לאן נעלמו הפלמינגו מאילת?

נועם וייס 17/08/2019 00:00

כבר עשרות שנים, מאז הוקמו בריכות המלח של מפעל "מלח הארץ" באילת, שיש כאן נוכחות קבועה של היופי הוורוד והאופנתי - הפלמינגו. למרות שהפלמינגו הוא עוף נודד, שמגיע אלינו מתורכיה, איראן וכנראה גם מצרפת והוא בדרכו למזרח אפריקה, הם תמיד שמרו כאן על נציגות קבועה, גם שלא בעונות הנדידה. 

בסתיו, הגיע מספר הפלמינגו באילת לכמעט 2,000 ובחורף ובקיץ מספרם היה יורד למאות בודדות, אך הם תמיד היו כאן.

 

בטבע הפלמינגו חי באגמים מלוחים אבל בשל התייבשות של רוב האגמים המלוחים בעולם בכלל ובאזורנו בפרט, החליפו בריכות לייצור מלח את מקומות המחייה ונקודות העצירה הטבעיים של עופות הפלמינגו בנדידתם הארוכה. לכן, במקומות רבים בעולם, הפכו בריכות לייצור מלח לאתרי טבע איכותיים ולאטרקציות תיירותיות מרגשות. בבריכות המלח הפלמינגו מצאו אתר עם הפרעה אנושית מינימלית ושפע מזון בדמות סרטניות המלח (ארטמיה בלעז).

 

הרכב המים בבריכות המלח לא השתנה וגם המזון מצוי בשפע. אז מדוע הם עזבו?   

 צילום: אביב עציון

 

הרומן שלנו עם הפלמינגו נמשך כבר זמן רב. בשנים הראשונות הגיעו לכאן בעיקר הפרטים הצעירים ובעיקר בעונת החורף, אך עם השנים נותרו כאן גם מאות פלמינגו בוגרים שאף החלו בבניית קינים (כרגע ללא הטלת ביצים). לצידם, חולקים את בית הגידול האיכותי גם ציפורי חוף ומים נודדות אחרות - ביניהם גם כאלו שמגיעים ממזרח סיביר בדרכם עד דרום אפריקה ונמצאים בסכנת הכחדה. בריכות המלח של אילת הן גם אתר הקינון האחרון של החופמי האלכסנדרי בישראל.

 

ערן היימס, מנהל מרחב ערבה דרומית ברשות הטבע והגנים: "בריכות המלח בהן אנו רגילים לראות את להקת הפלמינגו הגדולה הן חוליה אחת בתוך שרשרת של אתרי טבע חשובים הנמצאת סביבן ובה מרכז הצפרות אילת, קבוצת דקלי הדום הצפוניים בעולם, באר עברונה, החווה החקלאית הקדומה (הפוגרות) ומצפור עברונה. באזור זה ניתן לראות את צבאי הנגב המהווים חלק מעדר המונה כ- 250 פרטים - מהאתרים הצפופים בעולם של מין זה".

 

תמרונים מעל העיר והחוף הצפוני של אילת - להקת פלמינגו בתעופה     צילום: אבי מאיר

 

נדהמנו לגלות שבמהלך חודש יולי, הפלמינגו נעלמו מבריכות המלח הצפוניות שאפילו קיבלו את השם העממי "בריכות הפלמינגו" של אילת. במשך כמה ימים להקה של כ- 300 פלמינגו ביצעה תמרוני תעופה מרשימים מעל העיר ובחוף הים ואף נחתו מדי פעם בים, אבל הם לא חזרו לבריכות שהיו ביתם שנים ארוכות.

צוות מרכז הצפרות אילת ואנשי החברה להגנת הטבע החלו בביצוע בדיקות לאיתור הסיבה לעזיבת הפלמינגו. בירור עם חברת המלח "מלח הארץ", הדואגת משך שנים לשלום הציפורים בבריכות, העלה שמבחינתם תהליך הייצור נותר כמו שהיה תמיד. גם במקורות, המספקת את המים המלוחים, טענו כי דבר לא השתנה. בעזרת מתנדבת מרכז הצפרות, עדי פדואל והמכון לחקר ימים ואגמים, בדקנו את מצב המזון במים, חומציותם ומדדים שונים אחרים - גם שם לא נמצאה התשובה. המים שורצים סרטניות מלח ושאר יצורים שהפלמינגו אוכל.

 

בינתיים, צפרי מרכז הצפרות אילת, איתרו את להקת הפלמינגו בבריכות המלח הדרומיות, ממש בסמוך למלון אגמים. הם עומדים שם, הופכים בגבישי המלח ובמים, בונים מעין תלוליות קטנות וזזים מעט מאוד. מדי פעם בערב הם יוצאים למעוף ראווה מעל המלונות ושבים, אך לא אל ביתם הישן.

 

אולי עזיבת "בריכות הפלמינגו" קשורה בהתקרבות מועד נדידתם דרומה. הפלמינגו מחזקים את שרירי תעופתם ומתכוננים למסע. אך קשה להבין מדוע הם בחרו דווקא את הבריכות המלוחות ביותר שיש באזור, בהן ככול הנראה אין להם מזון כלל. אל אנשי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע הגיע גם מידע כי מספר הפלמינגו בקפריסין נמצא דווקא בעלייה, מה שיכול להסביר את היעלמות הזמנית שלהם מאילת. מעבר להשערות השונות לגבי העלמות הלהקה, עשויות הפרעות כמו הטסת רחפנים ונסיעה מהירה לאורך סוללות הבריכות להפריע את מנוחתם ולגרום לבריחתם של הפלמינגו.

 

ישראלים רבים משלבים ביקור ב"בריכות הפלמינגו" במהלך החופשה באילת       צילום: נועם וייס

 

בכול מקרה אנשי שמירת הטבע של האזור אמונים על חקר הבעיה ואנחנו מקווים כי עם בוא הסתיו, להקות של פלמינגו שתגענה מתורכיה ואיראן, יחזרו לפקוד את הבריכות והמטיילים שכול כך התרגלו לנוכחותם האצילית. ממרכז הצפרות אילת, החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים נמסר כי אתר בריכות הפלמינגו ושימורן נמצאים בסדר עדיפויות גבוה מבחינתם.

 

עדכון

בשבועות האחרונים התברר כי במשך הלילה להקת הפלמינגו חוזרת אל "בריכות הפלמינגו", שם הם כנראה אוכלים כל הלילה, עד לפנות בוקר, אז הם שבים לבריכות המלוחות יותר. ההנחה שרחפנים ומבקרים לא אחראים יצרו הפרעות שגרמו לפלמינגו להימנע משהות בבריכות במשך היום, הולכות ומתחזקות ככול שאנו חופרים באינטרנט ומוצאים עוד ועוד תמונות מהאוויר של פלמינגו עף בבהלה ושומעים ממבקרים רבים על עוד ועוד חוויות של הפרעה לפלמינגו מצד ציבור לא אחראי.

 

 
 
land marks