מי תהיה ציפור השנה 2018?

יואב פרלמן 08/12/2018 00:00

גם השנה, הצפרות בישראל הייתה מרגשת ומיוחדת. במיוחד ברבעון האחרון של שנה, רצף של מינים נדירים במיוחד תיזז את צפרי ישראל צפונה ודרומה. לא היו השנה שיאי נדידה מרגשים או מינים דוגרים מיוחדים מדי, אך עם ארבעה מינים שנמצאו בישראל לראשונה, אי אפשר להתלונן. אנחנו מזמינים אתכם ואתכן לבחור את ציפור השנה 2018 - מי עשתה לכם את זה? מי הדליקה אתכן? עבור מי יצאתם מהמיטה החמה בשתיים לפנות בוקר? מי רוקנה לכן את הסוללה של המצלמה? נתחיל.

 

 

כתליי                       מי מכיר את הציפור שבקיר? הכתלי חוזר לעין עבדת                      כתלי

 

כתלי בעין עבדת   צילום: מידד גורן

 

הכתלי הוא ציפור מיוחדת במינה - הוא מייצג משפחה בעלת מין יחיד, הוא יפהפה והוא נדיר. מעוף הפרפר אדום-הכנפיים שלו מזמן חוויה בלתי נשכחת לכל צפר וצפרית.

בישראל, הכתלי חורף די קבוע אך נדיר ביותר במצוק הארבל - פרט אחד או שניים בקושי. ותיקי הצפרות זוכרים שאי שם בשנות התשעים הכתלי חרף מדי פעם גם בצוקים האדירים של קניון עין עבדת. אך מאז - יוק. מידד גורן, מנהל מרכז הצפרות רמת הנגב, שקניון עין עבדת הוא המגרש הביתי שלו, ציפה וחיפש ובדק והתמיד - ובסוף ההשקעה השתלמה!

מידד מצא פרט יפהפה מדלג על הצוקים בסוף נובמבר. הוא נשאר שם לשמח את ליבם של מבקרים רבים, שאולי ראו אותו כבר בארבל, אבל על מצוק מדברי למהדרין זה מרגיש אחרת לגמרי.

 

 

תוכי ים א   נח על משכבו בשלום... תוכי ים אטלנטי - תצפית ראשונה בישראל! תוכי ים אטלנטי

 

מימין: תוכי ים אטלנטי נמצא מת בחוף בוסתן הגליל    צילום: איתי שמשון

משמאל: הרבה יותר "יפה לו" בחיים - איי שטלנד   צילום: יואב פרלמן

 

לא כך רצינו לקבל מין חדש לארץ, ובכל זאת - פעם ראשונה בים, או בחוף.

בסוף ספטמבר, אמא של פלג שילה מצאה תוכי-ים מת על קו החוף של שבי ציון, מצפון לעכו. היא קראה לבנה חובב הטבע, פלג, שקרא לאיתי שמשון הצפר המקומי, והשאר היסטוריה. אז אף אחד לא עשה 'איקס' עליו, אפילו הנשמה מפה לפה לא היה ניתן לבצע - הוא מת בים זמן מה לפני מציאתו.

התוכי-ים האטלנטי דוגר סביב צפון האוקיינוס האטלנטי, ופרטים מעטים מגיעים באופן קבוע לתוך הים התיכון. זה היה עניין של זמן עד שימצא הראשון - נקווה שהבאים יהיו במצב גופני טוב יותר.

 

טורקסטני           הוא מופיע בישראל רק מידי כמה שנים - החנקן הטורקסטני  י         טורקסטני

 

חנקן טורקסטני בעמדת תצפית   צילום: דובי שפירו

 

באביב שקט למדי מבחינת נדירים בערבה הדרומית, חנקן אחד צבעוני ויפה הציל את המצב. פרט אחד, אולי אותו האחד ואולי לא - נראה בחטף בבקעת עובדה, ואז הופיע חנקן טורקסטני חתיך ודוגמן צמרת בשדות הדלועים של יטבתה. הוא דיגמן עבור משתתפי מירוץ 'אלופי הנדידה' ונתן הופעה לצפרים רבים. ככה אנחנו אוהבים נדירים!

