לחצים נוספים, לא רצויים, למשל על ציפורים מקננות או נודדות.

 

בשנים האחרונות, מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע והאגודה הישראלית לצילום טבע חברו יחדיו להעלאת רמת המקצועיות בצילום טבע בישראל על ידי קידום צילום אחראי שומר טבע. במסגרת פעילות זאת, בתערוכת צילום הציפורים ע"ש עמית גפן ז"ל 2018 יוצגו צילומים הממחישים את הצילום האחראי שומר הטבע, בו נעשה תיעוד של סיטואציות טבעיות, ללא מניפולציה של הצלם. לא יתקבלו צילומים מהם עולה חשש כי לצורך הצילום נעשה שימוש באמצעים מלאכותיים ליצירת הסיטואציה (למשל האכלה, השמעת קולות), ושל מינים הרגישים להפרעות ובמיוחד בעונת הקינון.

 

 

 

לתקנון התחרות - לחצו כאן

לאתר התחרות - לחצו כאן

 

כתבות

 • התקנון
  התקנון
  דף הנחיות למשתתפים בתחרות הצילום ע"ש עמית גפן
  05/11/2018
 • עמית
  עמית
  מתוך החוברת "עמית"
  11/11/2016
land marks