הסדרות המבויתות

עוז חורין 09/01/2020 00:00

סידרת הסדרות - מאמרים על משפחות ציפורי העולם לפי סדרות

מאמר זה סוקר את תשע המשפחות בשתי סדרות עתיקות למדי: אווזאים ותרנגולאים.

 

Red Junglefowl, Thailand תרנגול ג'ונגל אדום, אבי תרנגולת הבית צילום: עוז חורין

 

למרות שמרבית המינים בשתי סדרות אלו חיים בטבע ברמות סיכון שונות, מספר נציגים הפכו להיות בעלי הכנף הנפוצים ביותר על פני תבל, כעופות משק. לדוגמה: ביות "תרנגול הג'ונגל האדום" באסיה הוביל לאוכלוסית תרנגולי בית הנאמדת בכ-20 מיליארד פרטים. כך גם מיליארדי תרנגולי הודו החיים בטבע בצפון אמריקה, אווזים אפורים ועוד. מינים אחרים הפכו לעופות צייד (game birds), שהופצו על ידי בני האדם באזורים מרוחקים מסביבתם הטבעית.

 

סדרה: אווזאים (Anseriformes)

סדרת עופות הקשורים בדרך כלל לגופי מים, ובה שלש משפחות: צווחניים, אווז עקעקי וברווזיים.

 

משפחה: צווחניים

אנגלית: Screamers   לטינית: Anhimidae

 

משפחה בת 3 מינים, אנדמית לאזור הנאוטרופי (דרום אמריקה). צווחותיהם הנשמעות למרחוק העניקו להם את שמם. קירבתם לבני אדם באזורים חקלאיים מתקבלת ברגשות מעורבים: לעיתים איכרים יעדיפו את קירבתם בחוותיהם כגורם מתריע בפני סכנה. עם זאת, הם גורמים נזקים לחקלאות ולא תמיד אהודים. לצווחן דורבנות כנף (בדומה לסיקסק), המשמשים להגנה ולמאבקי טריטוריה.

 

Southern Screamer צווחן דרומי, ארגנטינה צילום: עוז חורין

 

משפחה: אווז עקעקי

אנגלית: Magpie Goose   לטינית: Anseranatidae

 

משפחה בת מין אחד אנדמית לצפון ולמזרח אוסטרליה ולגינאה החדשה. האווז העקעקי שוכן בביצות נרחבות שבהן נמצאות מושבות הקינון שלו. כל קן מאוכלס בדרך כלל בשלישיה: זכר ושתי בנות זוגו.

בשונה מקרוביו הרחוקים במשפחות האווזיים, קרומי השחיה בין אצבעות רגליו כמעט ולא קיימים.

 

צילום: עוז חורין

 

משפחה: אווזיים

אנגלית: Ducks, Geese, and Waterfowl   לטינית: Anatidae

 

במשפחה 174 מינים, בתפוצה רחבה בכל העולם.

בישראל למשפחה נציגות מכובדת של 37 מינים והיא המשפחה השניה במספר המינים בארץ (קודמת לה רק משפחת החופיות והביצניות עם 39 מינים). המגוון כולל לדוגמה מיני ברבורים, אווזים, ברווזים מסננים, ברווזים צוללים, ברווזים ימיים ועוד.

כצפר טירון, שלא ידע להעריך בזמנו את גודל המעמד, בתצפית הראשונה שלי באגני השפד"ן עם המנטור אהוד דברת, זכיתי לראות את אחד מהברווזים הנדירים שביקרו אי פעם בארץ - שרשיר הכף (Cape Teal) שהזדמן מאפריקה. ברווזים רבים חלפו בעדשותי מאז, אך המקור היחודי של "אנאס קאפנזיס" (כפי שקראנו לו אז), שנסקר בטלסקופ KOWA חבוט, צרוב בזכרוני כחוויה מכוננת.

 

שרשיר הכף, דרום אפריקה צילום: עוז חורין

 

לצפייה בתמונה גדולה יותר - לחצו על התמונה

 

סדרה: תרנגולאים (Galliformes)

בסדרה 5 משפחות של עופות קרקע שאינם מצטיינים בתעופה: תיליים, גוואניים, פניניתיים, שלווי העולם החדש ותרנגוליים. חלק מהמינים מתהדרים בקישוטי ראש כמו כרבולת או כתרי נוצות. רובם מתלהקים, כשהזכרים בחלק מהמינים פוליגמיים (מרובי בנות זוג) ובדרך כלל לא נוטלים תפקיד בהורות.

