הנקראים הולמים

עוז חורין 31/10/2019 00:00

סדרת הסדרות - מאמרים על משפחות ציפורי העולם לפי סדרות

 

הציפורים בסדרת הנקראים (Piciformes) מתאפינות במקור חזק, המשמש אצל מרבית המינים לחפירת מחילות קינון בעצים. אמנם שני הנציגים של הסדרה בארץ (נקר סורי וסבראש) אינם צבעוניים במיוחד, אך מינים אחרים מתהדרים בשלל צבעי הקשת. מאמר זה סוקר בקצרה את שבע משפחות הציפורים בסדרה זו: ארבע משפחות של בארבטיים ("מזוקנים"), טוקאניים, אובילי-דבש ונקריים.

 
נקר היספאניולי (Hispaniolan Woodpecker) - הרפובליקה הדומיניקנית    צילום: עוז חורין
 

בארבטים אפריקאיים

אנגלית: African Barbets לטינית: Lybiidae


משפחה בת 41 מינים, אנדמית לאזורים הטרופיים של אפריקה. בני משפחה זו מתהדרים בשלל צבעים וגדלים. הקטנים ביותר הם ה"פרחחיים" Tinkerbird - תשעה מינים דמויי נקרים זעירים בשחור, צהוב ולבן, ולעיתים בתוספת קישוט אדמוני (בקולאז' מס' 6,7,8,11,14,15).

במינים הגדולים יותר, הנקראים בארבט, הגוון האדום דומיננטי יותר, ולחלקם "אביזר יחודי" שלא תמיד ברור יעודו: לדוגמה הבליטות דמויות השן במקורו של הבארבט כפול-השן (Double-toothed Barbet מס' 2), הפנים החשופות של חשוף-הפנים (Naked-faced Barbet מס' 10), ה"קרניים" במצחו של  "אפור הגרון" (Grey-throated Barbet מס' 5) או ה"זקן" של Beared Barbet (מס' 4).

אולי המוזר מכולם הוא ה"אדום-צהוב" (Red-and-yellow Barbet מס' 1), הנוהג לחפור את קינו או את מחילת השינה שלו לא בגזע עץ אלא בתילי טרמיטים.

 

African Barbets      Photo: Oz Horine

 

בארבטים אסייתיים

אנגלית: Asian Barbets לטינית: Megalaimidae


משפחה בת 34 מינים, אנדמית לאזור ההינדו-הימלאווי (דרום מזרח אסיה). ה"זקנים" הם נוצות מחודדות, הנראות כמו זיפים באורכים שונים, לכל בני ארבע משפחות הבארבטים. הגוון הירוק שולט במופע בני משפחה זו, ובחלק מהמינים תוספות צבעוניות בעיקר בצוואר ובראש. קולותיהם נשמעים היטב ביערות, בדרך כלל לפני שיראו.

 
Asian Barbets      Photo: Oz Horine
 

בארבטים אמריקאיים

אנגלית: New World Barbets לטינית: Capitonidae


במשפחה 14 מינים המצויים בצפון האזור הניאוטרופי (מרכז ודרום אמריקה), והם הבארבטים הצבעוניים ביותר - ציפורי יער הניזונות ממגוון פירות הנבלעים בשלמותם, כך שיש להן תפקיד חשוב בהפצת זרעים ברחבי היער.

למרות צבעוניותן הן לא תמיד קלות לאיתור. אחד המינים הצבעוניים ביותר, Scarlet-banded barbet, המעטר את שער מגדיר ציפורי פרו, התגלה למדע רק בשנת 1996 ביער הררי מבודד ומאותגר גישה.

 

American Barbets       Photo: Oz Horine

 

בארבטים-טוקאניים

אנגלית: Toucan-Barbets לטינית: Semnornithidae


במשפחה 2 מינים, בתפוצה מצומצמת בצפון האזור הניאוטרופי (מרכז ודרום אמריקה). מקורם החזק והמגושם ייחודי במראהו ומסתיים במעין "שן" במקור התחתון המתאימה למגרעת בעליון. הם מתלהקים וחברתיים ולעיתים מתכנסים יחד מחוץ לעונת הקינון במושבת לינה של עד 20 פרטים.

