צפר בשטח

אבנר רינות 28/12/2018 00:00

 

בתור צפר ואוהב טבע מגיל אפס (5 ליתר דיוק), כל יום אני נתקל במשהו חדש, תמיד יש משהו בשטח שקורץ לי, מעניין אותי, וקורא לי אליו - ללמוד אותו ולחוש בו. אין רגע דל.

את ימי השטח שלי, הטיולים הרבים וההרפתקאות בחיק הטבע, התחלתי עם השותף הכי טוב שאפשר לבקש - אבא כמובן. כבר בגן התחלתי ללמוד ממנו רבות אודות הטבע סביב: הוא לימד אותי להקשיב לקולות הציפורים ולשים לב לפרטים הקטנים, לא רק ציפורים, בכלל.

 

בכיתה א' נכנסתי לעניין בכל הכוח וקיבלתי את המשקפת הראשונה שלי. בכל שבת, בשעות אחר הצהריים, יצאנו לטייל בשדות העמק, טיולים שנמשכו, לעתים 4 - 5 שעות. אני חושב שזו הייתה נקודת המפתח שלי בתור צפר צעיר, שלומד את השטח דרך הרגליים ובעזרת ההכוונה הרגישה של אבא רכשתי כלי התבוננות נהדרים בסובב, בציפורים ובהתנהגותן.

הסיורים המשותפים כללו שדות חקלאיים, בריכות חמצון, בריכות דגים, מדרונות חוואר, מעיינות, תעלות, אתרי קומפוסט ועוד... הכל היה שם.

זכיתי בכך שגדלתי בעמק בית-שאן, שמציע מגוון כל כך רחב של ציפורים... זו הייתה תחילתה של דרך מופלאה - הדרך אל עולמן של הציפורים והטבע בכלל.

מאז ועד היום ספגתי ועודני סופג המון מהציפורים ומערכי הטבע - הרבה יותר מכפי שאפשר להכיל במילים, הרבה מכפי שאוכל לבטא בכל דרך שלא תהיה. זה פשוט כך.

 

מתוך - "צפר יומולדת..." שפורסם בבלוג של אבנר רינות - "צפר בשטח" - 18.1.17  

 

 

"רץ מדבר" - אביב 2017 בקעת עובדה.     צילום: רעי סגלי

 

התחנה ואני


 

בשבילי, התחנה לחקר ציפורי ירושלים היא כמו בית שני.

מאז 2009 אני שם, עם הפסקות קצרות פה ושם - בטיבועים, הדרכות, צפרות, עבודת שטח, טבע עירוני ועוד.

תמיד הגדרתי את עצמי כ"אב הבית" של המקום. השקעתי שעות רבות במחשבה של איך אני יכול להפוך את פינת החמד העירונית הזאת לפנינת צפרות ראשונה במעלה, תוך שמירה על ערכי הטבע היחודיים של המקום. עבודה רבה של שתילת צומח מקומי, הכי אטרקטיבי לציפורים, פרפרים ומגוון ביולוגי, "רעייה" מלאכותית באחו ליד הבריכה, ורעיונות רבים מספור.. אלו היו רק חלק קטן מפרויקטים שביצעתי עם צוות התחנה הנהדר. אנשים טובים וטבע שחיים בצוותא. רכשתי לי משפחה נוספת לזו הביולוגית.

 

במהלך העבודה, נחשפתי לרעיון ה"טבע העירוני" וחשיבותו, כמובן מפי הגורו שלי בתחנה, עמיר בלבן, והתחלתי לעבוד בסקרי טבע בערים רבות בישראל (עד כה קרוב ל-40). במסגרת העבודה בתחנה, כולל סקר הטבע העירוני, הדרכות חוג הצפרות ועוד, הכרתי דרך הרגליים את אתרי הטבע המיוחדים של ירושלים, וזכיתי במפגשים נהדרים עם ציפורים, בעלי חיים, צמחייה ואנשים מתרבויות שונות ומגוונות.

 

אחד מרגעי השיא בעבודתי בתחנה הייתה תצפית שלישית לישראל בקיכלי אפור-חזה בסיבוב בגן הוורדים (16.11.10), 3 שנים אחרי שנראה וטובע הפרט הקודם כמעט באותו המקום והעונה.

גם היום, כשאני הרבה פחות שעות בשבוע בתחנה, יש לי חיבה מיוחדת למקום, ואם עובר שבוע שלם בו איני מבקר שם, כנראה שמשהו לא בסדר אצלי (ובקיצור, זה לרוב לא קורה).

לתחנה ולאנשיה שמור אצלי מקום חם בלב, לעולם.

צירפתי לכאן מספר סיפורים על ציפורים, צפרות והתחנה. מוזמנים לקרוא וכמובן לבוא לבקר בתחנה לחקר ציפורי ירושלים.

 

 

 

 

במסתור התחנה לחקר ציפורי ירושלים.     צילום: שי גטסוף

 

 

כתבות

land marks