ציפור השבוע - סתרי מצוי

יואב פרלמן 03/11/2019 00:00

פעם הסתרי המצוי היה מצוי. היום כבר פחות מצוי, אך עדיין השבוע קרוב צפוי להיות שיא הנדידה שלו. כשמו כן הוא, הסתרי המצוי הוא מסתתר מאוד, והדרך הטובה יותר לאתרו היא בעזרת קריאתו, "צ-צ-צ!" רם ודחוף, אותו הוא קורא גם במהלך תעופה.

צפרים שיפקדו את אתרי הצפרות לאורך החוף, למשל חוף הצוק וארסוף, צפויים לפגוש בהם מדי בוקר. וגם באזורי החריפה שהרי הצפון והמרכז יתחילו להופיע הסתריים.

 

 

לא ברור מהם הגורמים לירידה הבולטת במספרי הסתרי המצוי בישראל. מגמת ההתמעטות באה לידי ביטוי גם בנתוני מרכז הטיבוע הישראלי: בשנת 2015 טובעו 12 פרטים, בשנת 2016 - חמישה פרטים, בשנת 2017 - שני פרטים וב- 2018 - סתרי אחד בלבד.

אולי האוכלוסייה הדוגרת ש'הזינה' את ישראל הצטמצמה, או אולי בשל שינויי אקלים מסלולי הנדידה השתנו והם חורפים צפונה מישראל? ללא מידע ממדינות המקור לעולם לא נדע.

 


 

"סתרי מצוי, אחד, שניים או אולי אפילו שלושה כמוהו - מסתובבים 100 מטרים מביתי ותמיד נעמדים חשוף אבל רחוק - מרשים לי לראותם בלבד אבל לא לצלם תמונה איכותית. 

אז בגלל שהחורף כבר בפתח, אבל בכיוון החוצה, ולא נראה שאצליח להוציא משהו יותר איכותי מזה, משתף תמונה אחת של ציפור שהייתה פעם נפוצה בהרבה". מיכה מנדל - ינואר 2019 - קרית יערים.

 

כתבות

land marks