האלימונים מהקילומטר ה-20

שחר שלו 22/07/2019 00:00

לפני כ-7 שנים התחלתי את החיפוש אחרי האלימון הראשון שלי. מספר האלימונים בארץ היה אז מצומצם ביותר והם נהגו לברוח לירדן בכל פעם שהתקרבתי. בשנים האלה מי שרצה לראות אלימון נסע לדיונות של יטבתה - שם, בשעות הבוקר המוקדמות, אפשר היה לשמוע את שירתו הערבה של הזכר, שמבקש לעצמו בת זוג. 

לראות אותם מדלגים בין שיח לשיח בריצה לא שפויה היה אתגר לא פשוט אבל בסוף ראיתי את האלימון הראשון שלי באותן דיונות, במירוץ "אלופי הנדידה", תצפית של כמה שניות מג'יפ נוסע - כמה מבאס! 

 

אלימון צעיר בבריכות המלח (K20) שמצפון לעיר אילת - יוני 2016    צילום: שמעון שיף

 

על גדר התיל המפורסמת.... יוני 2017    צילום: שחר שלו

 

ואז קרה נס - אוכלוסיית האלימונים התחיל לצמוח ולהתפשט למרחבים שהיא נעלמה מהם כבר שנים רבות. פתאום פגשתי אלימונים במישר סעיפים בהרי אילת. עוד יותר מפתיע היה האומץ שלהם: הם לא ברחו, לא רצו כמו משוגעים ואחד אפילו הצטרף אלי לטיול בחזרה לאוטו. 

המשכתי לפגוש אלימונים בכל המרחב אבל שני האלימונים הצעירים שהופיעו בקיץ 2017 בק"מ 20 - הציבו רף חדש לידידות בין ציפור בר לאדם. (K20 - בריכות המלח הסמוכות לעין עברונה. נו… איפה שהפלמינגואים).

 

בכל יום האלימונים הגיעו למקום, כדי לצוד את העכבישים שטוו את קוריהם על גדר תיל ישנה. כמו ליצנים עם נעליים ענקיות הם ניסו לעמוד על התיל ושורה של מכוניות עם מצלמות מצלמת אותם. האלימונים, מצדם, הסתובבו בין המכוניות וכלי עבודה הכבדים ללא פחד ולא התרגשו מאיש. צלמים אחדים הביאו להם תולעים כדי לקבל תמונה "יותר טבעית" וכך האלימונים התחילו לרדוף אחרי כל מכונית - כדי לקבל תולעים. בסוף הצלמים חזרו הביתה ואלימונים חזרו לעברונה. 

 

אלימונים ב- K20 צעיר (מימין) ובוגר - יולי 2019          צילום: שחר שלו

 

חלפו שנתיים ושמעון שיף (מקבוצת צפרי אילת והערבה) מספר לי שפגש 3 אלימונים בק"מ 20, ושהם באים לאוטו, כמו אז. ביום שישי בערב חיכינו להם בצד המערבי האהוב עליהם וכמעט מיד הופיעו 3 אלימונים - זכר בוגר ושני צעירים. הצעירים רצים, קופצים, משחקים ונהנים אבל הזכר בא ישר לרכב של שמעון ועומד מול החלון. כעת ברור לנו שמדובר באחד הצעירים מלפני שנתיים, ועכשיו הוא הביא את המשפחה לאכול. בהמשך הדרך פגשנו את הנקבה ועוד צעיר - משפחה חביבה לכל הדעות. 

 

שמעון שיף מצלם את האלימונים    צילום: שחר שלו

 

תיעוד מדהים של אלימון צעיר מוציא "עכשוב" (נציג מסדרת העכשובאים) מהאדמה. כנראה "מבעיתן". 

צילום: שמעון שיף 19.7.19 K20

 

 

גדר התיל כבר איננה אבל עכבישים לא חסר. אנחנו רואים אותם חופרים, רודפים ואוכלים בקלות. נראה שאפשר ליהנות מאלימונים מהאוטו שוב אבל הפעם בלי האכלה מיותרת.

 

תגיות

land marks