סיפורים מהתחנה

אבנר רינות 16/05/2017 00:00

בזבוז נדירים

 

ב-4.5.17, יום חמישי שלאחר יום העצמאות, קיבלנו לתחנה בעת טיבוע ציפורים סטנדרטי משלוח מוזר ויוצא דופן. היו אלו 2 כלובים עמוסים בציפורי שיר מהמינים בזבוז לבנון ובזבוז אדום-מצח.

 

הבזבוזים הללו היוו חלק מהחרמה גדולה של ציפורי-שיר מסוחר לא חוקי ממזרח ירושלים. מדובר במגדל שקיבל ציפורים רבות במהלך השנים האחרונות מציידים בכל אזור יו"ש (יהודה ושומרון), בייחוד אוכלי זרעים. פקח רשות הטבע והגנים באזור ירושלים סיפר שבכלוביו של הסוחר היו שפע של ציפורים טרופיות משלל אזורים בעולם ובנוסף לכך לא מעט ציפורי בר שניצודו בעיקר במהלך החורף.

ציפורי הבר כללו מספרים גדולים של פרושי הרים, תפוחיות, ירקונים, חורפים, בזבוזים וכמה גיבתונים אדומי-מקור שניצודו באביב המוקדם.

זוהי לא הפעם הראשונה שאנחנו מקבלים כלובי ציפורים שהוחרמו מציידים/סוחרים בלתי חוקיים. בעבר הקרוב קיבלנו לא מעט חוחיות, חורפים וכמה בזבוזים ממינים שונים. סימנו ושחררנו אותם בתחנה.

 

 

בדרך אל החופש... בזבוז לבנון (מימין) ובזבוז אדום-מצח. צילום: אבנר רינות

 

בזבוזי לבנון הם מקננים מקומיים ואנדמיים באזורנו, עם תפוצה מצומצמת באזור הר החרמון והר הלבנון וגם בירדן (שמורת דנה).

מרבית האוכלוסייה יורדת לחורף לאזור הר הנגב, הערבה וסיני, כאשר בשנים האחרונות יש יותר ויותר תצפיות באוכלוסייה יפה החורפת בשטחי הספר הגבוהים של יהודה ושומרון.

בסקרי צפרות וטבע בחורפים האחרונים, נראו מספרים יפים במיוחד של בזבוזי לבנון באזור מזרח ירושלים, נחל תקוע, נחל פרת, נחל בורקה (אזור פסגות), רמת עפרה ועוד. לעתים נצפו להקות של למעלה מ- 100 פרטים, בדרך כלל בלהקות מעורבות עם תפוחיות, ירקונים ובזבוזים אירופים.

 

 

מימין: בזבוז לבנון - נחל זמרה חורף 16/17.    צילום: מיכה מנדל

משמאל: בזבוז אדום-מצח בתחנה לחקר ציפורי ירושלים - 5.5.17 לאחר שטובע ושוחרר. 

קצת קשה להבחין בטבעת כיוון שהיא נמצאת על רגל ימין.   צילום: אבי לבנה

 

בזבוזים אדומי-מצח, מקננים באזורנו בטורקיה, איראן, ובייחוד במרחב הקווקז ומדינות מרכז אסיה ומרבית אוכלוסייתם יציבה או נודדת לטווחים קצרים. בארץ, התצפיות במין זה מעטות, ופרטים חורפים נצפים מידי שנה בייחוד בשטחי בתה פתוחים-הרריים - עם שיחים ועצים פזורים באזור צפון רמת-הגולן והחרמון, הגליל העליון, וביהודה ושומרון.

מין זה יפה במיוחד ואין פלא שלפי דברי הסוחר ממזרח ירושלים נחשק מאוד בקרב מגדלים: הן בשל יופיו והן בשל נדירותו. מסתבר שמידי עונה, כמעט, ניצודים מספר פרטים ממנו בשטחי השומרון והר חברון הגבוהים, בדרך כלל בלוויית בזבוזי לבנון - הנוהגים לבלות יחדיו.

זכורה במיוחד, תצפית יוצאת דופן של יוסף כיאט בלהקה יפה של למעלה מ- 30 פרטים ליד ביתו בהר ברכה (שומרון גבוה).

