הפלסטיק הורג את עופות הים, לאט

נועם וייס 11/04/2019 00:00

הפלסטיק שלנו, שלא מחזרנו או זרקנו לפח, זורם או עף אל הים. שם, במשך מאות שנים הוא נותר, מתפרק לחתיכות פלסטיק קטנות או יוצר "איים של פלסטיק" הצפים על פני הים. באוקיינוסים יש משטחי פלסטיק עצומים של עשרות קילומטרים - שמכסים את פני הים לגמרי.

הוא נראה, צף ומריח כמו מזון של עופות הים, שמתבלבלים ואוכלים את הפלסטיק והוא נאגר בתוך בטנם. שם הוא פשוט נשאר ומצטבר, ממלא את קיבתם, עד שבסוף הם פשוט לא מסוגלים עוד לקלוט מזון, ומתים ברעב.

 

חוקרים טוענים ש- 90% ממיני עופות הים כבר אכלו פלסטיק באופן תדיר ושעד 2050 הפלסטיק ישכון בבטנם של כולם. 97% מאפרוחי האלבטרוסים המתים מתו מפלסטיק שהוגש להם כמזון על ידי הוריהם, ו- 87% מהאלבטרוסים הבוגרים מתו מאותה הסיבה.

גם באילת זיהום הים מפלסטיק ומחומרים אחרים הוא בעיה רצינית. בשנים האחרונות אספנו סולות לבנות-בטן שבלעו קרסי דיג, שחפים לבני-עין ושחפיות כספיות נצפות תדיר מסובכות בחוטי דייג ואיבדנו כמעט לגמרי את אוכלוסיית היסעורים הגדולים והיסעורים הכהים שהיו איתנו פה בכול קיץ, שנים ארוכות.

 

 

שחף לבן-עין מסובך בחוט דיג וקרסים - אילת.   צילום: רעי סגלי

 

יום הנדידה הבינ"ל צוין השנה  ב- 28.3 בדגש זיהום הפלסטיק בים והשפעתו ההרסנית על עופות הים. האירוע הפותח של השנה צוין אצלנו כאן באילת, בסמיכות לכנס הבינלאומי של מרכזי הצפרות שנערך גם הוא כאן אצלנו. הארגון העולמי שמקיים ימי מודעות אלו, Environments for the Americas פנה אל מרכז הצפרות אילת שהרים את הכפפה ורתם שותפים רבים מהעיר ומחוצה לה כדי לציין את היום באירוע קהילתי גדול של מודעות וניקיון פלסטיק.

היחידה הסביבתית אילת אילות, עיריית אילת, המועצה האזורית חבל אילות, מרכז מדע ים המלח והערבה והחברה להגנת הטבע ארגנו את כל מה שנדרש כדי לקיים את האירוע. תלמידי בית ספר יעלים, המועצות הירוקות של תלמידי בית הספר מעלה שחרות, תלמידי המכינה בבאר אורה וציבור רחב רב נאספו בפארק הצפרות אילת כדי לשמוע את מנכ"לית החברה להגנת הטבע איריס האן, ואנשי סביבה מאילת ומהעולם,  מדברים על פלסטיק וטבע שלא מסתדרים יחד.

משם יצאנו כולנו בצעדה גדולה לכיוון החוף הצפוני במהלכה אספנו כול פיסת פלסטיק, זכוכית, ברזל ונייר, ביקרנו בתחנת ההדרכה של התחנה למניעת זיהום ים היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה שהוצבה במכון לחקר ימים ואגמים באילת, שם קיבלו המשתתפים הסבר על פגיעת זיהום הים בשמן בעופות הים והתנסו בטיפול בזיהום ים בשמן וצפרי מרכז הצפרות המתינו בחוף עם טלסקופים מכוונים על ציפורי ים.

את העניין העיקרי ריכזו צוללני שומרי המפרץ, כפר הצוללים, צלילות וקבוצת הריף שאורגנו בעזרת אנשי עמותת הסביבה מדבר וים אילת ואנשי WeSea, אשר צללו עמוק אל המים והוציאו משם עשרות ק"ג של פסולת מסוכנת. לאחר שהילדים הנלהבים הוציאו בשלום את כול הדגים והסרטנים שמצאו מקלט בתוך הזבל הימי, מיינו את הזבל ושלחנו למחזור.

 

 

הפלסטיק המצוי בקיבתם של עופות הים הולך ומצטבר עד שהציפורים מתות מרעב...    צילום: נועם וייס

 

בסוף האירוע, אספה האמנית עינת שטקלר חלק מהפסולת ויצרה ממנו פסל של שחף לבן-עין שאכל המון פלסטיק. הפסל כבר מוצב בפארק הצפרות אילת ומספר את סיפור עופות הים והפלסטיק.

יש לנו אנשים טובים באילת שיודעים ומבינים שכול פסולת פלסטיק שמתגוללת כאן בעיר תגיע בסופו של דבר אל בטנה של ציפור או אל קיבתו של צב ים. תכסה אצות משוועות לאור או אלמוגים הזקוקים לים הפתוח. ועבור כול שאר האנשים שעוד לא יודעים את זה, אז הנה, עכשיו כבר ברור שקשי פלסטיק בחוף הים זה הדבר הכי מיותר שיש, שאין שום היגיון להשתמש בכלים חד פעמיים, בעיקר סביב הים ושמחירן האמתי של  שקיות הניילון לא נמדד רק בקופת הסופר. נסו פעם לראות כמה פסולת פלסטיק בעצם נמצאת סביבנו, ותבינו שהוא הורג את הטבע ובסוף גם יהרוג אותנו.

 
צפו בסרטו מהאירוע ו... עזרו לנו לשמור על עופות הים, על כדור הארץ ועל עצמנו.
 
land marks