נדידת הדורסים בפנמה

אוהד שרר 10/02/2019 00:00

הכל התחיל בערב אחד בסוף יולי 2018...

לאחר כמעט שנה שלמה של התנדבות בפארק הצפרות, לקראת ימי הקיץ החמים והלוהטים, הצוות החליט לסיים את כל ימי העבודה מוקדם מהרגיל, בגלל שבעונה זו כמעט ואין עבודה צפרותית, אלא רק תחזוקתית, וקצת קשה לעבוד בחום של 40 מעלות.

דבר זה יצר אצלי די הרבה אחה"צ פנויים והתחלתי להיות יותר פעיל בפייסבוק. ערב אחד, אחרי שסיימתי לעבור על כל ההתראות שהיו לי, קפץ מול עיניי פוסט שפרסם לוק טילר - מתנדב אמריקאי שבילה אצלנו סתיו אחד בסקר בכפר קאסם. פוסט בדבר התנדבות בפנמה - לצורך ספירת עופות דורסים.

לוח הזמנים לחודשים הבאים כבר היה ידוע מראש - אסיים את שנת השירות ב- 31.8, ב- 11.9 אטוס עם המשפחה לטאיוואן ואחזור לארץ ב- 27.9, ומועד הגיוס נקבע ל-21.11. אני מסתכל על לוחות הזמנים ורואה שזו התנדבות של חודש וחצי בלבד, מה- 1.10 ועד ה- 14.11, "יושב לי בול" על לוח הזמנים! באותו רגע ידעתי שסיכויי להתקבל אפסיים, אך חשבתי שרע לא יכול להיות מזה ושלחתי מייל לאחראית על הסקר, רק בצחוק.

 

 

Broad-winged Hawk

 

לאחר מספר ימים אני מקבל מייל חוזר ואחרי התכתבות שנמשכה זמן לא רב בכלל, אני מתחיל להבין שיש מצב שזה יקרה. בעקבות שני מכתבי המלצה (מאייל שוחט ומנועם וייס) אנשי הסקר בפנמה מתחילים להראות התלהבות, ואז לפתע הם נעלמים. אני מחכה שבוע, מחכה שבועיים ושום מענה. התאריך כבר 04.09 ועוד שבוע בדיוק אני ממריא לטאיוואן. אני מתחיל להילחץ.

בצעד מאוד מיואש אני מחליט לשלוח להם מייל ולספר להם על הדחיפות. תוך 2 דקות אני מקבל מייל חוזר וקבענו שיחת סקייפ לאחה"צ של אותו יום.

ב- 05.09 כבר היו שני כרטיסי טיסה מוזמנים אצלי במייל ויכולתי לטוס לטאיוואן בראש שקט (את נושא חידוש הדרכון נשאיר לפעם אחרת).

למי ששאל אם אפשר להיפטר מג'ט לג ביומיים - אי אפשר, ובטח שלהגדיל אותו בעוד 9 שעות זה לא מהלך חכם במיוחד, אבל מה לא עושים בשביל ציפורים. יומיים אחרי שנחתתי בארץ התייצבתי שוב בנמל התעופה בן גוריון. הפעם לבד לגמרי - אני טס אל הלא נודע.

 

 

Swainson's Hawk

 

הגעתי לפנמה כחצי שעה מוקדם מהצפוי, אבל ידעתי שהנהג כבר מחכה בחוץ להסיע אותי למלון במקום שבו מתבצע הסקר. יצאתי מהר מהמטוס והגעתי ראשון לעמדה של הביקורת דרכונים. לא תיארתי לעצמי שאצא ממנה אחרון.

משום מה, לרשות ההגירה שם היה נשמע מוזר שישראלי בא לפנמה ל- 45 ימים סתם ככה, אך לא יידעו אותי שזה מוזר בעיניהם. הפיתרון הכי פשוט, היה לשים אותי במעצר יחד עם סוחרי סמים לשעתיים הקרובות, בלי לדבר איתי בכלל. כעבור חצי שעה "בפנים" גיליתי שה -WiFi של השדה מוגבל, וכך, שעה וחצי הייתי מנוטרל לגמרי, בלי יכולת לתקשר עם המנהלת שלי בפנמה או עם המשפחה בבית. והרי מגיעה לי שיחת טלפון אחת לא? ככה זה בסרטים לפחות.

 

 

Mississippi Kite

 

כעבור שעתיים, סוף סוף הגיע אליי שומר ושאל למה אני בפנמה. אחרי שהסברתי לו שבאתי להתנדב בסקר שמירת טבע, תוך 5 דקות כבר פגשתי את הנהג כשהמזוודה עליי. פתיחה גרועה ביותר למסע בלתי נשכח בפנמה. בינינו - 5 מינים חדשים תוך כדי הנסיעה למלון סידרו את זה לגמרי.

