סקר המדבר הגדול - 2019

נועם וייס 24/02/2019 00:00

בסקר צפרות חסר תקדים בהיקפו, שהתקיים בסוף חודש ינואר 2019 יצאו אל מישורי הנגב הדרומי כ- 100 צפרים, וחשפו אוכלוסיות של ציפורים בסכנת הכחדה שהידע עליהן היה מועט ביותר.

אנחנו יודעים על המדבר שלנו מעט מדי. עד לשנה שעברה, היו שטחים די נרחבים בנגב הדרומי, שלא היה לנו מושג אילו עופות משתמשים בהם. זו השנה השנייה ברציפות, שאנו יוצאים בצורה שיטתית לאזורים הכי נידחים של הנגב, שההגעה אליהם כרוכה בנסיעה של שעות בשטח קשה, בלב שטחי אש שנגישים רק בסופי שבוע. אם בעבר מאמצי שמירת הטבע באזורים אלו התבססו בעיקר במקומות עם ריכוזי עצי שיטים או על פי מצאי יונקים גדולים, סקר הציפורים נותן לנו מבט ברזולוציה הרבה יותר מפורטת, גם על האזורים שהם לכאורה שוממים - מישורי העד של הנגב.

 

רועי ומיקי - סלפי

סקר המדבר הגדול - 2019

 

ההתגייסות של צפרי ישראל למשימת שמירת הטבע על המדבר הייתה מרשימה ביותר. למעשה, המיטב של עולם הצפרות הישראלית התגייס למשימה. פקחי ואנשי המקצוע של רשות הטבע והגנים, לצד צפרי החברה להגנת הטבע, אנשי הסביבה של המועצה האזורית חבל אילות וצוותו המורחב של מרכז הצפרות אילת, הובילו את הצפרים אל מחוזות בהם רגל צפר עוד לא דרכה, כדי לגלות את הלא נודע.

כול המשימות שהצבנו לעצמנו בשלב התכנון בוצעו בצורה מושלמת כש- 30 צוותים סקרו מאות נקודות שעד השבוע היו מבחינתנו רק נקודות על המפה. המידע שזרם אל מחשביהם של אלי חביב מהחברה להגנת הטבע ושל אקולוגית רשות הטבע והגנים באזור, טל פולק, היה חסר תקדים ומלא הפתעות. שיתוף הפעולה הזה בין מועצה, רט״ג והחלה"ט הוא יוצא דופן ומיוחד אך אופייני לשיתופי פעולה נוספים בין שלושת הגופים במרחב זה. בשני ערבי הסקר, ישובים סביב סירי הפויקה שצוות חי בר יטבתה ומתנדבי רשות הטבע והגנים המסורים רקחו עבורנו, הייתה אווירת אופוריה של הרפתקה. עם או בלי הציפורים, הנגב שבה את לב כולם והסיפורים גלשו עמוק אל מעמקי הלילה.

 

 

לחפש ציפורים במקומות לא מוכרים - סקר המדבר הגדול 2019     צילום: מיקי ללום

 

איתי שני, אקולוג ורכז שטחים פתוחים של המועצה האזורית חבל אילות הסביר כי "שטח הסקר, הוא שטח המועצה האיזורית חבל אילות ולכן חברה גם המועצה לעניין על מנת להבין טוב יותר את השטח אותו היא מנהלת".

דרום הנגב והערבה קיבלו השנה מעט מאוד גשם. משום שציפורי המדבר מתאימות את עצמן ליובש הקיצוני ומסגלות אורח חיים נוודי, הערכנו כי השנה נראה הרבה פחות ציפורי מדבר מאשר בשנה שעברה. ידוע לנו שבכל שנה מינים מדבריים רבים מחליפים את מרחב חייהם, לפי כמות הגשם והנביטה של הצמחים באזור. לכן בסקר מסוג זה אלו הציפורים המצויות יותר שמסמנות את המציאות באופן הטוב ביותר.

 

 

אלימון - מקום לאופטימיות       צילום: מיקי ללום

 

תוצאות ראשוניות הראו לנו כי ניכר שעפרוני המדבר, שחור הזנב והמדברון וכן הקטה הסנגלית וצחיחנית המדבר, אכן חיפשו וכנראה גם מצאו לעצמם חיים קלים יותר במקומות אחרים. לכן הפעם, המינים הנדירים יותר, בסכנת ההכחדה, הם שסיפקו את החדשות. אם הכותרת של סקר השנה שעברה הייתה כי נמצאה אוכלוסייה של עפרוני נדיר וחינני בשם אלימון שכמעט ולא ידענו עליה דבר, תוצאות השנה מגלות כי האוכלוסייה שלהם בנגב היא לא עניין חולף ומספריהם הפעם היו אף גדולים מבשנה שעברה. התאוששות נצפתה גם במספרי החוברות. אבל בלי ספק הסיפור של הסקר הזה שייך לסבכי השיטים. אם עד לפני שנתיים סברנו כי סבכי נדיר מאוד זה מתקיים בשלום רק באתרים ספורים בערבה, סקר של רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע מצא אותם באביב שעבר גם בוואדיות שיורדים לערבה מהנגב המזרחי. משתתפי הסקר מצאו לפחות 4 זוגות שלהם במישורי הנגב הדרומי, אזור שפרט לתצפית בודדת של פרט אחד מהעבר הרחוק, לא ידענו על קיומם שם כלל.

 

הסקר הזה מלמד  אותנו שיש עוד הרבה מה לגלות בארצנו, ושיש על מה לשמור. וגם שהיכן שיד האדם לא משגת, הטבע משגשג, הרבה יותר משהעלינו בדמיוננו. המדבר מלא חיים.

 

 

בז מדברי בשעת ציד     צילום: מיקי ללום

 

התוצאות

הסקר התבצע במהלך חורף 2019, במשך יומיים בין התאריכים 25-26.2. במהלך הסקר נרשמו 980 תצפיות בעופות שונים, מהן 705 בנקודות הספירה. בסך הכל בוצעו 371 נקודות ספירה ב- 54 פוליגונים (שטח דיגום ליום דיגום של צוות).

במהלך הסקר תועדו 57 מינים, מתוכם 47 נצפו בנקודות הספירה (84%). 7 מינים המקננים במרחב ומוגדרים בסכנת הכחדה: אלימון, חוברה מדברית, קטה סנגלית, צחיחנית מדבר, סבכי שיטים, קטת כתר ורץ מדבר.

בנוסף תועדו 3 מינים הקרובים לסיכון: מדברון, סלעית נזירה ועפרוני חכלילי.

ב- 35% מנקודות הספירה לא נצפו ציפורים, זאת לעומת 24% בשנת 2018.

 

 

איור. מינים שנצפו בלפחות 5% מנקודות הספירה בשנת 2018 או 2019.

 

טבלה. מינים שנצפו בתחום הסקר בשנים 2018 ו-2019.

ניתוח שיעור השכיחות בנקודות הספירה נערך על תצפיות שנרשמו בטווח של עד 250 מטר מהצופה.

המינים מסודרים לפי סדר מידת השכיחות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כתבות

land marks