לא קל לזהות פרטים צעירים ונקבות - הם דומים מאד לחנקן ערבות. אבל זכר צבעוני ובולט כזה - חגיגה של ממש.

 

שחור על גבי לבן                        שחור על גבי לבן - דרומס שחור                          על גבי לבן

 

דרומסים מסיירים לאורך החוף הצפוני של אילת   צילום: נועם וייס

 

שוב הם עושים את זה. מגיעים מלב ים בקבוצה קטנה, מחפשים נקודת נחיתה בחוף הצפוני של אילת, או בחוף מעגן מיכאל, מתבאסים ממצב החופים המזעזע שלנו, ונעלמים חזרה בלב ים.

הפעם זה קרה לרע שיש בתחילת מאי. רע הספיק להזעיק קומץ צפרים זריזים וברי מזל שהספיקו לראות את השלישיה השחורה-לבנה מתרחקת ללב מפרץ אילת. זו הפעם השישית בלבד שחופמאי מיוחד זה מופיע בישראל.

 

משך השהייה הממוצע - חצי שעה בקושי. הדרומס הוא אימת הטוויצ'רים - מי שלא נמצא בטווח של חמש דקות לא מספיק אף פעם. אולי יום אחד הם יתמסרו וימתינו להמונים? חופית אחת בהמשך הכתבה יכולה ללמד אותם איך לעשות את זה.

 

מרצועת הטייגה של סקנדינביה ורוסיה לאינדונזיה והפיליפינים! עלווית צפונית - נודדת קשוחה 

 

עלווית צפונית - פארק הצפרות אילת   צילום: נועם וייס

 

קיילין קליר, מתנדבת חדת-עין וחיננית בפארק הצפרות באילת יצאה לעוד סיבוב רשתות שגרתי של סוף ספטמבר. היא פגשה ברשת עלווית מיוחדת שמיד משכה את תשומת ליבה, הזעיקה את נועם וייס מנהל מרכז הצפרות באילת ואזעקת ה- RBA בטלגרם הופעלה! עלווית צפונית ראשונה לישראל.

 

קטנטנה זו נודדת קשוחה מאין כמוה, בין יערות הטייגה הרחוקים של צפון אסיה ליערות הטרופיים של דרום מזרח אסיה. איך הגיעה לאילת? לא נדע לעולם. לאחר הטיבוע היא שוחררה בפארק הצפרות, אך לא נראתה שוב, לאכזבתם של מיטב טוויצ'רי ישראל שפקדו את פארק הצפרות השכם בבוקר המחרת.

היה רק עניין קטן לסגור - יש עוד כמה מינים במזרח אסיה שדומים לה מאד. דגימת DNA נשלחה למומחה בסקוטלנד, שאישר את הזיהוי - עלווית צפונית, מין חדש לישראל!

 

חופית זהובת חופית זהובת-גחון - מזדמנת מצפון אמריקה!  תצפית ראשונה בישראל חופת גחון

 

חופית זהובת-גחון בגעש.   צילום: ליאור כסלו

 

בשעות אחר הצהריים של סוף אוקטובר צילם גל שרבליס בשדות הדשא של קיבוץ געש חופמאי בלתי מוכר. גל העלה את הצילום לקבוצת הצפרות בפייסבוק, וההיסטריה התחילה. מין חדש לארץ - חופית זהובת-גחון! אבל מתי? איפה? עד שהתבררו הפרטים כבר ירד החושך.

 

עם בוקר התייצבו באתר עשרות צפרים, והסתדרו בשורה ארוכה. כמה דקות אחרי אור ראשון כולם נשמו לרווחה - החופית היפהפייה נשארה וסיפקה לכולם תצפית נהדרת. היא בילתה יום נוסף בשדות הדשא עד שנעלמה - אולי בגלל תשומת לב יתרה של כמה מעריצים שרופים מדי שגרמו לה לפרוש כנף ולהמשיך לנדוד. ואולי לא. בכל מקרה, היא השאירה אחריה כמה פיות פעורים וחיוכים גדולים - ציפור מיוחדת ונהדרת.

