הנדירים של ישראל

אחד מעמודי התווך של פורטל הצפרות הישראלי הוא המידע בזמן אמת על ציפורי ישראל שמתנקז אליו. מידע זה חשוב מאוד לנו, במרכז הצפרות הישראלי, כדי לזהות מגמות בתפוצת ציפורי ישראל. אך הוא גם חשוב מאוד לקהילת הצפרות בישראל - לאן כדאי לצאת לצפר? מה נצפה לפגוש? בין כל הדיווחים על ציפורים במערכות איסוף המידע שלנו, הנתונים הפיקנטיים ביותר הם של הנדירים והמיוחדים - אלה שגורמים לנו לצאת מהבית בשעות לא הגיוניות ולריב עם הבוס.

 

 

זרזיר ארבה - 30.4.18 תלמי יפה   צילום: עודד לוי

 

מאז 2014 ברק גרניט ריכז מדי יום תצפיות בנדירים ובתופעות צפרות יוצאות דופן. עמוד התצפיות (באנגלית) היה הפופולרי ביותר באתר באנגלית, בזכות היסודיות של ברק והכתיבה המיוחדת שלו. תודה רבה לברק על שנים רבות של שירות נהדר עבורנו.

 

עם התפתחות הדיווח על תצפיות בציפורים במערכות השונות, ובמיוחד מאז המעבר להקלדת התצפיות ב- eBird, כמעט כל התצפיות בנדירים בישראל מדווחות בזמן אמת ונקלטות אצלנו במאגרי המידע. לכן, החלטנו להשתמש בנתונים אלה על מנת לייצר מערכת אוטומטית למחצה למידע על נדירים. המערכת אוספת כל תצפית שמדווחת ב- eBird ומסווגת כמין נדיר. מנהלי המערכת יכולים לאשר תצפית זו לפירסום, לערוך אותה או למחוק אותה. בנוסף, תצפיות שלא דווחו ב- eBird אלא דרך מקורות מידע אחרים (למשל בקבוצות הטלגרם וברשתות החברתיות) נוספות למערכת בצורה ידנית.

 

מעתה, תצפיות הנדירים מופיעות לא רק באתר באנגלית אלא גם בעברית, וכוללות מידע אינטראקטיבי כגון מפה וקישור לעמוד המין באנציקלופדיית המינים שלנו.

נשמח אם תבקרו בעמוד החדש, תתעדכנו, וצאו לשטח!

 

תצפיות אחרונות בנדירים

 

 

כתבות

land marks