ספירת הציפורים הראשונה ב- eBird

באתר הצפרות של אוניברסיטת קורנל וארגון אודובון כתוב… "ספירת הציפורים הנהדרת בחצרות זהו פרויקט מדע אזרחי מקוון ראשון בו נאספים נתונים על ציפורי בר ומוצגות תוצאות בזמן אמת. יותר מ- 160,000 איש בני כל הגילאים ברחבי העולם מצטרפים לארבעה ימי הספירה בפברואר מדי שנה כדי ליצור תמונה של ההתפלגות, העושר והשפע של הציפורים". כן! הספירה שהחלה ב- 1998 כספירה של ארצות הברית הפכה כבר בשנת 2013 לגלובאלית! תוכלו לקרוא על זה ועוד בקישור .

 

עיבוד נתוני הספירה הגלובאלית (שמצטרפים לדיווחים השנתיים) מפיק בין היתר תוצרים ויזואליים מרתקים שמתארים תפוצה של מיני ציפורים במפות אינטראקטיביות מרהיבות, בינתיים רק בארה"ב.  ניתן לראות בקישור .

איך זה קשור אלינו?

ספירת הציפורים הגדולה והנהדרת בישראל תתקיים השנה בפעם ה- 14. הספירה, שמוקדשת השנה לזכרו של שלום זו-ארץ, תתקיים בין ה- 21.1 ועד ה- 2.2. השנה לראשונה, דיווחי התצפיות יעשו באפליקציית eBird המהוללת של מעבדת הצפרות באוניברסיטת קורנל, באותו מקום בו מדווחות הספירות הגלובאליות. כך כל הנתונים שיאספו בישראל ישמשו גם את הצפרים והחוקרים מכל העולם.   

 


 

מודאגת ממצב המינים הפולשים... האישה באדום.   צילום: מיכה בראל

 

ספירת הציפורים היא מיזם של מדע אזרחי, בו שותפים מדענים ושאינם מדענים במחקר (אם באיסוף הנתונים והתצפיות כמו בספירת הציפורים או בשלבים אחרים של המחקר כמו תכנון, ניהול, ניתוח הנתונים והצגתם במיזמים אחרים). בעולם ישנם אלפי מיזמי מדע אזרחי בתחומים שונים ואילו ישראל בתחילת דרכה בתחום. ספירת הציפורים הגדולה היא בין המיזמים הראשונים והגדולים ביותר בישראל. השתתפות בספירה תורמת למחקר על הציפורים ולשמירת הטבע כאחד.

עוד על מדע אזרחי של החברה להגנת הטבע ראו כאן https://www.teva.org.il/mada .

 

לקראת הספירה הורחב ושודרג אתר ייעודי ובו כל המידע, סרטונים, מצגות, חומרי עזר למחנכים והסברים מפורטים על eBird בקשור  https://www.teva.org.il/birdscount.

ניתן למצוא שם גם את סיכומי הספירות מהשנים האחרונות וכן את כלל הנתונים הגולמיים שנאספו, למי שמתעניין. חוקרים כבר עובדים על עיבוד הנתונים במסגרת מחקר על תפוצת הציפורים העירוניות והשפעת מינים פולשים עליה, ואנו מצפים בקוצר רוח לפרסום מדעי ראשון על בסיס תוצאות הספירה בישראל.

 

 

תלמידות בית ספר לומדות לזהות את ציפורי הבר בחצרות ובגינות.   צילום: ענת גל

 

המעבר לאפליקציית הדיווח החדשה מהווה אתגר שכן אנשים רבים לא מורגלים באפליקציות והליך הרישום ל- eBird עשוי להיות מורכב, אולם אנו מקווים להתגבר על הקושי ולקבל מספר רב של דיווחים לפחות כפי שהיו בשנה שעברה ואף יותר.

פה אתם - הקוראים, נכנסים לתמונה - אנא שתפו, ספרו, הפיצו לכל אדם, גורם או גוף שעשוי לסייע בהשתתפות  ובחשיפה: משפחה, מוסדות חינוך, חברים ובמיוחד אתה ואת, הקוראים, גייסו את עצמכם למשימה. מצפה לכם חוויה מהנה.

 

כתבות

land marks