חג עצמאות עצוב לנשרים בגולן

ערד בן דוד 14/05/2019 00:00

שוב זה קורה,

מישהו מבקש לנקום בזאבים שטרפו עגלים מהעדר השייך לו. הוא "טוען" פגר של פרה (שמתה מסיבות כאלה ואחרות) ברעל מסוג "טמיק" הנראה כמו גרגירי פרג שחורים ותמימים ומשאיר את הפגר בשטח. בכוונה.

מדובר ברעל קטלני "ממשפחת" הזרחנים האורגניים והחומר הפעיל בו - Sodium Fluoroacetate פוגע במנגנון הנשימה של התא החי (מעגל קרבס). מדובר ברעל חזק ביותר האסור למכירה, החזקה ושימוש - אלא לחקלאים בודדים ולגידולים מאוד ספציפיים. השימוש בטמיק להרעלת חיות מהווה עבירה פלילית חמורה ביותר.

 

זאת היתה מכה קשה לנשרי הגולן - ייתכן אפילו אנושה, כשביום שישי ה- 10.5.19 נמצאו במרכז הגולן שמונה נשרים מתים ושני נשרים נוספים נאספו על ידי פקחי רשות הטבע והגנים כשהם נמצאים במצב קשה. מספר הנשרים שנפגעו מהווה מחצית מאוכלוסיית נשרי הגולן והתקופה - שיא תקופת הקינון.

 

פקחי הרשות הוזנקו לזירת האירוע בזכות נתוני הלוויין: כיום, אוכלוסיית הנשרים בישראל קטנה, בין 150 ל- 200 פרטים (עכשיו פחות…) ורבים מהם נושאים משדר לווייני על גבם. אוהד הצופה, אקולוג העופות בחטיבה המדעית של רשות הטבע והגנים עוקב אחריהם כל הזמן ושידור של מספר פרטים מנקודה מסויימת - משמעו פגר. אוהד היה שמח לראות את האותות מגיעים מתחנות ההאכלה הפעולות בשטח, המציעות מזון "כשר" (בטוח) אבל לנשרים יש רצונות משלהם וכשהם רואים פגר מוטל בשטח - הם יורדים אליו מיד - הם הרי חייבים, זאת המשימה שלהם, להיות הסניטרים של הטבע.

במקרה כזה ישלח פקח למקום, כדי לוודא שהכל כשורה. ביום שישי, כשהפקח הגיע לנקודה, נגלה לעיניו מחזה קשה מאוד: אחרי מספר שנים "שקטות" שוב זה קורה - הרעלה המונית.

 

אוהד הצופה:

 

יום העצמאות ה-71 - הנכבה של נשרי הגולן

 

ו"המטס" שלהם היה בטנדר רשות ירוק: 1) T72 לבית החולים בספארי ברט"ג (הכתום) 2) T08 ו-T78 ל"מכון לרפואה משפטית של בע"ח" - למכון הווטרינאי בבית דגן (תכלת ואדום).

 

איתם נסעו את נסיעתם האחרונה גם המורעלים שללא משדרים K63 (יליד 2014), P74 (יליד 2012), A83 (זכר שבקע במדגרה בגרעין הרבייה ב- 2006) ועוד 2 "אנונימיים" (לא מסומנים).

המזל שבגולן נותרו עוד 4 ממושדרים ועוד כ- 6 לא ממושדרים. אבל זו רק שאלה של זמן עד שבן בליעל כלשהוא ישמיד לכם את הנשרים בגולן.

 

 

דוברות רט"ג: הנשרים הממושדרים הם 3 נשרים שהובאו מספרד כחלק מפרויקט פורשים כנף, פרויקט המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת חשמל למען אישוש ושמירה על הנשרים בישראל. 3

אחד המורעלים A83 - בקע בגרעין הרבייה בשנת 2006, שוחרר בכרמל ב- 01.02.2009. עבר לגולן ומאז מתרבה שם, כנראה בן הזוג של אחת הנקבות הממושדרות.

T78 היא נקבה ילידת 2016 שהובאה בטיסת ארקיע בדצמבר - 2016 מספרד, אוקלמה ושוחררה בגמלא ב 20.01.2018. הציפייה הייתה שבשנה הבאה היא תגיע לבגרות מינית ותתרבה. לצערנו זה לא יקרה.

 

 

אוהד הצופה, האבא של הנשרים בישראל - לא מרים ידיים.

 

 

 
 
בתמונה למטה - T78 ילידת ספרד. ינואר 2019 גמלא. תודה לצבי קוחול על התמונה.
land marks