 

ברנט  קפצה מראש צוק כשהייתה אפרוח!   ברנטה לבנת-לחי - תצפית ראשונה בישראל בנכטה

 

ברנטה לבנת-לחי - עם המשפחה המאמצת.   צילום: קטיה רודנב

 

כמעט ברגע האחרון של השנה, שוב מופעלת אזעקת ה- RBA, הפעם מהצפון הרחוק. דני ארליך וחנוך סייף שעובדים בפרויקט העגורים באגמון החולה הבחינו באווז קטן ומיוחד בחלקו המזרחי של האגמון. כמה צילומים סגרו את הזיהוי - ברנטה לבנת-לחי, שמגיעה אלינו מהקוטב הצפוני!

 

שי אגמון וענבר רובין הספיקו לבוא ולאמת בשטח לפנות ערב, וההתרגשות המוכרת התחילה - ארוחות ערב ברחבי הארץ מופרעות על ידי צפצופי טלפון בלתי פוסקים, טלפונים לבוסים על היעדרות למחרת, התנצלויות בפני האישה על ההיעלמות הצפויה לפנות בוקר, והטוויץ' יוצא לדרך.

אנשי האגמון מארחים למופת, ולמחרת מוקדם בבוקר הברנטה מספקת את הסחורה, מהדסת בשדה אחר משפחת עגורים. אבל אלה שיצאו לדרך אחרי פיזור הילדים מגיעים רגע אחרי שהיא פורשת כנפיים ועפה! הברנטה דופקת נפקדות ליומיים נוספים, אך לבסוף מאותרת שוב ונשארת נאמנה יותר לאזור האגמון, ובסוף כולם, כמעט, מוסיפים את החמודה לרשימה שלהם.

 

סלעית פרסית      המפתח לזיהוי הסופי מסתתר בתת הכנף... סלעית פרסית      סלעית פרסית

 

סלעית פרסית בשמורת תל קריות   צילום: רעי סגלי

 

שמורת הטבע תל קריות, מתחת לישוב הר עמשא בנגב הצפוני, היא אתר טבע ייחודי ויפהפה, החביב על הצפרים באביב. השילוב של ציפורים איכותיות עם פריחה נהדרת ונוף עוצר נשימה מושך אליו צפרים רבים בעיקר בחודש מרץ.

בתחילת מרץ השנה, יגאל מילכטייך ודודו ראבד הגיעו לשם לתצפית אביב נעימה. הם מצאו שם סלעית עם זנב חלודי - אולי סלעית חלודת-שת? הצילומים הראשונים שלה לא היו באיכות גבוהה ומסכו את זהותה האמיתית. כמה גבות הורמו, ולבסוף הגיעו מהשדה צילומי איכות של תת הכנף - והעניין נסגר. סלעית פרסית!

בספר של הדורם מופיע דיווח עליה אי שם בשנות השמונים, אך ללא תיעוד, כשעוד נחשבה תת מין של סלעית חלודת-שת, וסימני הזיהוי שלה היו פחות מוכרים .כיום היא כבר מוכרת כמין.

זו תצפית שנייה לישראל, והראשונה שמתועדת כהלכה. היא שהתה בהר עמשא במהלך כל חודש מרץ, ושבה לאותו האתר בתחילת נובמבר. איפה הייתה במהלך הקיץ?

 

ציפור השנה 2018 - התוצאות


 

ברכות חמות לכתלי מעין עבדת, שחזר אחרי 20 שנים של היעדרות.

מידד גורן, מנהל מרכז הצפרות רמת הנגב, וגם אנחנו, נשמח לפגוש אותך שוב בשנה הבאה - אותו מקום, אותה שעה.

 

כתבות

land marks