נדידה בשידור חי

EuroBirdPortal LIVE - כלי חינמי ודינמי, המייצר תמונה עדכנית של תנועת ציפורים ברחבי אירופה ואגן הים התיכון הושק השבוע. הפורטל מאפשר צפייה בשידור חי בעונה זו בהתקדמות הנדידה של כ- 105 מיני ציפורים צפונה ברחבי אירופה. מדי יום מיוצרות מפות נדידה עדכניות המבוססות על כ- 12,000 תצפיות ציפורים ברחבי יבשת אירופה ואגן הים התיכון.

 

 

מפת נדידה עדכנית עבור סלעית אירופית - נתונים מתצפיות שהתקבלו בין ה- 26.3 ל- 1.4. תראו איך ישראל "בוערת" מתצפיות

מתוך eurobirdportal.org

 

 

צפרים וצפריות המגישים את תצפיות הציפורים שלהם בישראל דרך eBird תורמים לפרויקט ייחודי זה. בכל שנה, כ- 45 מיליון תצפיות מייצרות תמונת נדידה עדכנית חסרת תקדים של ציפורים נודדות בהתקדמותן צפונה מאגן הים התיכון דרך אירופה לאזורי הקינון הצפוניים, ובסתיו חזרה דרומה.

 

סלעית אירופית - זכר צעיר    מרץ 2019 ג'וליס

צילום: סמיר חמזה

 

גבריאל גרגלו, מנהל מיזם Euro Bird Portal) EBP) אמר:

"עם השיפורים העצומים בתחומי הכיסוי המרחבי, איכות המידע והקישוריות שהושגו בשלוש השנים האחרונות בתמיכת קרן EU LIFE, פרויקט ה- EBP נתן קפיצה משמעותית קדימה.

כעת יש לנו מידע חיוני להבנת התנועות העונתיות בזמן ובמרחב של ציפורים נודדות באירופה ובאגן הים התיכון. המידע הזה זמין לכל, ומאפשר יישומי מדע ושמירת טבע (למשל, חיזוי תנועות ברווזים ואווזאים בחורפים קשים, או חיזוי התפרצות של מחלות הנישאות על ידי עופות נודדים).

 

כל זאת לא היה מתאפשר ללא התמיכה הקבועה של כ- 120,000 צפרים וצפריות מתנדבים, המשתפים את התצפיות שלהם באופן קבוע דרך הפורטלים השונים השותפים לפרויקט. גירסת השידור החי של ה- EBP מעלה על נס את החשיבות של התצפיות המגיעות מצפרים ואירגונים, ליצירת תמונה רחבה ואחידה של נדידת הציפורים."

 

בישראל, אני מתרשם מאד מהתרומה ההולכת וגוברת של הצפרים והצפריות המקומיים. אני גאה בשותפות של מרכז הצפרות הישראלי בפרויקט ה- EBP. כעת אני יכול לראות איך הנתונים המגיעים מישראל דרך eBird מתחברים לתמונת נדידה כוללת - מדע אזרחי במיטבו!

ניתן לצפות בנדידת הציפורים בשידור חי ב- eurobirdportal.org

 

 

תנועה של סנונית רפתות ב- 52 השבועות האחרונים. לחצו PLAY.             מתוך - eurobirdportal.org

 

land marks