תצפית מפתיעה! בקורמורן גדול

נועם חן 03/01/2020 00:00

בס''ד חנוכה תש''פ

 

זה התחיל בבוקר חורפי וקצת ספונטניות.

מאז הצפרתון האחרון אני מרבה לבקר במאגרי מים, בריכות וביצות וזה מה שהחלטתי לעשות גם באותו בוקר חורפי. העמסתי את המצלמה ויצאתי לבדוק כמה מאגרים שאינם מוכרים לי - אי שם במועצה אזורית נחל שורק.

 

על שפת המאגר

נכנסתי בזהירות ועליתי לעמדת תצפית ראש. בסקירה ראשונה נצפו ברכיות, מרית צפונית, טבלן גמדי, שרשירים, קורמורן גדול וכן 10 - 13 צחראשים - שזה תמיד מרגש. הצחראשים. היו שם גם שלדג גמדי, כמה פרפורים בפעילות דייג ומעל הראש זרון סוף ודאה שחורת-כתף.

הבעיה בבריכות שככל שאתה מתגלה העופות מתרחקים, לכן השלב הראשון חייב להיות זהיר ונסתר כמה שאפשר כדי לאפשר תצפית קרובה ותיעוד.

מה שמשך את עיני היה מקבץ של קורמורנים על מצוף. הם עמדו עליו וחלקם ישבו על מרבצי זרדים.

 

צילום: נועם חן

 

כשהתקרבתי לאט חלקם עף אבל נשארו כמה בודדים בעקשנות במרבצם. לקח לי כמה דקות להפנים שאני בעצם רואה קינים ואולי דגירה? מול המצוף עומד מבנה ריק שנבחר מיד לעמדה נסתרת מעולה. עדיין לא ראיתי מה יש בקינים אבל תצפית מהמבנה תאפשר זאת בקלות.

מיד ניסיתי להתייעץ עם ירון צ'רקה מכנפי קק"ל וחברים אחרים - האם באמת זה קורה? מדובר בארבעה קינים -  וזה מתאים מאוד לעובדה שקורמורנים נוהגים לקנן במושבות. כנראה שהמנהג הזה מספק הגנה יותר טובה.

 

בהמשך ירד גשם שוטף ממש. הבריכה קיפצצה מהטיפות אבל העופות בבריכה פשוט המשיכו לצוף בשלווה והקורמורנים נשארו בקינים. גם ברק ורעם חזק, שהקפיצו את כל הברווזים, לא הפריעו את שלוות הקורמורנים.

השמש הפציע וכנראה שהדוגרים/ות התחלפו או הלכו לאכול. לפתע הופיעו מקורים קטנים ב-3 קינים! הצלחתי לראות 2 גוזלים בכל קן. בקן אחד הם היו די גדולים כמחצית מגודל ההורים וביתר הקינים נמצאו גוזלים קטנים.

 

קצת קשה לראות: שני ראשים זעירים בקן הימני...   צילום: נועם חן

 

עשיתי סיבוב בהמשך הבריכה והמשכתי לדרכי.

כעבור כמה ימים החלטתי לרכז מאמץ, לתצפת שם שוב ולספור יותר במדויק את המושבה.

נכנסתי שוב ישר לעמדת התצפית לזמן רב ובאמת הצלחתי לראות האכלה של הגוזלים היותר בוגרים במושבה. הגוזלים צווחים בקריאות תחינה להורה ומנדנדים את הראש והצוואר מצד לצד כמו סימן שאלה.. עד שההורה מקיא את המזון והגוזל דוחף את כל ראשו לפיו של ההורה ואוכל את המזון המעוכל.

צפיתי גם באחד הפרטים נוחת ליד בן הזוג שבקן, ולמרות שידולים לא העביר מזון לדוגר/ת.

 

צילום: נועם חן

 

 

סוף הסיפור, גורשתי מהאתר ונאסר עלי לחזור..

אולי יש בזה גם מין הטוב שהמושבה לא תופרע...

מצד שני אם לא נביט, איך נדע את יופי עולמנו??

נעם חן . מושב מעון.

 
land marks