חודש בעמדת אפק

דודו ראבד 22/10/2019 00:00

ב-15 לאוקטובר הסתיים סקר נדידת הסתיו של הדורסים לשנת 2019.

אחרי כמה ימי מנוחה אני משחזר בראשי את חודש הסקר, זה התחיל קצת לפני ה-15 לספטמבר כשתכננו את איוש העמדה בגן לאומי אפק שבמקורות הירקון. סוכם שאאייש את העמדה ברוב ימי הסקר ומדי פעם יחליף אותי צפר אחר, כדי שאוכל לנוח, אולם ממש לפני הסקר התברר לי שעניין ההחלפות לא יצא לפועל בגלל אילוצים כאלו ואחרים. 

די חששתי  שאתעייף, ושאולי זה יפגע בסקר, אבל לשמחתי זה לא קרה ובכל סוף יום הגעתי הביתה למקלחת ולאחר שינה של שעה/שעה וחצי אני כמו חדש. 

למחרת בבוקר הגעתי לעמדה מאושש ודרוך לעוד יום של סריקות: בבוקר לכיוון מזרח, בעזרת הטלסקופ ובהמשך בשמיים הקרובים - בעזרת המשקפת. בהמשך הבוקר ולפני צהריים ציר הנדידה נע מערבה: בהתחלה קרוב אלי, ואז הלך והתרחק עד שנעלם אי שם מעל פתח תקווה (זה לא קורה כל שנה - המעברים המערביים הקיצוניים האלו). ואז סריקות בטווח המשקפת, שצמודה לעיניים רוב הזמן: סנוניות, ניצים ואז עיטי חורש כהים, גדולים, כבדים, מלכותיים, מעל הראש ולא רחוק ממני. 

הרוחשים והבוחשים הבהירים הקטנים - הניצים קצרי-האצבעות מסתחררים בין העיטים, לא פעם מעליהם ואז נעלמים תוך שניות. רק בטרמיקה "חזקה" אפשר ליהנות מהם יותר לכמה עשרות שניות לפני שהם נעלמים בשמיים המאובכים והמעושנים.

 

ניצים קצרי-אצבעות - סתיו 2019 - עמדת אפק     צילום: דוד ראבד

 

לעתים, תוך כדי סריקות, מגיעים לאוזני פטפוטי שרקרקים מצויים לפעמים עשרות ולפעמים מאות ואף פעם לא בודדים. אני מסתכל על היפים והאלגנטים האלו והחיוך עולה מעצמו ואז שוב אני מוצא עיטים במערב הנראה - לקראת צהריים, והם מגיעים קרוב אלי ומהר מאוד נסחפים מזרחה עד שאני כבר לא מצליח לספור אותם, בגבעות ובהרי השומרון.

 

עיט צפרדעים בחברת דיה שחורה - סתיו 2019 - עמדת אפק     צילום: דוד ראבד

 

השנה מעברי העיטים היו בסימן מערב, גם בימים ללא רוחות מזרחיות. אלפי עיטים עברו בלי שנראו רחוק מאוד במערב ציר הנדידה. בשנים רגילות יש מעברים במערב אפילו הרחוק אבל לא בכזו מסיביות ולאורך ימים. כמובן שאני לא יודע  כמויות שעברו שם אבל מדיווחים שהגיעו מדרום לי ( מזכרת בתיה/תל-נוף) היו ימים עם המוני עיטים שבכלל לא נראו אצלי.

 

סיכום מספרים לא רשמי בעמדת פארק לאומי מקורות הירקון:

עיטי חורש 44.716 עם 2 ימי שיא: 26/9  1,1176 עיטים וה- 5/10 עם כמעט 1,0000 עיטים.

ניצים קצרי-אצבעות: נראו מעט יחסית לשנים קודמות בעמדת אפק: 8,159.

 

עיט חורש - סתיו 2019 - עמדת אפק      צילום: דוד ראבד

 

אני מבקש לנצל את ההזדמנות כדי להודות לדיקלה רז, גלית לביא, רני שיראי, יגאל מילכטייך, רני שטורם, שחר בן ארצי, שהגיעו ועזרו לאתר לזהות ולספור ובמיוחד לתת לי קצת אוויר לנשימה.

למנהל גן לאומי אפק מקורות הירקון יונתן ולצוות שנענו ברצון ובשמחה לכל משאלה ובקשה שלי ובמיוחד לגזיבו שמצל עלי  נהדר, שנה טובה

כמו בשנים קודמות, גם השנה אני מחליף את ספירת הדורסים בספירת שקנאים. מבטיח לעדכן,

דודו

 
land marks