ה"קוקיות" באלופי הנדידה 2019!

רוב צפרי ישראל כבר מכירים את מרוץ אלופי הנדידה ואף לוקחים בו חלק פעיל. השנה בפעם הראשונה, אנחנו מציעים אפשרות להצטרף למירוץ כחלק מקבוצה מודרכת ומאורגנת בחסות מרכז הצפרות הישראלי.

קבוצת "הקוקיות" תשתתף במרוץ אלופי הנדידה מתחילתו ועד סופו. הקבוצה תתנסה בצפרות קצת אחרת, מרגשת ותחרותית (במובן הטוב של המילה), נחלוק מידע עם קבוצות נוספות מהארץ והעולם, נגבש רשימת ציפורים מרשימה וכל זה בשיא נדידת האביב ובנוף המרהיב של אילת והסביבה.

 

 

חסידות שחורות נודדות מעל הרי אילת - אביב 2018      צילום: יובל דקס

 

למי זה מתאים? לצפרים וצפריות שרוצים להשתתף באלופי הנדידה כחלק מקבוצה מסודרת. קבוצת הקוקיות ניגשת למרוץ ברצינות אבל בכיף ולא במטרה לנצח אלא לתרום לשמירת טבע וליהנות.

 

החבילה כוללת:

- השתתפות במרוץ אלופי הנדידה החל מתדריך הקבוצות ביום שלפני המרוץ ועד טקס הסיום בבוקר שאחרי.

- צפרות אינטנסיבית ביום המרוץ.

- לינה וכלכה על בסיס חצי פנסיון באירוח כפרי בקיבוץ אילות

 

הקבוצה בהובלת נדב ישראלי - מנהל מרכז הצפרות בעמק החולה ומועדון הצפרות הישראלי.

 

התכנית המלאה:


25.3.19

- צהריים - מפגש באילת והשתתפות בתדריך הקבוצות לפני המרוץ.

- אחה"צ - קצת צפרות בכיף להכרת האתרים הקרובים לעיר.

- ערב - הרצאה על אלופי הנדידה ותכנון אסטרטגיית הקבוצה.

- ארוחת ערב וכיבוי אורות מוקדם.

 

26.3.19 - יום המרוץ

- יציאה ב 6:00 בבוקר ל 12 שעות של צפרות רצופה במטרה לראות כמה שיותר מיני ציפורים.

- הגשת טפסי המרוץ בקו הסיום, הערב, וחזרה למלון לארוחת ערב ולינה.

 

27.3.19

- צפרות בוקר מוקדמת (רק מי שרוצה...)

- טקס הסיום הכולל ארוחת בוקר מאוחרת והכרזת הזוכים במרוץ אלופי הנדידה 2019.

- פרידה ופיזור.

מחיר : 1600 ש"ח - כולל תרומה לפרויקט הנשרים.

תוספת ליחיד - 400 ש"ח

שימו לב: ההגעה וחזרה מאילת עצמאית.

 

 

הצפר נדב ישראלי - מישהו לרוץ אתו! אלופי הנדידה 2016     צילום: יובל דקס

 

על מנת לשמור את הקבוצה מתאימה להתנהלות תחרותית, מספר המקומות מוגבל. מהרו להירשם!!

ההרשמה במרכז הצפרות הישראלי - 03-6388750

 

 

האסטרטגיה של קבוצת הקוקיות…


 

עבור רבים מאיתנו השם קוקיה הוא שם נרדף לטפילות.

לא כל הקוקיות בעולם הן טפילות, אמנם, אבל רבות מהן כן וביניהן גם הקוקיה האירופית והקוקיה המצויצת - המצויות בארץ ונטפלות למינים המקומיים. חיי הטפילות מציעים יתרונות וחסרונות - גידול הצאצאים על ידי זרים חוסך לקוקיה אנרגיה רבה, אנרגיה שתשמש אותה לייצור ביצים רבות במהלך עונת הקינון. כך הקוקיה האירופית מטילה כ- 12 ביצים בעונה (כולל תיעוד של נקבה שהטילה 25 ביצים!) והקוקיה המצויצת 16 - 18.

אבל מה יקרה אם "המארח" יזהה את התרמית? מה יקרה אם הוא ידע להרחיק את הביצה הזרה או אולי ינטוש את הקן ויבנה לעצמו קן חדש, במקום אחר?

ומה אם תקרה "תאונה" והקינון יכשל? אצל הציפורים, תאונות שכאלה קורות כל שני וחמישי, בערך. העובדה שהקוקיה אינה "שמה" את כל הביצים בסל אחד, נועדה להתמודד עם מקרים כאלה - כך היא מגדילה את הסיכויים לשרידות הגוזלים.

 

 

קוקיה אירופית - קיבוץ הזורע     צילום: יהונתן בורגר

 

הקוקיה נמצאת במירוץ חימוש אבולוציוני שאין בו קו סיום. היא צריכה לדאוג שהמארח לא ידע לזהות את הביצה שלה, אולי אפילו לסדר אותה בצורה כזו - כך שלא יתעורר חשד ולו הקל ביותר.

בארץ, הקוקיה האירופית מטילה בקינים של מדברון ופפיון הרים. שני המינים קטנים מאוד בהשוואה אליה - במיוחד המדברון שהוא זעיר ולמרות שביחס לגופה של הקוקיה הביצה קטנה מאוד, היא עדיין גדולה בהשוואה לביצי המדברון. אבל המדברון ממשיך בשלו, דוגר על הביצים - באחת מהן מתפתח עובר קוקיה במהירות גדולה. בתוך 12 ימים בלבד הוא בוקע ומיד לאחר שהתאושש ממאמץ הבקיעה הוא דואג להרחיק את שאר הביצים, או הגוזלים שבקעו לפניו, ומפיל אותם מהקן בעזרת כתפיו החסונות. טבע מופלא. מסכן המדברון הקטן.

 

 

קוקיה מצויצת - מטילה בקינים של עורבים אפורים.     צילום: אילן רמתי

 

הקוקיה המצויצת, לעומת זאת, "מתחשבת" קצת יותר. בארץ מין זה מטיל בקינים של עורב אפור (אולי גם עורב-חום-עורף) אמיצה שכמותה. גם הביצים של הקוקיה המצויצת בוקעות לפני ביצי העורב אבל הפעם גוזל הקוקיה, ולעתים אף יותר מאחד - אינם מרחיקים את הביצים של הפונדקאי אלה גדלים לצדם - רק עם "פור" של כמה ימים.

 

ומה לגבי האסטרטגיה של קבוצת הקוקיות במירוץ אלופי הנדידה? האם גם חברי הקבוצה יעמידו זקיף, שירגל אחר צפרים אחרים ואז… כשאותו צפר יכריז בשמחה: "חצוצרן שחור-מקור מתחת לעץ האשל ההוא…" ירימו חברי קבוצת הקוקיות את משקפותיהם, יסמנו V ויגניבו חיוך… כי המטרה מקדשת את האמצעים - לנצח במירוץ אלופי הנדידה 2019!

 

 

פרחון קוקיה מתחנן למזון מההורה "המאמץ".    צילום: שלומי בכר

 

כתבות

land marks