הכחלאים באים

עוז חורין 20/09/2019 00:00

סדרת הסדרות - מאמרים על משפחות ציפורי העולם לפי סדרות

 

שתי ההפתעות הצבעוניות שנוספו לרשימת ציפורי ישראל בחודש האחרון שייכות לאחת הסדרות המגוונות בעולם הציפורים: הכחלאים (Coraciiformes). מאמר זה סוקר בקצרה את שש משפחות הציפורים בסדרה זו: טודיים, מוטמוטיים, שלדגיים, שרקרקיים, כחליים וכחלי-קרקע. 

כל ציפורי הסדרה מתמקדות בלכידת טרף, בדרך כלל מעמדת תצפית מוגבהת, בהתאם לגודלן: חרקים - בעיקר חרקים מעופפים, זוחלים, דגים, ציפורים ויונקים קטנים. הקן נבנה במחילה חפורה בעזרת המקור החזק, בדרך כלל בקירות עפר.

 

טודיים

אנגלית: Todies לטינית: Todidae

 

משפחה של ציפורים קטנות (עד 11.5 ס"מ) הצבועות בירוק זרחני. אנדמית ל-4 איים קריביים. במשפחה 5 מינים בלבד: אחד אנדמי לקובה, אחד לג'מייקה, אחד לפורטו ריקו והשנים המופיעים בצילום אנדמיים להיספאניולה (האי אותו חולקות הרפובליקה הדומיניקית והאיטי). ממצאים ארכיאולוגיים מעידים שלפני כמה עשרות מיליוני שנים, היה כנראה למשפחה גם נציג באירופה, שנכחד.

צילום: עוז חורין

מוטמוטיים

אנגלית: Motmots לטינית: Momotidae

 

משפחה בת 14 מינים של ציפורי יער, שלמרות צבעוניותן, הן נבלעות באפלולית שבין העצים. אנדמיות לאזורים הטרופיים של אמריקה (בעיקר בדרומה ובמרכזה) ומזכירות במראן וחלקית בהתנהגותן את השרקרקים. זוהי דוגמה לאבולוציה מקבילה, שבה תנאי סביבה ואורח חיים דומים, הביאו שתי משפחות המצויות באזורים שונים בעולם להתפתח באופן דומה. 

המוטמוט נוהג להניע את זנבו מצד לצד, כמו מטוטלת של שעון אורלוגין, ולכן זכה לכינוי relojero - "השען". תנועת הזנב משמשת בעיקר לתקשורת עם אויביו - הוא מאותת להם שהוא הבחין בהם, ולכן חבל לבזבז אנרגיה בניסיון לצוד אותו.

 

צילום: עוז חורין

 

שלדגיים

אנגלית: Kingfishers לטינית: Alcedinidae

 

במשפחה 116 מינים בתפוצה עולמית רחבה בכל היבשות. בישראל 3 מינים (בינתיים…) שלדג גמדי, שלדג לבן-חזה, ופרפור עקוד. כפי שאנו מכירים מהשלדג לבן-החזה אצלנו, לא כל המינים "שולים דגים". חלקם לא קשורים למקורות מים ויצודו כל מה שזז. 

ומי שזוכר את הימים העליזים של פורום הצפרים בתפוז, השלדג החביב עלי הוא כמובן הקוקברה האוסטרלי (בקולאז' מופיעים שני מיני קוקברה: השני והשלישי משמאל, בשורה העליונה).

צילום: עוז חורין

 

שרקרקיים

אנגלית: Bee-eaters לטינית: Meropidae

 

במשפחה 28 מינים בתפוצה של 4 יבשות: אירופה, אסיה, אפריקה ואוסטרליה. בישראל 4 מינים: שרקרק מצוי, ירוק, גמדי ולבן-גרון. נציגי משפחה זו מתלהקים, וגם דוגרים במושבות. 

