אטלס ציפורי ישראל

יואב פרלמן 08/01/2020 00:00

אחת ממשימות הליבה שלנו במרכז הצפרות הישראלי היא איסוף מידע על ציפורי ישראל. אנו משתמשים במידע זה כדי להבין אילו מיני ציפורים בישראל נמצאים בירידה, אפילו בסכנת הכחדה, ואילו נמצאים בעלייה. מידע זה שימושי ביותר כדי לנסות לשפר את מצבם של אלה שנמצאים בירידה ובסכנת הכחדה, ולשמר את הציפורים המצויות - שיישארו מצויות.

בשנת 2017 ביצענו עדכון של הרשימה האדומה של העופות הדוגרים בישראל, יחד עם שותפינו ברשות הטבע והגנים. המידע על ציפורי ישראל בסכנת הכחדה מוצג באתר ייעודי

בהכנת ההערכות על שינויים במצב ציפורי ישראל, וקביעת קטגוריות הסיכון השונות, נתקלנו בחוסר ממשי במידע תקף, עדכני ורחב-היקף על חלק גדול ממיני ישראל.

 

פרויקט הדגל של מרכז הצפרות הישראלי בשנים 2020 עד 2022 הוא אטלס הציפורים המקננות בישראל. הפרויקט בשיתוף רשות הטבע והגנים. מטרת הפרויקט היא ייצור שכבת בסיס כלל-ארצית על כל ציפורי ישראל הדוגרות - כל המינים, בכל הארץ. במסגרת הפרויקט, נבצע מיפוי של אזורי הדגירה של כל המינים הדוגרים בישראל, ונחשב מדדים יחסיים של צפיפות ושפע עבור כל מין.

 

חנקן אדום-ראש - מאי 2018 אזור הכנרת

צילום: חיים מזרחי

 

תוצרים צפויים של עבודה זו הם זיהוי מוקדים רגישים במיוחד, החשובים לשמירת טבע. חזרה תקופתית על הפרויקט תאפשר איתור שינויים בתפוצת ציפורים בישראל בזמן ובמרחב, גם בתחום התפוצה וגם בצפיפות. 

מידע זה צפוי לשמש את העדכון הבא של הרשימה האדומה לקביעת קטגוריות סיכון מעודכנות, בעוד מספר שנים.

איסוף המידע יתבצע בשילוב של מספר שיטות, תוך מיצוי מיטבי של יכולות איסוף המידע מן ציבור, ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות לבניית מפות תפוצה חכמות ומעודכנות. 

השיטות כוללות: 1. מידע ייעודי שייאסף בשיטות מתקדמות, 2. מידע מן הציבור באמצעות פלטפורמות ציבוריות (eBird) ו- 3. מידע רלוונטי ומהימן מסקרים ומחקרים של ארגונים שותפים.

מרכז הצפרות הישראלי יפעיל את הקהל הרחב המשתמש ב-eBird  על מנת לאסוף מידע רלוונטי לאטלס הקינון. 

 

הצפר דוד קוטר - מרץ 2017 בקעת עובדה   צילום: רעי סגלי

 

רוצים להשתתף? כך תוכלו לעזור

- צאו לצפר כרגיל, והקפידו להשתמש באפליקציית eBird, גם בעברית.

- שימו לב כי התצפיות שלכם בעלות מיקוד גיאוגרפי - רצוי עד 1 - 2 ק"מ תנועה, ובמשך שעה או שעתיים, בבית גידול או מרחב גיאוגרפי אחיד. לצורך העניין, תצפית באורך 60 ק"מ לאורך כביש הבקעה, מים המלח עד לעמק המעיינות, לא תוכל לשמש אותנו לצורך האטלס.

- דגש מיוחד צריך להינתן לקטגוריות קינון. במסגרת האפליקציה, חשוב מאוד לדווח על קטגוריית הקינון הגבוהה ביותר עבור כל מין בו אתם צופים. מידע על קטגוריות הקינון בשימוש ב-eBird נמצא כאן (כרגע רק באנגלית, בקרוב יתורגם לעברית). מידע זה קריטי עבורנו, במיוחד עבור מינים שגם דוגרים וגם נודדים, למשל סלעית קיץ.

- נסו לצפר באתרים מגוונים, במיוחד היכן שחסר מידע. מפה ובה המרחבים בהם חסר מידע תוצג באתר ייעודי של eBird לטובת האטלס בישראל המוקם בימים אלה.

 

סלעית קיץ - מרץ 2019 יער מיר     צילום: פיקי איש שלום

 

בנוסף, אנחנו נארגן מדי שנה מספר קמפוסים מרוכזים, כדוגמת סקר ציפורי המדבר, בחלקי הארץ השונים, בשיתוף עם המחוזות הרלוונטיים של רשות הטבע והגנים. אנו נפרסם בהבלטה כאן באתר, וברשתות החברתיות, מידע ופרטים לגבי האירועים האלה לקראת מועדיהם.

land marks