 
Toucan-Barbets     Photo: Oz Horine
 

טוקאניים

אנגלית: Toucans לטינית: Ramphastidae


במשפחה 36 מינים, בתפוצה באזור הניאוטרופי (מרכז ודרום אמריקה). ציפורים מרהיבות בעלות מקור גדול המשמש להם כזרוע ארוכה לקטיף של פירות, מזונן העיקרי. למרות גודלו המרשים, המקור הוא קל משקל אך חזק מאוד, מה שמאפשר להשתמש בו לחפירת מחילות בגזעי עץ, על אף שבדרך כלל יעדיפו להשתמש בחורים ישנים של נקרים. המקור משמש גם לצינון הגוף כמצנן בימים חמים. במזג אוויר קר, הטוקאן יכול לתחוב את המקור תחת כנפו, וכך לשמור על טמפרטורת גופו. גודלם, צבעוניותם והניראות הקלה יחסית של חלק מהמינים, הפכה אותם לכוכבי הצילום של הטבע באזור. הם לא מצטיינים בתעופה ונוהגים יותר לדאות מאשר לעופף.

 

Toucans     Photo: Oz Horine

 

אובילי-דבש

אנגלית: Honeyguides לטינית: Indicatoridae


במשפחה 17 מינים ותפוצתה בעיקר באזור הטרופי של אפריקה, מלבד 2 מינים באזור ההינדו-הימלאווי. יכולתן של ציפורים אלו לאתר כוורות של דבורי בר, הפכה אותן למדריכות מיומנות למציאת הדרך לכוורות דבורים. בעלי חיים חובבי דבש עוקבים אחר ציפור זו, בדרכה אל הדבש, וכך נוצר שיתוף פעולה (סימביוזה) בו כל הצדדים יוצאים נשכרים (חוץ מהדבורים כמובן). גירית הדבש לדוגמא, מאתרת את מיקום הכוורת בעזרת הציפור, ואז מפרקת את הכוורת ובוזזת את תכולתה. הציפור, נהנית מהכוורת הפרוצה וכך זוכה גם היא.

גם שבטים אפריקאים, כמו הבושמנים, עוקבים אחר הציפור ולפי המסורת הם חייבים להשאיר מנחת דבש כאות תודה לציפור. מי שלא יעשה זאת, יענש: בפעם הבאה, הציפור לא תוביל אותו אל הכוורת, אלא אל האריה. לאוביליים גם סוג נוסף של התנהגות שיתופית - פרזיטיות (טפילות). הן מטילות את ביציהן בקיני ציפורים אחרות המקננות במחילות. גוזל האוביל הורג את אחיו החורגים, הגוזלים הביולוגיים של הוריו המאמצים, כדי ליהנות ממעמד של "בן יחיד".

 
Honeyguides      Photo: Oz Horine

 

נקריים

אנגלית: Woodpeckers לטינית: Picidae


אחת מ-9 המשפחות הגדולות בעולם הציפורים, עם 234 מינים הנפוצים במרבית חלקי העולם. "קו גבול הנקרים" עובר ממערב לפאפואה ניו גיני, והם נעדרים רק מכל האזור האוסטרלי-אסייתי וממדגסקאר. לכל  נקר קצב ועוצמת ניקור משלו, כך שניתן לזהותם לפי קולות ה"תיפוף". 

סוגים שונים פיתחו התמחויות שיחור מזון שונות. לדוגמה 4 מיני "יונק-הלשד" (Sapsucker) מצפון אמריקה (מס' 10, 24-26), מחוררים ביסודיות את קליפת גזע העץ ויונקים את הנוזל המזין שזורם תחתיו.

נקר הבלוטים (Acorn Woodpecker מס' 32) חי במושבות קטנות המתחזקות אסמי ענק של אלפי בלוטים, הנאגרים לימי החורף. 


הנקרים הקטנים ביותר הם ה-Piculets והם נפוצים בחלקים שונים של העולם. הגדולים ביותר הם מצפון אמריקה ודרומה, מהסוג Campephilus (לדוגמה Crimson-crested Woodpecker מס' 31) הכולל גם את סמל ההכחדה האייקוני "נקר מקור-השנהב".

 

Woodpeckers             Photo: Oz Horine

 

הטקסונומיה במאמר זה מבוססת על רשימת Clements גרסה 2019 שמופיעה גם כאן

על תפוצת משפחות ציפורי העולם, אפשר ללמוד כאן

ועל הפרויקט האישי שלי, אתגר משפחות ציפורי העולם כאן

שמות הציפורים בקולאז'ים אלו וקולאז'ים נוספים באלבום משפחות ציפורי העולם

 

 

 

שבע המשפחות בסדרת הנקראים בטבלת משפחות ציפורי העולם. קליק על הטבלה לצפייה בטבלה גדולה וברורה יותר

 

בגלריית התמונות:

נקר שחור - פולין

Many-banded Aracari - אקוודור

נקר לבן - ברזיל

 
land marks