 

אני יכול לכתוב על כל יום במדינה המדהימה הזו כתבה באורך הגלות, אבל באתי לדבר על דבר אחד פה - דורסים!

פנמה זכתה - ציר הנדידה החזק ביותר בעולם של עופות דורסים עובר אצלה בעונת הסתיו (גם באביב, כנראה, אבל אז לא מתבצע שם סקר מסודר), ובין אותם עופות דורסים ישנם ארבעה מינים בולטים:

Turkey Vulture - עם מעבר של כ- 3 מיליון פרטים בעונה, Broad-winged Hawk - כ- 2 מיליון פרטים, Swainson's Hawk - עם כ- 2 מיליון פרטים גם כן ו- Mississippi Kite שבמקרה שלה, הסקר מתחיל בדיוק לאחר ימי השיא של המין הזה, אבל כמה עשרות-מאות אלפים ממשיכים "לטפטף" לאורך כל עונת נדידה.

 

 

King Vulture

 

בניגוד להרבה מדינות שבהן התנועה של הדורסים היא מצפון לדרום ולהיפך, לפנמה יש תוואי ייחודי - ממערב למזרח. באזור תעלת פנמה, כל הדורסים עוברים מהצד הקריבי (צפון פנמה) לצד הפסיפי (דרום פנמה) במין תנועה אלכסונית כזו וזה יוצר מצב שכדי לספור את הרוב המכריע של הדורסים, לא צריך יותר מ- 2 עמדות סקירה.

העמדה הראשית נמצאת בלב פנמה סיטי - על ראש גבעה באמצע העיר, והיא מקבלת את הרוב המכריע (כמה מיליונים טובים) - ישר מעל הראש. בנקודה זו נמצאים לפחות 2 סוקרים בכל יום (ביום השיא השנה נכחו בעמדה יותר מ-16 סוקרים) והם בקשר תמידי עם התחנה האחרת, שנמצאת בדיוק במרכז פנמה, על גג מלון שנקרא Canopy Tower, שם אני עמדתי וסקרתי.

 

 

Broad-winged Hawk

 

המלון הוא מלון צפרים, אחד משלושה מלונות שנמצאים בבעלות Canopy Family - חברת הצפרות המדוברת ביותר בפנמה. מה שייחודי למלון הזה, שהוא בנוי בצורת מגדל, וכך נקודת הסקירה נמצאת גבוה מעל האזור (כי הוא שוכן על גבעה) בגובה של צמרות היער, כך שגם אם אין דורסים, תמיד יהיו ציפורים מסביב.

 

במחקר קטן שעשיתי באתר בו העליתי את התצפיות גיליתי שהשנה בה הייתה שנת שיא לסקר הייתה ב-2012 בה נצפו 361,659 דורסים מהעמדה שלי. מראש הכנתי את עצמי שכנראה יהיו ימים שקטים ושכמה מיליונים לא יצא לי לספור.

כבר בבוקר הראשון קיבלתי ביקור משני דורסים מקומיים שליוו אותי לאורך כל הסקר - Black Hawk-Eagle ו-Short-tailed Hawk, בתוספת טפטופים ראשונים של דורסים נודדים.

חוץ מהם, נתבקשתי לספור גם מגוון ציפורים אחרות לעיתים, כמו להקות של חטפיות בשם Eastern Kingbird שנודדות ביום.

ביום השלישי נגלה לעיניי עוד מין מקומי - Semiplumbeous Hawk, אחת משלוש תצפיות בלבד שהיו לי בציפור הזו בזמן שהותי. הדורס שסגר לי את היום היה American Kestrel שבעתיד עוד ישבור שיא לתחנה הזו.

 

 

Short-tailed Hawk

 

 

Semiplumbeous Kite

 

התכוננתי כבר לרדת לנוח שפתאום חלף לו סיס מוזר מעליי והתחיל לעשות סיבובים מסביב. כבר היה חשוך והצלחתי לצלם תמונה אחת לתיעוד - וגיליתי שמדובר ב- Black Swift, ציפור נדירה מאוד בפנמה עם סטטוס מעורפל. בהמשך הסקר חבריו נגלו אליי עוד מספר פעמים, מה שגרם לסכסוך ביני לבין משטרת Ebird המקומית שלא הצליחה לראות אותם במו עיניה.

 

 

Black Swift

 

 

Hook-billed Kite                                 Nighthawk                            Snail Kite

 

ביום הרביעי Yellow-headed Caracara קפצה לבקר אותי בראש העמדה וכבר ביום החמישי התגלו טרמיקות נחמדות, בעיקר של Misssissippi Kites וזכיתי לביקור מבת דודתן המקומית והכל כך ביזארית - Hook-billed Kite.

