ציד ציפורים בישראל

דן אלון 04/09/2019 00:00

די לציד ספורטיבי בישראל ודי לציד של מינים בסיכון

 

בראשון בספטמבר החלה עונת הצייד בישראל כמו גם בכל אירופה. כשלושת אלפים בעלי רישיון צייד בישראל יוכלו במשך חמישה חודשים - עד סוף ינואר, לצוד מספר מיני עופות: ברווזי בר משישה מינים, אגמיות, יוני בר ותורים (לא מוגדר בחוק אילו מינים), שליו נודד וזרזיר. על פי התקנות לחוק: מותר לצוד עד 10 ברווזי בר ביום לצייד אבל לגבי עופות אחרים אין הגבלה, כלומר - מותר לצוד ללא הגבלה.

צייד למטרות ספורט קיים לצערנו בכל העולם. בישראל הצייד יחסית מצומצם בניגוד לאירופה וארצות הברית - שם מיליוני ציידים פועלים במסגרת מנוהלת היטב. בארץ מדובר בתחביב יחסית לא נפוץ והסיבה העיקרית כך היא שצייד איננו חלק מהתרבות היהודית.

 

הצייד בישראל מנוהל על ידי רשות הטבע והגנים ומוסדר בחוק שנכתב בשנות ה- 50 של המאה הקודמת ואיננו מתאים למציאות היום. מצב המערכות הטבעיות בישראל ובעולם בכי רע, ומינים רבים נמצאים על סף הכחדה. ניסיונות בשנים האחרונות להתאים את החוק למציאות של היום - כך שימלא את ייעודו להגן על חיות הבר ולא יהווה חוק שלמעשה מסדיר צייד בישראל, כשלו. בפעם האחרונה, לפני כמה שנים, החוק נדון בוועדת הפנים ואיכות הסביבה אלא שבגלל לחץ מצד הציידים הוחלט לעצור את המהלך. אני מקווה שבכנסת הבאה שתקום ימצא הרוב לשנות את החוק ולהתאים אותו למצב החי בישראל היום.

 

איש אינו יודע מהו המספר המדויק של העופות ובעלי החיים אחרים הניצודים בישראל, רשות הטבע והגנים לא מבצעת ניטור מסודר. עם זאת, אני חושש שלמרות המספר המצומצם יחסית של ציידים בישראל, צייד ספורטיבי פשוט לא מתאים למציאות בת זמננו, והוא עשוי להביא להכחדה של מינים.

לפני כ- 10 שנים עתרה החברה להגנת הטבע כנגד המשך צייד של חוגלות וארנבות, בג"צ קיבל את עמדתנו ומאז אסור לצוד ארנבות וחוגלות בישראל, באופן חוקי.

לפני שלוש שנים החברה להגנת הטבע פנתה לרשות הטבע והגנים וביקשנו להפסיק לצוד בישראל מינים בסכנת הכחדה: שליו נודד, תור מצוי וצולל חלודי. לצערנו הפנייה נדחתה אבל התקבלה דרישתנו להפסיק את השימוש במכונות שמע (מכונה שמשמיעות קולות של בע"ח ומושכות אותם מה שעוזר לציידים לצוד ביתר קלות). השימוש הופסק לצורך מחקר שמתקיים בשנתיים האחרונות וכולי תקווה שלאחר המחקר יוחלט להפסיק להשתמש בהן.

אלה הישגים חשובים שדרשו מאבקים משפטיים וציבוריים, אבל חשובים ככל שיהיו הם לא מספקים.

 

תור מצוי - יולי 2017 עמק בית שאן    צילום: אבנר רינות

 

לפני כשנתיים התור המצוי הצטרף לרשימה המפוקפקת של מינים שאוכלוסייתם העולמית בסיכון גבוה להכחדה. התור נמצא עכשיו ברמת הסיכון השלישית בחומרתה VU - יש מדינות במערב אירופה שבהם התור המצוי כמעט ונכחד לגמרי. ברשימה האדומה של העופות בסכנת הכחדה בישראל, שפורסמה בשנת 2017 על ידי רשות הטבע והגנים בשיתוף מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, הוגדר התור המצוי בישראל כמין על סף סכנת הכחדה (בדרגת סיכון NT). ב- 10 השנים שחלפו מאז הרשימה האדומה הקודמת, מצבו של התור הדרדר משמעותית ונראה כי עיקר התורים שניצודים בישראל הם פרטים שנודדים מאירופה ואסיה בדרכם למשכן החורף שלהם באפריקה. 

ישראל מהווה ציר נדידה בינלאומי חשוב ביותר עבור התור המצוי. למרות זאת, מעולם לא נעשה כאן מחקר מסודר - שעוקב אחר השינויים במספר התורים המצויים, לאורך השנים. והשינויים הם גדולים מאוד - כך אנחנו רואים זאת בשטח: צפרי מרכז הצפרות קיימו ספירות מסודרות בחודשים אוגוסט-ספטמבר בעמק המעיינות: בראשית שנות ה- 2,000 נספרו בעמק עשרות אלפי תורים בכל ספירה. בשלוש השנים האחרונות חזרנו על ספירות אלה, ותיעדנו ירידה של שני סדרי גודל! בכל הספירות שביצענו לא הצלחנו לספור יותר מכמה מאות.

גם המידע שמתקבל משתי תחנות המחקר שבהן מתבצע ניטור נודדים במאמץ קבוע לאורך 25 שנים - באילת ובירושלים, מציג תוצאות קשות: מספר התורים קטן מעשרות בשנה לבודדים בלבד.

אין לנו מידע על כמות התורים המצויים הניצודים בישראל מדי שנה, אבל אני מעריך שמדובר באלפים. לנוכח מצבו העגום של התור המצוי בעולם ובישראל, אני סבור שאין לציד כזה שום הצדקה.

 

 

תור מצוי - משמר העמק - מאי 2019      צילום: אלדד גולן

 

בסוף המאה ה- 19 הייתה בצפון אמריקה יונת בר נפוצה, המקבילה האמריקנית לתור שלנו, קראו לה יונה נודדת. היא הייתה מפוצה מאוד, מיליונים ממנה התקבצו בכל שנה בחלקים של ארה"ב וקנדה. היונה הנודדת נכחדה מהעולם ב- 1914 והגורם להכחדה היה צייד. מיליוני יונים ניצודו בכל שנה. 

כצפר שנוסע לארה"ב ולקנדה מדי פעם וצופה בציפורים, הלכתי לפני כמה שנים למוזיאון הטבע בטורונטו כדי לראות את הפוחלץ של היונה האחרונה, פוחלץ שמדגים כי צייד מאסיבי יכול לגרום להכחדה עולמית. אני חושש שהתור המצוי בדרך להפוך ליונה הנודדת המודרנית.

 

"מרתה" - היונה הנודדת האחרונה - צילום משנת 1912

מתוך אתר ויקיפדיה

 

לסיכום

אין היום שום סיבה שבישראל ימשיכו לצוד לשם ה"ספורט" ובוודאי שאין סיבה שרשות הטבע והגנים לא תאסור צייד של מינים הנמצאים בסיכון עולמי או מקומי. אנחנו נמשיך להיאבק על כך ואני מקווה שבשנה הבאה בתאריך הזה אפשר יהיה לכל הפחות לדווח שבישראל כבר לא צדים מינים בסיכון. כולי תקווה שבכנסת הבאה ימצא מי שייקח על עצמו את שינוי החוק כולל הפסקה של צייד ספורטיבי.

 
לואיזיאנה 1875      מתוך אתר ויקיפדיה

כתבות

land marks