סיפורי טבעות

ערד בן דוד 24/11/2019 00:00

חופש...

"מהו חופש בשבילכם?

דמיינו שאתם יכולים לעוף לכך מקום שרק תרצו, בלי גבולות ובלי ניירת. כמו ציפור.

בתחילת חודש נובמבר פגשנו את החופש הזה בדמותה של ציפור. אזרח מקומי הביא אותה אלינו -

למשרדי A Rocha Kenya שבמוואמבה. היא נראתה פצועה אבל הייתה זאת רק תשישות קלה.

אנחנו חושבים שזאת שחפית ים אבל לא בטוחים. 

מה שמשך את תשומת ליבנו הוא הטבעות שהוצמדו לרגליה של השחפית. היא טובעה בישראל!

הציפור המסכנה… היא עפה כל כך רחוק, עד שהתעייפה ולא יכלה להמשיך עוד. האין זה פלא? שהציפור הקטנה הזאת מתמודדת עם מרחקים כאלה. חופשיה לעוף, לאן שרק תרצה.

 

Courtesy of - A Rocha Kenya

 

אנחנו רוצים להודות לתושבי המקום שמסייעים לנו במשימת השימור - כמו אותו ג'נטלמן שמסר לנו את השחפית. זה מראה שעדיין יש תקווה למין האנושי, שיש הצדקה לפעולות השימור שלנו. אנחנו נמשיך להשגיח על השחפית, עד שתתחזק, ואז נשיב אותה לחופשי".

A Rocha Kenya - ארגון נוצרי לשימור סביבתי - 7.11.19

 

יוסף כיאט, מנהל מרכז הטיבוע הישראלי, מעדכן שזהו "החזר הטיבוע" (דיווח על ציפור נושאת טבעת) הראשון ממזרח אפריקה מאז שפרויקט טיבוע השחפיות בעתלית יצא לדרך בשנת 2010 והשחפית G94 טובעה באפריל 2018, כשהייתה בדרכה מאפריקה אל אתרי הקינון באירואסיה.

החזרי טיבוע מאפריקה נדירים, בנוסף לשחפית הים מקניה ישנם שלושה החזרים של שחפיות ים מדרום אפריקה, אחד ממצרים ושני החזרים של שחפיות גמדיות ממוזמביק. 

למעשה G94 אינה השחפית הראשונה שטובעה בישראל ונאספה בקניה. בשנת 1982 הוצמדו טבעות לרגליהם של אפרוחי שחפיות באי היונים - מול מעגן מיכאל. כעבור חצי שנה, אחד הפרטים המטובעים נמצא מת במומבסה, כ- 80 קילומטרים מהפארק הלאומי Watamu ואזור הגאות- Mida Creek  - שם נאספה G94.  

דיווחים על שחפיות "ישראליות" באירופה, לעומת זאת, הן עניין שגרתי - בין היתר בזכות צפרים נלהבים שהתחביב שלהם הוא צילום ציפורים מטובעות ובהמשך לפענח את הכיתוב.

 

 

Courtesy of - Russian Bird Ringing Center

 

בתחילת חודש אוקטובר התקבל במרכז הטיבוע הישראלי דיווח מפתיע מאוד - מרוסיה.

שחפית ים שטובעה באפריל 2019 צולמה על גדת נהר האיז' (Izh) ממערב להרי אורל. מבין החזרי הטבעות שמגיעים למרכז הטיבוע הישראלי, זהו אזור הקינון המזרחי ביותר שבו תועדה שחפית נושאת טבעת מישראל. ההחזר ה"מזרחי" הקודם היה מחוף הים השחור.

על פי מרכז הטיבוע הרוסי, לפחות חלק מהאוכלוסייה שמקננת שם נודד בסתיו למערב ודרום הודו. לכן, הם הופתעו לשמוע שבין השחפיות שלהם יש גם כאלה שמרחיקות עד לאגן המזרחי של הים התיכון, בדרכן לאתרי החריפה באפריקה.

