ההרעלה הגדולה של הנשרים בגולן

דן אלון 12/05/2019 00:00

איך מונעים את ההרעלה הבאה

 

חתמו על העצומה הקוראת לממשלה לקדם את החוק למניעת הרעלות, שיזמו החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים - לחצו כאן

 

 

יום שישי 10 בבוקר אני באירוע משפחתי בירושלים - ווטסאפ מעמיר בלבן. "שמעת על הרעלת הנשרים בגולן?" לא מתי? עכשיו 8 נשרים מורעלים במרכז הגולן.

כמה דקות לאחר מכן מתקבלת ההודעה הרשמית לעיתונאים מדוברות רשות הטבע והגנים: "הרעלה חמורה הבוקר ברמת הגולן.

הבוקר נמצאו 8 נשרים מתים ושניים פגועים שמקבלים טיפול על מנת לנסות להציל אותם. מדובר באירוע חמור וקשה מאד אשר פוגע משמעותית באוכלוסיית הנשרים בגולן בתקופת הקינון".

 

 

צילום: דוד פילס - רשות הטבע והגנים

 

כבר כמה שנים שלא קיבלתי הודעה כזו. היה נדמה שהפעולות האינטנסיביות של רשות הטבע והגנים בגולן לאיתור כל פגר בשטחי המרעה ולמנוע כל הרעלה עושים את שלהם.

כבר 25 שנים שאני מנהל את מרכז הצפרות, בכל השנים האלו נשרים תמיד היו שם. הרעלות, התחשמלות הפרעות לקינון בעיות גדילה אצל גוזלים.

מאז כניסתי לתפקיד הצטרפתי להנהלה של פרויקט "פורשים כנף" - פרויקט ייחודי של רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל להצלת הנשרים והעופות הדורסים בישראל.

בזכות צוות מסור בראשות אוהד הצופה אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים, הצליח הפרויקט לייצר שינוי במגמה. לחלק גדול מהבעיות שמהם הנשרים סבלו נמצאו פתרונות ובמקביל האוכלוסייה תוגברה בנשרים חדשים - כאלה שבקעו בגרעיני רבייה ואחרים שיובאו במיוחד מחו"ל.

 

ההצלחה הגדולה ביותר של הפרויקט היא מושבת הנשרים שהתחדשה בכרמל, והנשרים הנפלאים שחזרו לקנן במקום לאחר 50 שנות העדרות.

אבל בעיה אחת לא נפתרה ובכל פעם מחדש פוגעת בהצלת הנשרים של ישראל - הרעלות. הרעלות גדולות הן הגורם העיקרי למצבם העגום של הנשרים. המושבות הגדולות של הגולן ובעיקר המושבה במפורסמת של גמלא נעלמו כתוצאה מהרעלות קשות.

איננו יודעים מי המרעיל, כל ההרעלות אינן חוקיות ורובן ככל הנראה נגרמות על ידי מי שמבקשים לנקום בטורפים שפוגעים בעדרים שלהם - בדרך כלל זאבים שטורפים עגלים. כדי לפגוע באותם טורפים, המרעיל משתמש בפגר, ממלא את בשרו ברעל וזורק את הפתיון הקטלני בשטח. כך מתרחש הרג נוראי - חסר הבחנה.

הרעלה של חיות בר בישראל אסורה בחוק. החומרים שבהם משתמשים המרעילים אסורים בחוק ובכל זאת בכל פעם מחדש המרעילים לא מורשעים וכמובן שגם לא נענשים.

 

כבר תקופה ארוכה שאנחנו מנסים לחזק את החוק כדי שיקבע שמי שבשטחו או ברכושו נמצא רעל הוא האחראי להרעלה ועליו לשאת באחריות. ובנוסף להגדיל בצורה משמעותית את העונשים כך שמי שמרעיל חיות בר ובהם נשרים בניגוד לחוק יישא באחריות. כמו כן יוטל עליו עונש מאסר או קנס כבד.

במקביל נדרשת חקיקה שתמנע השלכה של פגרי בעלי חיים ופסולת חקלאית אחרת. חקיקה כזו תצמצם את השגשוג של אוכלוסיות הטורפים למיניהם ותקטין את הקונפליקט בין חיות בר לחיות מרעה.

אני מקווה שבניגוד למקרים קשים בעבר שבהם לא הצלחנו לנצל את מקרי ההרעלה החמורים לשינויי חקיקה הפעם נצליח ובכך אולי נמנע את ההרעלה הבאה.

 

חתמו על העצומה הקוראת לממשלה לקדם את החוק למניעת הרעלות, שיזמו החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים - לחצו כאן

 

 

 

הסרטונים "העצובים" התקבלו באדיבות מחלקת דוברות של רשות הטבע והגנים. 

 

 
 
 
תודה מיוחדת לשלום קוולר על הרישום היפה - נשר מקראי בקן ולידו ביצה

כתבות

land marks