חלק מהמינים, הם "מקננים-משתפי-פעולה", כלומר יותר מזוג בוגרים מטפל בצאצאים שבקן. מחקרים גילו שבדרך כלל הצאצאים הבוגרים הם אלו המסייעים להוריהם בגידול אחיהם הצעירים. עזרה זו חשובה להורים - עד כדי כך, שהם לא מעוניינים להפוך לסבא ולסבתא. נסיונות חפירת מחילות עצמאיות של צאצאים בוגרים זוכות לתגובה של הרס המחילות על ידי ההורים. הם לא רוצים נכדים, אלא שהצאצאים הבוגרים יעזרו בפרנסה.

צילום: עוז חורין

 

כחליים

אנגלית: Rollers לטינית: Coraciidae

במשפחה 12 מינים בתפוצה של 4 יבשות: אירופה, אסיה, אפריקה ואוסטרליה. בישראל 2 מינים: כחל מצוי וכחל צהוב-מקור (או רחב-מקור). בכחל האירופאי "שלנו" אכן בולט הגוון התכול וזה מקור שמו בעברית, אך לא בכל המינים זהו הצבע השולט. למשל, במין הדרום-מזרחי במשפחה, המצוי באוסטרליה ובדרום-מזרח אסיה, בולט גוון ירקרק, המזכיר את שטרות הדולר האמריקאי. לכן שמו Dollarbird (בקולאז': הציפור העליונה מימין). מקור השם האנגלי Roller התקבל בזכות מעופי החיזור של הכחל: הזכר נוסק לגובה רב ואז צולל במהירות ומסתחרר או מתגלגל באוויר תוך כדי השמעת צרחות.

צילום: עוז חורין

 

כחליים קרקעיים

אנגלית: Ground-Rollers לטינית: Brachypteraciidae

 

משפחה אנדמית למדגסקר ומונה 5 מינים. בניגוד לשאר בני המשפחות בסדרה, החופרים מחילות קינון אופקיות בקירות מאונכים, כחלי הקרקע חופרים מחילות אנכיות באדמה. וגם כאן יש יוצא מהכלל: כחל-קרקע קצר-אצבעות, שלא במקרה צילמתי אותו על עץ (בקולאז': הציפור העליונה משמאל) - הוא היחיד מבני המשפחה, ואולי מהסדרה כולה, הבונה קן על עץ! 

כחלי-הקרקע הם ציפורים של יערות גשם - שם קשה לאתר ולצלם אותם בגלל התאורה המוגבלת. אבל גם כאן יש יוצא מהכלל: כחל-הקרקע ארוך-הזנב (הציפור התחתונה משמאל), המצוי ב"יער הקוצני" (Spiny Forest) בחלק המדברי בדרום-מערב מדגסקר, צולם בתנאי תאורה רגילים, כי "יער" זה, דליל ולא חשוך. 

צילום: עוז חורין

 


שרקרק לבן-גרון - מין חדש לישראל - נמצא באוגוסט 2019 בחוות עברונה שבדרום הערבה.   צילום: דוד רזק

 

רמי מזרחי (מימין) ואני - עם הכחל צהוב-המקור בכרמיה     צילום: עמיר בלבן

 

 

הטקסונומיה במאמר זה מבוססת על רשימת Clements גרסה 2019 שמופיעה גם כאן

על תפוצת משפחות ציפורי העולם, אפשר ללמוד כאן

על הפרויקט האישי שלי, אתגר משפחות ציפורי העולם - כאן

שמות הציפורים בקולאז'ים אלו וקולאז'ים נוספים באלבום משפחות ציפורי העולם

 

שש המשפחות בסדרת הכחלאים בטבלת משפחות ציפורי העולם. קליק על הטבלה לצפייה בטבלה גדולה וברורה יותר.

 
בתמונת הנושא - כחל צהוב-מקור - מין חדש לישראל - נמצא בספטמבר 2019 בקיבוץ כרמיה   צילום: עוז חורין

עוד מעוז חורין

land marks