 

רוב הדיווחים על שחפיות ים נושאות טבעות מישראל מגיעים ממזרח אירופה - מפולין, בלארוס ואוקראינה

 


חם מהתנור!       מבזק טבעות.


 

הכתבה הזאת, "סיפורי טבעות", התפרסמה ב- 24.11.19.

ב- 27.11.19 התקבל במרכז הטיבוע הישראלי דיווח חדש ומרעיש במיוחד: השחפית GM2 (שחפית ים) נצפתה באתר הלינה Greenways Beach שבדרום אפריקה! זה ממש רחוק, במפרץ "הכוזב" - כ- 130 קילומטרים צפון מערבית לכף אגוליאש - הנקודה הדרומית ביותר ביבשת אפריקה, שמפרידה בין האוקיינוס ההודי והאוקיינוס האטלנטי.

GM2 טובעה בעתלית באביב 2019 והמרחק בין עתלית ובין המקום שבוא היא נמצאת כעת הוא 7,585 קילומטרים.

 

 GM2 - Greenways Beach, Strand, Western Cape, South Africa 27.11.19 צילום: Thenus Kruger

27.11.19 - אתר הלינה של השחפיות שבו צולמה GM2    צילום: Thenus Kruger

 

הטבעת האחרונה בסיפור שלנו אינה מישראל. למעשה, אנחנו לא בטוחים מהיכן היא, אבל יש לנו כיוון.

בתחילת חודש נובמבר הצפר אורי שטופמן זכה לפגוש חטפית גמדית - זכר בוגר יפהפה עם גרון כתום וטבעת אלומיניום על רגל ימין.

אתם יכולם להתרשם מההגדלה וההתמקדות בטבעת וגם להבין שלפעמים פענוח טבעות זעירות על רגליים של ציפורי שיר זאת משימה לא פשוטה. זאת עבודת בילוש שמתאימה למטבעים מנוסים, כאלה שראו הרבה טבעות בחיים שלהם - גם טבעות מחו"ל. 

יוסף כיאט בחן את התמונות ולפי דעתו ה-N בשורה האמצעית יושב בדיוק מתחת ל-IT… ה-N שייך ללונדון וה-IT ל-BRIT MUSEUM, כנראה. בקיצור - נראה שהחטפית טובעה באנגליה.

 

חטפית גמדית - 2.11.19 פארק הירקון     צילום: אורי שטופמן

 

כאן יש לנו טוויסט בעלילה מכיוון שתפוצתה של החטפית הגמדית משתרעת ממרכז אירופה ומזרחה - עד להרי אורל שמהווים את הגבול הטבעי שבין אירופה ואסיה. באנגליה היא מזדמנת די נדירה - כמה עשרות פרטים בכל סתיו ומספר פרטים בודדים באביב.

אם החטפית הגמדית לא הייתה חורפת בהודו, היא גם לא הייתה מגיעה לאיים הבריטים, אבל חלק מהפרטים מבצעים "נדידה הפוכה" (Reverse Migration) לכיוון צפון מערב - ושם נמצאים האיים הברטיים. 

 

מפת תצפיות בחטפית גמדית מתוך אתר eBird (אוג' - נוב' 2019) ומסלול אפשרי מאנגליה להודו - דרך ישראל.

 

יש המאמינים שהתופעה הזאת נובעת משיבוש מנגנון הניווט של הציפור ואחרים חושבים שמדובר בפרטים הרפתקנים שמחפשים לעצמם מחוזות חדשים. נהוג להשוות את החטפית הגמדית לחטפית לבנת-העורף שמקננת אף היא ביערות של מרכז אירופה אבל במקרה של האחרונה הנדידה בסתיו מתבצעת לכיוון דרום, לאפריקה, ולכן לא רואים אותה באיים הבריטים בכלל (אבל כן בסקנדינביה).

לגבי אותן חטפיות גמדיות שמזדמנות למערב אירופה באביב, סביר להניח שמדובר בפרטים נודדים ששכחו לעצור בזמן באתרי הקינון המסורתיים והמשיכו להתקדם בכיוון צפון מערב. קוראים לזה אוברשוט. בין השנים 2010 - 2018 טובעו באנגליה 110 חטפיות גמדיות (ממוצע של 12 בכל שנה). מי יודע, אולי אחת מהן היא החטפית שנמצאה בפארק הירקון.

