פרפר נחמד

ערד בן דוד 22/03/2019 00:00

דובי בנימיני, מאגודת חובבי הפרפרים, מאמין שכ- 700 מיליון פרפרים מהמין נימפית החורשף חלפו בישראל ב- 21.3.19 , אולי אפילו 1.4 מיליארד.

גל הנדידה האדיר והנדיר ריגש מאוד את כל חובבי הפרפרים, אבל גם את הצפרים, שתמיד יודעים להעריך נדידה הגונה.

על פי בנימיני, סופות ציקלון בצפון מערב האוקיינוס ההודי היכו בחופים הדרומיים של עומאן, תימן, סעודיה ומדינות המפרץ והורידו שם משקעים רבים. רובע אל חאלי ("הרובע הריק") - מדבר החול הגדול בעולם המשתרע על פני תימן ואיחוד האמירויות הערביות - הפך מאחד המקומות השחונים בעולם למרבד ירוק ופורח.

 

כמות הצמחים העצומה משכה אליה את הנימפיות ושם כל נקבה הטילה כ- 500 ביצים… שהתגלגלו לפרפרים צעירים (דור = שלושה שבועות) שהזדווגו והטילו גם הם וכך, מנקבה אחת, התקבלו  מאות אלפי פרפרים בזמן של שניים-שלושה דורות.

אבל המדבר לא יפרח לנצח ורק מעט נותר מאותם מרבדים ירוקים לאחר שהנימפיות טיפלו בהם, בשלב הזחל.

 

נימפית החורשף - דרום הערבה 21.3.19 (יום השיא!)

צילום: פרנק מופט.

 

פרנק, למי שלא מכיר/שמע, הוא צפר אנגלי שמתייצב בכל סתיו ואביב בישראל. הוא מבלה איתנו שבועות ארוכים - חי ונושם ציפורים. גם פרנק היה עד לנדידה המופלאה של הנימפיות, מירדן לכיוון מערב: הוא ספר 1,250 פרפרים בתוך 30 דקות בשלוש ספירות באזור יטבתה ועוד 151 פרטים בתוך 5 דקות בלוטן. ידידו של פרנק, צלם הטבע הנודע קלאוס ביירה, שמבלה אף הוא בימים אלה באזור אילת, ספר בהרי אילת 85 נימפיות ב- 5 דקות.

 

"ניסיתי להמחיש את הנדידה ההמונית של ה"חורשפיות", לא בטוח שהצלחתי". אלדד אמיר - 21.3.19 עמק יזרעאל

 

 

 

הנימפיות נודדות בעקבות המזון - כמו כולנו בעצם.

"נימפית החורשף היא הנודד הרציני ביותר מבין הפרפרים", קובע בינימיני, "לא רק בגלל מספר הפרפרים אלא גם בגלל הטווח".

הם מעופפים במהירות, עם הרוח, לכיוון מערב.

לעתים רואים אותם מעופפים בכיוון ההפוך - אלו פרפרים שהחליטו לסטות מהמסלול כדי לחפש תחנת דלק קרובה או כדי להתכונן ליום הנדידה הבא - שבו יהיה עליהם לחצות את הים התיכון.

 

הם מתקדמים במהירות ממוצעת של 30 קמ"ש (45 עם רוח גב), מגיעים לאזור החוף, "מתקנים" לכיוון צפון ואז, באזור קרן הכרמל, הם חודרים לים לכיוון קפריסין, טורקיה ודרום אירופה - שם הם יקימו את הדורות הבאים.

רוב הפרפרים נודדים בגובה נמוך אולם יש ביניהם כאלה שנודדים בגובה מאות מטרים. הצנחנים החופשיים מאזור חוף הבונים פגשו נימפיות גם בגובה 2,400 רגל (800 מטרים) - בודדות אמנם, אבל הן היו שם.

 

גם הצבי עוצר כדי להתפעל...   צילום: עמיר בלבן

פירוש השם המדעי: Vanessa cardui - "של ונוס", אישה צעירה ביוונית - נימפה. המשך השם - צמחים בני הסוג "קרדה". באנגלית - Painted Lady. אורך חיי הנימפית בשלב הפרפר כשבועיים-שלושה.

 

 

הנדידה דרומה מתרחשת בממדים קטנים יותר: מזג האוויר המתקרר של אירופה מאלץ את הפרפרים לצאת דרומה לטיסה ישירה של 4,000 קילומטרים! הם יעופו מעל גלי הים התיכון, מעל לדיונות של הסהרה ועד לרצועת הסאהל. ושם, בניז'ר, צ'אד ואתיופיה הם יחרפו ויקימו את הדורות הבאים.

 

לא רק הנימפיות עושות את דרכן צפונה בימים אלה, גם הציפורים הנודדות נמצאות בתנועה. האם הן מנצלות את שפע הפרפרים? ברור שכן! אם כי זחל עסיסי או פרי עתיר סוכר מחליקים בגרון בקלות רבה יותר לעומת פרפר - שזה כמה לאכול פריכיות.

 

נקבת סבכי שחור-כיפה ונימפית חורשף חסרת מזל...     צילום: אלדד אמיר
 
 
 
תודה מיוחדת לאלדד אמיר

מקורות

 

1. דובי בינימיני - אגודת חובבי הפרפרים בישראל - ראיון שפורסם בפייסבוק.

2. נימפית החורשף, "חרקים - עולם קטן בגדול"

 

land marks