מצילים את אפרוחי שחפית השוניות

נועם וייס 09/08/2019 00:00

אתמול בשעות הבוקר המאוחרות, התקבלה במרכז הצפרות אילת פניה מעובדיו האכפתיים של ריף הדולפינים. אפרוח של אחת הציפורים המקננות הנדירות בישראל, שחפית השוניות, נסחף אל החוף. האפרוח היה צעיר מדי כדי לעוף וכנראה נפל מקנו אל המים ונסחף עד שהגיע לחוף. 

למרבה הצער החוף באילת אינו בטוח לאפרוחי השחפיות, חתולים ועורבים זיהו את האפרוח מייד והוא היה בסכנה מיידית. עובדי ריף הדולפינים אספו את האפרוח וצוות מרכז הצפרות אילת הגיע כדי להחזירו אל מצוף מבטחים, הרחק מהחוף. הוריו של האפרוח, שתקשרו אתו לכל אורך הדרך על ידי קריאות רמות, הגיעו מיד אל המצוף, התיישבו ליד אפרוחם, שמרו עליו והאכילו אותו בדגיגים.

 

זוג שחפיות שוניות בוגרות על מצוף     צילום: נועם וייס

 

לקראת אחר הצהריים התקבלה במרכז הצפרות קריאה נוספת, הפעם מחוף קצא"א הסמוך. אפרוח אחר, עם כוויה קלה ברגלו, הגיע אל החוף, אינו מסוגל לעוף ועורבים מנסים ללכוד אותו. האזרח הטוב שדיווח התבקש לשחות הכי רחוק שהוא יכול ולהניח את האפרוח על מצוף, שם הוריו יוכלו לדאוג לו.

 

לפנות בוקר צוות של מרכז הצפרות והחברה להגנת הטבע הגיע אל החוף כדי לראות האם נסחפו אפרוחים נוספים אל החוף. האפרוח בעל הכוויה ברגלו, נמצא חלש וסביבו קרב אווירי בין שחפיות כועסות ועורבים רעבים. האפרוח נאסף ומיד נוצר קשר עם הפקח הימי של רשות הטבע והגנים באילת, עמרי עמסי, שהחל מיד בהכנות להחזרת האפרוח אל קינו. 

עמרי עמסי, פקח רשות הטבע והגנים: "דווקא היום הסירה שלנו היתה מושבתת אבל דקה אחת הספיקה כדי להסביר את העניין לאנשי היחידה למניעת זיהום ים של המשרד להגנת הסביבה שהגיעו מיד עם סירה משלהם. ביחד איתם מצאנו ארגז, מילאנו אותו בחצץ מחוף הים, הושבנו את הגוזל בתוכו ויצאנו אל אתר הקינון". 

שחפיות השוניות באילת מקננות בשלוש השנים האחרונות על מתקני תשתית נטושים מברזל של קצא"א. הזוג הראשון נמצא על ידי ניצן שגב מהמכון הבין אוניברסיטאי, ממש באותה הנקודה ומאז בכול שנה מקננים כאן בין זוג אחד לחמישה זוגות. הקינון מתבצע על מתקן מברזל שמתחמם מאוד בקיץ האילתי וזאת הסיבה שבגללה האפרוחים נוהגים לקפוץ למים הצוננים, לפני שהם למדו לעוף.מרגע שהם במים, המצופים הפזורים באזור גדולים מדי וחלקלקים ואין לאפרוחים דרך לעלות עליהם ואז הם נסחפים אל החוף, כנראה. הכוויה על רגל האפרוח שנמצא מעידה גם היא על הבעיה.

ייתכן כי קינון שחפית השוניות באילת מצביע על מצוקה של מין זה בסיני. ממידע שהגיע מצפרים ממצרים עולה כי אתר הקינון העיקרי שלהן, האי טיראן, סובל מהפרעות קשות והקנים - שהם לא יותר משקע קטן על החול, נשדדים על ידי דייגים, חתולים וחולדות. בצר להן, מנסות השחפיות לקנן באילת, על מתקנים מברזל שכנראה גורמים להן נזק.

 

האפרוח החלש ניצב על החוף. מעליו קרב בין עורבים הודים רעבים והורים מודאגים...   צילום: נועם וייס

 

סוף טוב והכול טוב, האפרוח חזר אל קינו והוריו המאושרים שבו לטפל בו. לקראת השנה הבאה, רשות הטבע והגנים ומרכז הצפרות אילת מתכננים שיפוץ של אתר הקינון שיבטיח כי הסכנה לה נחשפו השחפיות לא תחזור על עצמה. פרויקט "צבא הגנה לטבע" של רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע ומרכז הצפרות אילת עם בסיס חיל הים באילת, מתכנן גם הוא להקים בזמן קרוב אתר קינון בטוח לשחפיות על מצופי הגבול עם ירדן.

חשוב לנו להודות מאוד לאנשי ריף הדולפינים שכמו תמיד גילו ערנות ואכפתיות והצילו את האפרוח של הציפור הנדירה ולהודות לאדם שהציל את הגוזל מחוף קצא"א אך את שמו לא הצלחנו לתעד. 

חשוב לנו גם להזכיר את החשיבות הגדולה בשיתוף הפעולה של כול הגופים הסביבתיים באילת ובראשם רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה שנחלצו מיד כדי להציל את הגוזל.

 
land marks