ביום השישי התחילו לבצבץ פה ושם טרמיקות של Broad-winged Hawks שעתידות לגדול עם המשך הנדידה ואפילו היה יום השיא של ה- Common Nighthawks של הסקר עם כ- 153 פרטים.

היום השביעי היה שקט למדי, כך שאחה"צ הורשתי לצאת לאחד הסיורים שהמלון מוציא ובו זכיתי לראות עוד מין חדש של דורס בשבילי - Snail Kite.

היום השמיני היה אפילו שקט יותר ובו צפיתי רק ב-127 דורסים, אבל שלושה מהם היו מיוחדים מאוד: Zone-tailed Hawk - נודד נדיר (רמת התרגשות: כמו איה מצויצת בארץ) שפשוט ריחף לו מעליי באחד המעברים, Sharp-shinned Hawk - נודד נדיר ביותר עם לכל היותר תצפית אחת בשנה (עד שאני הגעתי...) אפילו מנהלי הסקר לא זכו לראות אחד ו- Red-tailed Hawk - נודד נדיר ביותר עם תצפיות ספורות בלבד במרכז פנמה, הפרט שאני ראיתי התברר כפרט הראשון לתחנה!

ובסוף הים זכיתי לראות עוד שני דורסים מיוחדים - Double-toothed Kite (לייפר בשבילי) ו-Plumbeous Kite שכבר מזמן אמורה להיות בברזיל.

 

 

Double-toothed Kite       Zone-tailed Hawk      Plumbeous Kite      Sharp-shinned Hawk     Red-tailed Hawk

 

נקפוץ היישר ליום העשירי שבו טרמיקות גדולות יותר ויותר של עקבים החלו להצטבר ואפילו זוג של White Hawks באו לבקר אותי בעמדה!

היום האחד עשר היה יום החופש הראשון שלי ונסעתי עם קבוצה מהמלון לתצפית בנקר אנדמי. על הדרך ראיתי גם בזים נודדים (שגם שיאם נשבר בתחנה) ו- King Vulture שדאגו לבקר אותי גם באופן כמעט יומי בזמן הסקר.

 

 

White Hawk

 

ביום השניים עשר חזרתי בכוחות מחודשים לעמדה וזכיתי סוף סוף ליום עם מעל 10,000 דורסים, כאשר 14,761 עקבים הגיעו בכמה טרמיקות ענק וחלפו מעליי, כולל מספר פרטים מהמופע הכהה הנדיר ביותר (הערכה של 1 ל-50,000 פרטים) וגם כמה Wood Storks ראשונות לסקר נמצאו ביניהם.

 

היום השלוש עשר היה מאוד שקט וגשום, רק Great Black Hawk שהיה אמיץ והחליט לעמוד גלוי לגמרי בגשם זלעפות האיר את היום העכור הזה. הימים הבאים היו חלשים מאוד וחוץ מהתרוממויות בוקר פה ושם כמעט ולא נצפו דורסים לאורך היום.

 

Great Black Hawk

 

ביום התשעה עשר נשאר לי קצת מרווח בין סיום הסקר לבין החשכה ואחד מאורחי המלון הציע לי הצעה שלא יכולתי לסרב לה - לרדוף אחרי הבוגי בירד שלי: Bat Falcon! הבז הזה היה אחד מחמשת מיני המטרה שלי בקוסטה ריקה. שני מינים (מתוך החמישה) לא נמצאו, אחד מהם היה ה- Bat Falcon ואני השתוקקתי לראות אחד מהרגע שנחתתי בפנמה.

בכל פעם שירדתי לשירותים, לדבר עם אחד מעובדי המלון או אפילו למלא את הבקבוק שלי, שמעתי את אחד מבני הזוג המקומי חולף לו מעל למגדל בקריאות ולא נגלה בפני. אז במשך 30 דקות חיכיתי לו בגשם שוטף וכבר השמש נעלמה מזמן, אך לא נאמר נואש והשתמשתי בהקלטה - בתוך 5 שניות הופיע מולי פרט עם סנונית בטפרים - הגשמת חלום!

 

 

Bat Falcon

 

ושוב, חזרנו לימים מאוד חלשים עם ציפורים רק בהתרוממויות בוקר - כמעט ואין ציפורים במהלך היום אם בכלל.