 


חם מהתנור!                   מבזק טבעות מספר 2.


 

הסיפור סגור! החטפית טובעה באנגליה.

לפני שיוסף טס לעוד ביקור עבודה אקדמי במוזיאון הטבע הבריטי בטרינג (Tring - במחוז הרטפורדשייר) ביקשתי ממנו לבדוק את הטבעות הבריטיות כדי שנוכל לאמת שהחטפית מפארק הירקון אכן טובעה באנגליה. 

ביום ראשון, ה- 1.12.19, בזמן שכיאט נמצא בשטח עם צוות מטבעים בריטי, הוא שלח לי צילום של טבעות מיוחדות שקוטרן הפנימי 2 מ"מ - המשמשות את הבריטים במקרה של חטפית גמדית.

 

הטבעת מפארק הירקון (מימין) וטבעות בריטיות מאותה סדרה - 1.12.19

      צילום: יוסף כיאט  

 

עכשיו הכל ברור, זה לא T (של Brit Museum) אלא H של N.H Museum כלומר - Natural History ורק על הטבעות האלה (סדרה AA בקוטר 2מ"מ) מופיע N.H ולא Brit. אבל היכן היא טובעה בדיוק? (יוסף לא שולל שימוש בטבעות בריטיות מחוץ לאיים הבריטיים - "קורה לפעמים…") באיזה תאריך? מה היה גיל הציפור, משקל, אורך כנף? יכול מאוד להיות שאם תחזרו לכתבה הזאת בעתיד - תוכלו למצוא את כל התשובות.   

 

 

מפת תצפיות בחטפית לבנת-עורף מתוך אתר eBird (סתיו 2019).

בעיגולים הצהובים מסומנות תצפיות ב- 1. אפשרות לנדידה הפוכה בסקנדינביה ו- 2. תצפית באתר חריפה באפריקה.

 

החטפית הגמדית שייכת למועדון אקסלוסיבי, שהחברים בו נודדים בסתיו לדרום אסיה. החבורה הזאת כוללת גם את הוורדית האירופית, זרזיר ארבה, גיבתון שחור-ראש, קנית אורז, שיחנית גמדית, נחליאלי לימוני, שתי העלוויות הנדירות: עלווית צפונית ועלווית הרים, וגיבתון צווארון - על אף שכבר נכחד ממזרח אירופה, כנראה.

במהלך סתיו 2019 טובעו בישראל שתי חטפיות גמדיות, קנית אורז אחת (הפרט ה- 14 לישראל), שיחנית גמדית (הפרט הרביעי לישראל והראשון מאז שנות ה- 80), נחליאלי לימוני וכולם בדרך להודו - עם טבעת.  

נחליאלי לימוני - בריכות נוה אור - 31.10.19   צילום: יוסף כיאט  קנית אורז - בריכות נווה אור - 20.10.19   צילום: ברק גרניט.    

מימין: חטפית גמדית - התחנה לחקר ציפורי ירושלים ע"ש נילי ודוד - 25.10.19   צילום: אסף לוירר

משמאל: שיחנית גמדית - מרכז הצפרות אילת 16.10.19     צילום: גל מרינוב

 

 
 
תודה רבה ליוסף כיאט ורון אפרת על העזרה בהכנת הכתבה
 

 

מקורות

1. BTO - British Trust for Ornithology

 

2. BirdLife International (2019) Species factsheet: Ficedula parva. Downloaded from http://www.birdlife.org on 25/11/2019

 

3. Vagrancy theories: are autumn vagrants really reverse migrants? James J. Gilroy and Alexander C. Lees. British Birds 96 • September 2003 • 427-438

 

4. Kasper Thorup (2004) Reverse migration as a cause of vagrancy, Bird Study, 51:3, 228-238, DOI: 10.1080/00063650409461358

 

עוד על נדידה הפוכה ונטייה להזדמנות

land marks