שרקרק מהחלומות

שרה דויטש 14/08/2019 00:00

13.8.2019, יום שלישי, פעמיים כי טוב

 

"כמו תמיד בקפיצות לאילת, יצאתי מירושלים בשתיים ושלושים בלילה (בבוקר?...). כיף לנהוג בלילה. קריר והכבישים כמעט ריקים, אפשר לעקוף משאיות (בזהירות כמובן).

6:30 ב-  K20 (בריכות המלח 20 ק"מ צפונית לאילת). פגשתי את ידידי האילתי משכבר הימים שמעון שיף. הוא הבטיח לארגן לי אלימון. מסתובבים בבריכות, מחפשים את השחיינית רחבת-המקור ואת הביצנית האפורה. נאדה. גם האלימון סירב להופיע. שחפית שחורת-מקור עשתה לנו טובה וחיכתה לנו בסבלנות בבריכה הדרומית. שרקרקים גמדיים פה ושם על השיחים והגדרות (ויש כמובן גם ציפורים אחרות).

עוד סיבוב. פוגשים את איתי שני. הוא מספר ששתי ביצניות אפורות היו שם, עפו להן וכבר לא רואים אותן. וגם האלימון במקומו. טוב, נוסעים לאלימון. ואכן הוא שם. מנסים להתקרב לאט אבל הוא שומר על מרחק בטוח. איכשהו מצליחים לצלם.

 

שרקרק לבן-גרון - 13.8.19 K20

צילום: שרה דויטש

 

איתי כבר נסע ומתחיל להיות חם. לפני שמסתלקים אני רוצה עוד סיבוב בבריכה הדרומית, לראות שוב את השחפית שחורת-המקור (לייפר בשבילי). על אחד האשלים יושב שרקרק, קרוב: יאללה נצלם. אני אומרת לשמעון - 'משהו מוזר, יש לו לבן בפרצוף', ושמעון אומר - 'כן, גם יש לו חום על העורף'... מצלמים וממשיכים, מסיימים את הסיבוב האחרון ומסתלקים.

אחרי שאספתי ציוד צילום חדש באילת יצאתי לדרך הארוכה הביתה, שמחה בחלקי על הלייפר (השחפית) ועל האלימון. השרקרק מטריד את מנוחתי.

מגיעה הביתה, מורידה את התמונות למחשב ומסתכלת על השרקרק. מוזר... מוזר... חייבת לברר מה זה. מפרסמת בקבוצת ציפורי אילת והערבה, ואת השאר אתם כבר יודעים. האמת - היה קשה לי להירדם בלילה…"

 

זוהי התצפית הראשונה בשרקרק לבן-גרון Merops albicollis בישראל והשלישית במערב הפליארקטי (שתי התצפיות האחרות נרשמו בדצמבר 2013 ופברואר 2017, במרוקו).

זאת מציאה פנטסטית ואיזה מזל שזה קרה לשני צלמים אדירים. בדקות אלה (בוקר יום רביעי 14.8.19) צפרים רבים מחפשים אחר השרקרק באתר K20 ובסביבתו - ואנחנו מקווים מאוד שהוא ימצא וישהה איתנו כמה שיותר.

 

 

שרקרק לבן-גרון - מפת תפוצה.

מקור: http://datazone.birdlife.org/species/factsheet/white-throated-bee-eater-merops-albicollis/distribution

 

מין זה דוגר באזורים מדבריים למחצה לאורך דרום הסהרה, בנופי שיטים וצמחייה יבשה, שם הוא דוגר במחילות שאותן בני הזוג חופרים בקירות חול, בדומה לשרקרקים המוכרים לנו בישראל.

שרקרקים לבני-גרון נודדים ואת החורף הם מבלים ביערות הטרופיים של אפריקה - מסנגל במערב ועד לאוגנדה במזרח. 

מין זה, כמו כל השרקרקים, מצטיין בלבוש צבעוני וגנדרני: הלבוש הכללי ירקרק אבל הפנים והגרון לבנים והם מקושטים בכתר, פס עין וקולר שחורים. שתי אברות הזנב המרכזיות ארוכות במיוחד ואצל הזכרים הן בולטות כדי 12 סנטימטרים מעבר לשפה. אצל הנקבות מעט פחות וזהו ההבדל היחיד בין הזוויגים.

אין ספק שהשרקרק של דויטש ושיף הוא מועמד רציני מאוד לזכות בתואר הנחשק - ציפור השנה לשנת 2019. נחכה ונראה.

 

עדכון מהשטח

במסגרת החיפושים אחר השרקרק הנחשק, הצפר טוביה קאהן מצא חיוורנית - שגם היא סופר נדירה בישראל. רוב התצפיות במין זה הן מאזור אילת ו- K20, התצפית האחרונה נרשמה בנובמבר 2015.

ככה זה... כשיש הרבה עיניים בשטח.

 

"בדאלק" (כפרה עליך בעיראקית). חיוורנית, אורחת נדירה! "באזורינו" - דוגרת בעיראק ואיראן, חורפת בערב הסעודית ותימן.

צילום: רוני לבנה - 17.8.19 K20 

 

מקורות
 

1. BirdLife International (2019) Species factsheet: Merops albicollis. Downloaded from http://www.birdlife.org

 
 
land marks