לשם כך - מזל שיש ימי חופש מדי פעם לשמור על שפיות, והפעם נסיעה לאחד מאתרי הצפרות הטובים בכל מרכז אמריקה - Pipeline Road שהפתיע ואפילו מאוד כשנתן שתי תצפיות נהדרות בדורסים:

1. Collared Forest Falcon שקרא כל הבוקר ועמד על צמרת עץ, שני דברים שיודעי דבר יודעים ש- Forest Falcon לא אמור לעשות.

2. Ornate Hawk-Eagle - דורס סופר נדיר באזורים הנמוכים בפנמה ולא פחות ממתבגר חתיך שעמד אחרי אחד העיקולים בשביל.

 

 

Ornate Hawk Eagle                       Colared Forest Falcon

 

היום ה- 26 לסקר כבר הגיע ולא נראה שום שיפור באופק, מזל שיש עוד דורסים מקומיים מפתיעים כמו ה- Crane Hawk החתיך הזה שנצפה רחוק מאוד מעמדת התצפית והיווה לייפר לעוד יום שקט במיוחד.

 

 

Crane Hawk

 

כבר עבר חודש מאז תחילת הסקר והמצב לא מזהיר במיוחד. נצפו רק 106,015 דורסים במהלך כל החודש הזה, שזה מספר זעום לעומת עונות קודמות, ולפי השמועות, עכשיו הקצב אמור לרדת. התחלתי לעשות חושבים עם עצמי אולי הבעיה בי, ובמהלך הימים הבאים העולם הראה לי שצדקתי.

אחרי 33 ימים בסקר, נשבר עוד שיא של התחנה כאשר בז גמד נוסף הופיע ועקף את השיא הקודם של המין הזה.

 

הכל השתנה ביום ה- 38 לסקר. לא תיארתי לעצמי שיקרה משהו בסדר גודל כזה. היום התחיל כמו כל יום אחר, רגוע מאוד בלי טיפת אופטימיות. ב- 10:26 העין שלי קלטה נקודות במרחק שמתחילות להתקרב בזרם אדיר, כבר חשבתי שאני הוזה, אבל החלטתי לבדוק עם הטלסקופ בכל זאת. במשך מספר לא מבוטל של דקות 45,064 נשרים ו-6,966 Swainson's Hawks עברו מערבית לעמדה ורק ייחלתי להפסקה עם הקליקרים. אני רואה שהזרם מתחיל לדעוך ואפילו נעלם לגמרי באיזשהו שלב.

 

 

Swainson's Hawk

 

רק סיימתי את הכתיבה בדו"ח והנה עוד זרם מטורף מתחיל מדרום אליי והוא כלל 57,412 נשרים, 15,501 עקבים ממין אחד ועוד 10,956 עקבים מהמין השני. האגודלים החלו לכאוב וכנראה הדורסים שמעו את זה והזרם נפסק בבת אחת.

השמיים שקטו לגמרי במשך דקות ארוכות ואני החלטתי ללכת לאכול צהריים עם כולם. כמובן שסיבוב סריקה אחרון כדי לוודא שאני לא מפספס שום דבר וירדתי לאכול. עוד לא הכנסתי מזלג אחד לפה ואחת מאורחות המלון ניגשת אלי ואומרת לי: "Excuse me, but there a lot of raptors outside". אני חושב בליבי ש"אויש, עוד מתלהבת שלא יודעת להבדיל בין Black Vulture לעקבים..." יצאתי לבדוק בכל זאת.

 

Broad-Winged Hawks

 

מרוב תדהמה לא יכולתי לדבר כמעט דקה ואז השתחררה צעקה מפי שקוראת לכל האורחים של המלון לעלות למעלה ועכשיו! טרמיקות בכל מקום! בכל כיוון ובכל גובה! וכולן מתנקזות לכדי ציר אחד בעל מספר גבהים, וכל זה, במשך 25 דקות ו- 276,468 דורסים. עם אגודלים מוטנטיים ושני קליקרים שבורים ירדתי לבשר למנהלת שלי על מה שהלך ביום הזה. לא פחות מ- 412,276 דורסים עברו מעל העמדה, ולא רק שזה יום שיא חדש לתחנה, אלא אפילו יותר מהממוצע השנתי שלה! החיוך לא ירד לי מהפנים והבנתי שכנראה עשיתי משהו כמו שצריך.

 

הסיכום השנתי הוא:

Turkey Vulture - 324,032

Osprey - 70

Swallow-tailed Kite - 8

Mississippi Kite - 8,561

Sharp-shinned Hawk - 2

Broad-winged Hawk - 108,014

Swainson's Hawk - 79,303

Red-tailed Hawk - 1

Zone-tailed Hawk - 8

American Kestrel - 5

Merlin - 8

Peregrine Falcon - 56

Plumbeous Kite - 5

 

כתבות

land marks