 

משפחה: תיליים

אנגלית: Megapodes לטינית: Megapodiidae

 

במשפחה 22 מינים, תפוצתה באזור האוסטרלו-אסייתי ובמספר איים בדרום-מזרח אסיה. התיליים בונים תילים, שהם אינקובטורים משוכללים, כך שהצורך בדגירה פיסית על הביצים מיותר. זאת, במחיר העבודה הקשה של בניית התל, שקוטרו יכול להגיע ל-6 מטר, ותחזוקתו המתמדת לצורך שמירת הטמפרטורה הנכונה.

מבנה התל מתחיל בעבודת חפירה, המתבצעת ברגליים הגדולות (זה גם פרוש שמם הלטיני). לבור נאסף חומר אורגני (חלקי צמחים) שתהליך הריקבון שלו מפיץ חום. מעל אזור זה נבנה תא שבו מוטלות הביצים, ועל הכל מכסה ערמת חול ועלים. האפרוח שבוקע מהביצה הגדולה, מפלס את דרכו לעולם מבעד לשכבת הכיסוי, ומסוגל להתעופף מיד לאחר בקיעתו. מה שהופך אותו לאפרוח בן יומו המפותח ביותר בעולם העופות.

תל האינקובטור של Australian Brushturkey צילום: עוז חורין

 

משפחה: גואניים

אנגלית: Guans, Chachalacas, and Curassows    לטינית: Cracidae

 

במשפחה 54 מינים, שתפוצתם בעיקר ביערות האזור הנאו-טרופי (דרום אמריקה ומרכזה). המראה האלגנטי של מרבית המינים הפך אותם לעופות צייד מועדפים. במשפחה 3 קבוצות עיקריות: Guans, Chachalacas, Curassows.

 

 

משפחה: פניניתיים

אנגלית: Guineafowl  לטינית: Numididae

 

במשפחה 6 מינים והיא אנדמית לאזור הטרופי של אפריקה. מקור שמן העברי התקבל מדוגמת הפנינים הלבנות המופיעה בנוצותיהם של מרבית בני המשפחה. למרות היותן ציפורים אפריקאיות, כבר בימי קדם הן בויותו והופצו בעולם. עדות לכך היא דמות הפנינית המופיעה ברצפות פסיפס בבתי כנסת ובכנסיות קדומות בארץ. היא גם מופיעה ברשימה מהמאה ה-13, בה מצויינים המוצרים החייבים במכס, שנסחרו בנמל עכו.

לפניניות מוניטין מפוקפק בשל היותם הורים סוררים. במקרים רבים הביצים ננטשות ללא דגירה, והאפרוחים הבוקעים גדלים ללא השגחה הורית. 

 

 

משפחה: שלווי העולם החדש

אנגלית: New World Quail  לטינית: Odontophoridae

 

במשפחה 33 מינים ותפוצתה בעיקר בצפון אמריקה ובאזור הטרופי של אמריקה. מחקרים מולקולריים משייכים לאחרונה למשפחה זו גם שני נציגים מאפריקה. אחד הנציגים המוכרים של המשפחה הוא שליו קליפורניה, שהוא גם הציפור הלאומית של מדינה זו. האם נוצת הקישוט המתנוססת על קודקודו שימשה השראה לאינדיאנים?

 

 

משפחה: תרנגוליים

אנגלית: Pheasants, Grouse, and Allies  לטינית: Phasianidae

 

לצפייה בתמונה גדולה יותר - לחצו על התמונה

 

במשפחה 180 מינים בתפוצה עולמית רחבה למעט דרום אמריקה.

בישראל למשפחה זו 4 נציגים טבעיים: חוגלת סלעים, קורא מדברי, פרנקולין שחור ושליו נודד.

נציגים מרהיבים יש בכל העולם, כולל פסיוני אירופה וצפון אמריקה, אך המגוון במזרח הרחוק מרשים במיוחד: טווסים מפוארי זנב, מבחר פסיונים ושכוויים ובהם המונאל מההימלאיה. המוכר מכולם הוא כמובן תרנגול הבית, שהופץ בכל חלקי תבל כחיית המשק המוכרת ביותר.

 

צילום - עוז חורין Silver Pheasant, Thailand

 

 

הטקסונומיה במאמר זה מבוססת על רשימת Clements גרסה 2019 שמופיעה גם כאן

על תפוצת משפחות ציפורי העולם, אפשר ללמוד כאן

על הפרויקט האישי שלי, אתגר משפחות ציפורי העולם - כאן

שמות הציפורים בקולאז'ים אלו וקולאז'ים נוספים באלבום משפחות ציפורי העולם

 

שתי הסדרות ושמונת המשפחות בטבלת משפחות ציפורי העולם. קליק על הטבלה לצפייה בטבלה גדולה וברורה יותר

 

עוד מסדרת הסדרות

land marks