אחרי עשרים שנה

מידד גורן 05/12/2018 00:00

גן לאומי עין עבדת הוא תמיד המקום אליו הולכים כשאין ציפורים בנגב. התקופה הזו שאחרי שיא הנדידה ולפני החורף הקר יכולה להיות מאתגרת מאוד מבחינת ציפורים. בבוקר יום שני, סוף נובמבר, ביליתי עם שני תורמים קנדיים של החברה להגנת הטבע בניצנה. "חלבתי" את האזור עד שמצאתי חוברה, כמה סלעיות, כוס, סבכי ערבות ושרקרקים גמדיים. אז אמרנו בוא ניסע לעין עבדת. קצת נשרים, עיטים ניציים ונסגור את הפינה.
השניים דווקא התלהבו מהיעלים שבאו לשתות במעין. אחרי שצפינו בזוג העיטים ובנשרים התחלנו לצעוד לכיוון היציאה.
ואז זה קרה.

 


 

אחרי 20 שנות היעדרות - כתלי בעין עבדת.           צילום: מידד גורן

 

ליד האלה האטלנטית הזקנה, בזווית עין קלטתי הבזק כנפיים אדום חזק. הלב קיבל פקודה להגביר את קצב הפעימות למהירות שיא עוד לפני שהרמתי את המשקפת. מבט אחד על הציפור שעמדה על הקיר והמילים (המדויקות) שיצאו מפי ללא שום תכנון היו "Bloody hell, it's a Wallcreeper". השניים גילו עניין מסוים, בעיקר למראה דילוגיי המפתיעים בין האבנים הגדולות. התחלתי לתקתק במצלמה בהיסטריה מדודה תוך שאני מסביר בקול רועד לילדי בית ספר כלשהו מהצפון, שנקרו למקום, מהי הציפור הזו שגורמת לאדם מבוגר להתנהג כאילו קיבל הרגע פטור מבחינות הבגרות.
אחרי שהכתלי נעלם, הראיתי לילדים תמונות והסדרתי את הנשימה אספתי את הזוג שגילה יותר עניין ביעלים שבאו ללקט שאריות מזון ועזבנו את האתר.

 

מאז שנותיי בתיכון הסביבתי בשדה בוקר חלמתי (וכמוני, מסתבר, צפרים רבים אחרים) לראות כתלי בעין עבדת, במדבר. הפעם האחרונה שמין זה נצפה בעין עבדת הייתה ככל הנראה ב- 1997-8. עשרים שנה.
הכתלי שוכן מצוקים, שם הוא מחפש את מזונו (חרקים ופרוקי רגליים) בסדקים ובחריצים. לגוף ולראש גוון אפור בהיר. המקור ארוך וכפוף כלפי מטה. בפרישת כנף נחשף דגם יפהפה המשווה לו מראה של פרפר גדול - בסיס האברות וסוככות היד בגוון אדום זועק, ובאברות היד השחורות כתמים לבנים גדולים.

 


תראו את הכנף הזאת. במעוף הכתלי נראה גדול מכפי גודלו האמתי - כי כנפיו ארוכות בשליש מציפורים אחרות בגודלו.

הכנף מעוגלת, צרה בבסיסה ומתרחבת בקצה. אברות היד החמישית והשישית הן הארוכות ביותר

וגם אברות האמה ארוכות בצורה יוצאת דופן. "פרפר" - כבר אמרנו?               צילום: מידד גורן

 

תפוצתו של הכתלי רחבה; מהפירנאים במערב ועד לסין במזרח. פרטים בודדים חורפים בישראל לרוב בצפון, בעיקר בארבל.
בשבוע שעבר לאחר הגילוי ניסיתי לבקר את הכתלי כמה שיותר. מי יודע אם הוא לא יחליט להמשיך. צפיתי בו בשוטטות על גבי קירות הקניון הלבנים, מחפש מזון בין חרכי הסלע, נרדף על ידי שחור זנב ואפילו מפלרטט עם חכלילית סלעים נקבה... גם היא אורחת חורף אצלנו.

 

 

כתלי - מפת תפוצה

מקור: http://datazone.birdlife.org/species/factsheet/wallcreeper-tichodroma-muraria/distribution

 

ברוב תחומי תפוצתו הכתלי הוא "יציב" אבל בחורף מתרחשת נדידה "אנכית" אל מתחת לתחום המושלג - אז הוא מזדמן לאזורינו.

באזורינו, כפי שניתן לראות במפה, הנגב מהווה גבול תפוצה דרומי. 

 

צפרים וצלמים מכל הארץ כבר הגיעו לראות את הציפור שעבור רבים מהם היה זה מפגש ראשון עם המין זה. בארבל (גם מנסיוני) לא תמיד פשוט למצוא את הכתלי. אני מקווה שהוא ישאר אצלנו כל החורף ושייתן לכולם הזדמנות ליהנות מיופיו ומההתנהגות המיוחדת שלו. וכמובן שאני מקווה שזו תחילתה של ידידות מופלאה ושהוא יחזור אלינו גם בחורף הבא.

בנוסף, "ועדת המגניבים" שמחה לצרף את הכתלי לתחרות היוקרתית - "מי תהיה ציפור השנה 2018?". אני מבטיח לכם שהכתלי שלנו - הכתלי שחזר למדבר, הולך לתת שם "פייט" רציני!

נתראה בקלפי, מידד.

 

 

תודה ליובל דקס על הסרטון הנהדר.
 
 

 

מקורות:

1. פז, עוזי, 1986, האנציקלופדיה לחי ולצומח בא"י, כרך 6 הוצ' החברה להגנת הטבע ומשרד הביטחון.

2. BirdLife International (2018) Species factsheet: Tichodroma muraria. Downloaded from http://www.birdlife.org on 05/12/2018

 

 

כתבות

תגיות

land marks