ציפור השבוע - חנקן אדום-גב

יואב פרלמן 08/09/2019 00:00

חנקן אדום-גב - זכר. ספטמבר 2017 שדות צרעה       צילום: אילן ניסים מוריה

 

אחד הנודדים הבולטים של השבוע השני של ספטמבר הוא חנקן אדום-גב.

השבוע הוא צפוי להופיע בכמויות גדולות, במיוחד לאורך חוף הים התיכון אך במספרים נאים גם בפנים הארץ ובעמקי הצפון. באתרים לוהטים כמו חוף הצוק, ייתכנו אף התקבצויות של מאות פרטים. נדידת הסתיו נמשכת מאמצע אוגוסט ועד לאמצע נובמבר, אך שיאה הוא במחצית הראשונה של ספטמבר. 

באביב, כמות הנודדים קטנה יותר.

 

תדירות נוכחות חנקן אדום-גב בתצפיות ב- eBird Israel. העמוד המלא כאן.

 

כמו שאר החנקנים, נסו לצפות בו עומד בעמדת תצפית על עצם בולט: קוץ גבוה, ענף בולט, גדר או חוט חשמל. משם הוא יחפש את טרפו – חרק עסיסי, זוחל קטן או אפילו עלווית אפורה... רוב הפרטים שעוברים בישראל בעונה זו הם צעירים, שלבושם חום-אדמדם כולו עם נימורים כהים. בין גדודי הצעירים ישנם גם כמה בוגרים – הזכרים נאים בלבושם, הנקבות דמות מאוד לצעירים.

 

החנקן אדום-גב הוא מין בעל תפוצה אירופית ומערב אסייתית רחבה מאד. הוא דוגר ממערב אירופה (איבריה וסקנדינביה) עד למרכז אסיה, ממזרח להרי האורל. גם בישראל הוא דוגר, בחרמון ובצפון הגולן. מצב האוכלוסייה המערב-אירופית בכי רע והוא נכחד כמקנן או הצטמצם מאד בעשורים האחרונים בכמה מדינות, כגון בריטניה. הוא כלול ברשימת המינים הזקוקים להגנה בתקנות האיחוד האירופי. אך נראה שמצב האוכלוסיות במזרח אירופה ובאסיה טוב יותר, והוא עדיין נודד נפוץ דרך ישראל.

מסלול הנדידה של האוכלוסיה האיברית נחקר ונמצא שהוא מעגלי מאוד: דרך צפון אפריקה בסתיו, אך באביב נמצאו מבצעים עיקוף מזרחי גדול דרך חצי האי ערב.

 

מסלולי נדידה של שמונה חנקנים אדומי-גב. באדום - מסלולי הסתיו. בכחול - מסלולי האביב.

העיגולים הם אתרי חניית ביניים מרכזיים. 

 

מתוך:

Tøttrup, A. et al. (2017). Migration of red-backed shrikes from the Iberian Peninsula: optimal or sub-optimal detour. Journal of Avian Biology 48: 149–154.

המאמר המלא כאן

 

בגלריית התמונות תוכלו להתרשם מלבוש הזכר, הנקבה והצעיר - בסתיו. לפרטים - הניחו את העכבר על התמונה

land marks