אפריקה ישראל

גבי לויצקי 12/09/2019 00:00

 

כחל רחב-מקור ראשון לישראל - תרגום השם מאנגלית - Broad-billed Roller

 

הבוקר התחיל כמו כמעט כל בוקר לאחרונה, יקיצה מוקדמת והגעה לחוף לראות איזו הפתעה מעופפת תגיע, יש לי מנהג מגונה לבקש הפתעות עם נוצות והבוקר חזרתי אינספור פעמים על הבקשה בראשי. אז הדבר הכי מרגש היה להקה של 11 שחפית עבת-מקור שחלפה צמוד לקו החוף אבל אני הייתי רחוק מדי משם לצלם כמו שצריך ושאר הפגישות היו נחמדות אבל לא מפתיעות. אחרי זה המשכתי לכמה סידורים, חזרתי הביתה ולקראת 12 בצהרים יצאתי שוב לסידורים בעיר אז לא לקחתי את המצלמה איתי.

 

תצפית ראשונה בישראל - 12.9.19 כרמיה     צילום: גבי לויצקי

מה דעתכם על כחל צהוב-מקור? ד"ר יואב פרלמן, המנהל המקצועי של מרכז הצפרות בחר בשם הזה (אם אף אחד לא מתנגד...) 

"התכונה הבולטת ביותר (בעיני) היא המקור הצהוב, לא רוחבו", מסביר פרלמן.

 

הגעתי לרכב ומתוך הרגל מביט על ענפי האקליפטוס העירומים שמעל החניה - "מישהו" יושב שם גבוה, מהזווית שלי ראיתי משהו כהה ולשניה שמחתי שהבז השחור חזר אבל במבט השני הבנתי שזה לא זה. הסקרנות הרגה אותי, התקרבתי וניסיתי להבין מה אני רואה: מאינה? לא... ניסיתי לצלם עם הנייד אבל כמובן שזה לא נתן תשובה, אז חזרתי הביתה והתייצבתי מתחת לעץ עם המצלמה, לא השעה האידיאלית לצלם אבל בכל זאת - מסתכל על הצילום ומנסה להבין, מתקשר לעינת שתבוא והיא באה עם משקפת, שנינו מנסים לפענח. בצילום אפשר היה להבחין במקור המגושם ובראש שמאוד מזכיר כחל אבל מה זה? 

אחרי כמה דקות ארוכות הוא מתעופף לו, ראיתי איפה הוא נחת ואז הוא נמצא שוב בצל גבוה בעץ ושם הוא נשאר. בינתיים נסעתי וכשחזרתי הצצתי לראות אם הוא שם, ככה הוא נשאר 4 שעות עד שראשוני הצפרים הגיעו - הוא נתן לצלם ולא התרגש מאיתנו ואפילו הסקרנות של תושבי הקיבוץ שבדרך כלל לא מתייחסים למציאות שלי הסתקרנו מכל ההמולה וזכו גם לקבל הסבר מפורט ולראות את הפלא שיושב במרומי העץ, יש לציין שכולם התנהגו למופת והחששות שלי התבדו כי אני מאוד קנאי בנושא של לא להפריע לציפורים. 

שמחתי לפגוש את כולם וכולם היו מרוצים וקיבלו יופי של צילומים מהכוכב.

 

צופים בכחל צהוב-מקור/רחב-מקור/אפריקני... מה זה בכלל משנה? העיקר שכולם שמחים עד הגג!   צילום: אילן ניסים מוריה

 

4 תת-מינים שלו קיימים באפריקה המזרחית, כל האוכלוסיות נודדות למרכז אפריקה על מנת להתרבות ולכן זה מין שיש לו את יצר הנדודים. אז למה הוא שינה כיוון והגיע לפה? לא ידוע, אבל מינים אפריקאים מופיעים אצלנו ואולי זה קשור לתנאים המתקיימים שם בבתי הגידול הגורמים להם לחפש יעדים חדשים, לא נשללת האפשרות לפליט תרבות אבל כל ההתנהגות שלו מצביעה על ציפור-בר לחלוטין. 

הוא פעיל בעיקר בשעות הבוקר והערב ורוב היום נח, צפינו בו עף וצד חרקים ואני ראיתי איך הוא מגיב באיום לעבר בז-מצוי שהתעופף קרוב מדי אליו בדיוק כמו שהכחל המוכר מגיב, הוא נראה חיוני ובריא והתנהג כמו שהוא מתנהג באפריקה לפי מה ששמעתי מאנשים שראו אותו שם.

 

מקור: http://datazone.birdlife.org/species/factsheet/broad-billed-roller-eurystomus-glaucurus/distribution

התצפית בישראל היא השלישית למערב הפליארקטי - שתי התצפיות הראשונות נרשמו בקייפ ורדה לפני הרבה מאוד שנים (1897 ו- 1924) ועכשיו כאן אצלנו, בקיבוץ כרמיה שבעוטף. נציין  תצפית נוספת, ממצרים בשנת 2010. 

 

אז לסיכום אכן מרגש ולא צפוי והמסר הכי חשוב מכל זה הוא לא להתבייש לבקש משאלות ולהיות ערוך לקבל אותן, להביט טוב טוב על מה שרואים כי הרבה פעמים מפספסים מציאות, יכולתי בקלות לפספס אותו. 

כל מה שאנחנו יודעים על ציפורי ארצנו משתנה כל הזמן והרבה דברים קשה לראות אבל הידע מצטבר ומתעדכן ולכן חשוב שיותר צפרים יצפו וידווחו ויהיו נחמדים אחד לשני, רק דבר אחד קטן מכולם בעניין מיקומים - אצלי אין דבר כזה כי זה גם לא מבטיח לכם שום דבר ויותר חשוב הוא שתהיו רגישים למצולמים שלכם ותדעו לגשת אליהם בעדינות ולא להציק כי זה לא שווה גם אם יצאה לכם התמונה הכי טובה מכולם.

 

פירוש השם המדעי: Eurystomus glaucurus - "רחב-מקור אפור-כחול זנב"     צילום: גבי לויצקי

 


מקורות

 

1. BirdLife International (2019) Species factsheet: Eurystomus glaucurus. Downloaded from http://www.birdlife.org on 12/09/2019

2. Tarsiger.com

 

 

 

כתבות

  • שחף נדיר. מאוד
    שחף נדיר. מאוד
    דייגים, אצנים, מהלכים, נסיעת רכבים, לכלוך בכל מקום
    24/08/2019
land marks