 

מתצפיות כאלו ואחרות, וממצאי צייד בלתי חוקי, עולה שאוכלוסייה יפה של בזבוזי לבנון, חורפת בשטחי יהודה ושומרון. ממדי האוכלוסייה לא ברורים עוד במלואם אבל לפי המספרים הגבוהים בלהקות החורפות, עושה רושם שמדובר באוכלוסייה גדולה - יתכן שאף אינה קטנה במספריה מזו החורפת בהר הנגב, שנחשב עד עתה לאתר החריפה הגדול של המין בתחומי הארץ.

דבר דומה ניתן לומר על בזבוזים אדומי-מצח, שככל הנראה חורפים מידי שנה בשטחי יו"ש במספרים קטנים, ולרוב מצטרפים ללהקות של בזבוזי לבנון ואוכלי זרעים נוספים.

 

דבר נוסף שראוי לציון, הוא הדיווחים של צפרים ואוהבי טבע פלסטינאים שמעבירים לידינו דיווחים רבים יותר בשנים האחרונות - בייחוד בשל פרויקטים משותפים בין מרכז הצפרות הישראלי והמרכז לשמירת טבע הפלסטיני. מדובר בתהליך חשוב במיוחד, הן בשל הדיווחים השוטפים על ציפורים ומפגעי סביבה, והן בנושא חינוך המביא לציבור הפלסטיני אקלים אוהד יותר לנושא שמירת הטבע.

 

 

בזבוז לבנון - התחנה לחקר ציפורי ירושלים 5.5.17.

הבזבוזים שוחררו בתחנה ונשארו במקום זמן מה, כדי שגם הצלמים יהנו. צילום: אודי כץ

 


 

אנפית גמדית VS תלום-קשקשים

 

כהרגלנו בכל יום, ישבנו (15.05.17) במסתור התצפית הצופה לעבר בריכת נימן, כדי לראות מה התחדש בקרב ציפורי העונה והציפורים המקומיות, שהתחדשו במחזור ראשון של צאצאים.

אנפית גמדית - זכר יפיפה, עסק במיומנות רבה בציד דגי נאווית כחולה בבריכה, כשלפתע, באחד מגיחותיו לאורך פלג המים הנשפך לבריכה, זינק עליו מבעד לסבך הגדות נחש תלום-קשקשים מצוי גדול במיוחד, תוך נשיכה ולפיתה, ממש כמו נחשי החנק.

 

 

 

22 דקות תמימות החזיק הנחש באנפית, עד ששחרר אותה וחזר לתוך מעטה הסבך.

מדוע הנחש ויתר? אנחנו לא יודעים. אולי משום שהיא "גדולה" עליו, אולי מפני שחש בצופים הרבים האוחזים בו את עיניהם, ואולי דווקא בגלל שהאנפית הפסיקה להיאבק. לעולם לא נדע.

 

 

האנפית עמדה רגע בהלם, חידשה מעט כוחות, סידרה את נוצותיה ועפה להסדיר נשימותיה בעץ אלה סמוך.

מה יעלה בגורלה איננו יודעים, נחש תלום-קשקשים הוא תת-ארסי, ונשיכתו אמנם אינה מסוכנת לאדם, אבל בהחלט הורגת את קרבנותיו. הנחש הזה נשך את האנפית בכנפה, וסביר להניח ששיני הארס פספסו את הבשר וננעצו בנוצות בלבד. אם כך, הסיכויים הם לטובת האנפית. נאחל לה המשך שהות נעימה אצלנו ומסע מוצלח הביתה.

מצורפות תמונות נהדרות של הצפר Ted Keyel, שסיים כעת 3 חודשי התנדבות בסקר העופות הדואים באילת, מטעם מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, והגיע לקנח אצלנו בתחנה לפני חזרתו הביתה.

תודה ענקית לטד!

גם אתם, מוזמנים להגיע אלינו למסתור התצפית וליהנות מנפלאות הטבע, כמו שרק הוא יודע להציג.

 

 

עדכון אחרון: האנפית עדיין בתחנה, ניזונה מדגי נאווית רבים וראשנים ומתכוננת לקראת המשך המסע צפונה.

בסרטון המצורף ניתן לראות אותה בדיג נאווית כחולה יומיים לאחר התקרית עם הנחש.

תודה לפנחס בנדיקט על הסרטון.

 

 

 

 
land marks