נדידה בגובה העיניים...

ברק גרניט 17/04/2014 00:00

אתר מצוקי דרגות מפורסם בזכות זוג עיטים ניציים שדוגר מדי שנה בערוץ ומאפשר תצפית על הקן.

בנוסף, מקום זה מומלץ לתצפית בנדידת הדורסים המרשימה בזמן זה של השנה. הדורסים חולפים לעתים קרובות בגובה נמוך או אף נמוך מהצופה כשבתחילת אפריל ניתן לראות כאן לעתים, עשרות אלפי עקבים מזרחיים ואלפי עיטי חורש מלווים במינים נוספים.

 

אתר זה הנו גם אחד האתרים הטובים בארץ לצפייה בשלושת העורבים השחורים הגדולים שלעתים קרובות נצפים כאן יחד.

זהו אחד האתרים הטובים ביותר בישראל לתצפית בגיבתוני מדבר הדוגרים ושרים על המצוקים הגבוהים.

 

 

 

עקבים מזרחיים נודדים צפונה.      צילום: נועם וייס

 

כדאי להגיע מוקדם בבוקר ולהתחיל את התצפית באנדרטה (הוראות בדרכי הגעה). ברוב השנים, העיטים הניציים דוגרים באחד מתוך מבחר קינים ותיקים מאוד, שנמצאים במצוק ממול. צופים סבלניים עשויים אף לראות את העיטים בציד יוני סלע - חוויה מרשימה ביותר! באותה נקודת תצפית ניתן לשמוע בנקל את שירתו של גיבתון המדבר.

 

יש לנקוט משנה זהירות כשמנסים לאתר את הפרטים השרים בדרך כלל על המצוק מתחת לאנדרטה.

מלבד הגיבתונים ניתן לראות מנקודה זו ציפורי שיר מדבריות סלעית שחורת-בטן, עפרוני מדבר וחצוצרן מדבר, ממצוקי הנחל ניתן לשמוע את קריאותיו של הקורא וברי המזל עשויים להיתקל בוורדית סיני ואף בסלעית נזירה שזהו המקום הצפוני ביותר בישראל בו מין זה דוגר בקביעות יחסית.

בין הנודדים ניתן לפגוש על המצוקים את שתי מיני הצוקיות: צוקית בודדת וצוקית חכלילית.

 

בשמים, ניתן לראות באופן קבוע סנוניות מדבר, סיסי הרים וסיסים חוורורים כשאליהם מצטרפים בעונה זו סיסי גליל - הבולטים בעל-שת הלבן ובזנבם הרבוע. נסו למצוא גם סנוניות סלעים - הגדולות והכהות יותר מאחיותיהן המדבריות.

 

בין הדורסים המקומיים אפשר לראות כאן נשר ורחם, זוג בזים מדבריים ולעתים רחוקות יותר את בז הצוקים, הדוגר בקרבת מקום.

מכאן נחזור אל הישוב ונמשיך לנסוע מטה עד העיקול החד הראשון שם נפנה לדרך העפר אל "מצפה דרגות". זוהי הנקודה הטובה ביותר בארץ לתצפית בשלושת מינים העורבים השחורים הגדולים - עורב שחור, עורב חום-עורף ועורב קצר-זנב.

 

זוהי גם נקודה נהדרת לתצפית בנדידת עופות דורסים. כאשר האוויר מתחיל להתחמם הדורסים נראים מזווית לא שגרתית: מלמעלה, כשהם מנסים לתפוס גובה. ביום טוב בתחילת אפריל, ניתן לראות כאן עשרות אלפי עקבים מזרחיים ואלפי עיטי חורש, אליהם מתלווים דורסים אחרים ביניהם: עיטי ערבות, זרון שדות וזרון פס, חיוויאים וכמו כן להקות גדולות של חסידות לבנות ושחורות.

 
 

סלעית נזירה - זכר בוגר.      צילום: יעל שיף            סלעית שחורת-בטן - פרט צעיר.      צילום: משה כהן

 

איך מגיעים?

 

הכביש למצוקי דרגות עולה מהמחסום הצבאי הנמצא על כביש 90, כ 12 ק"מ צפונית לעין גדי.

כשמגיעים למחסום פונים למצוקי דרגות ועולים עם הכביש המתפתל. לפני שמגיעים לישוב יש עיקול חד מעל הוואדי העמוק, המושלט "מצפה דרגות" שם יש לפנות לדרך העפר ולנסוע בזהירות עד לקצה.

כדי להגיע לתצפית מול קן העיט הניצי יש לעבור את הכניסה לישוב ולהמשיך על דרך העפר כ-1 ק"מ, משם פונים דרומה על דרך עפר (המסומנת באבנים גדולות משני צידיה) עד שמגיעים לאנדרטה ממש מעל הנחל.

 

הנחיות מיוחדות

 

יש לנקוט משנה זהירות בנפש ובציוד האופטי כשעומדים על קצה המצוק!

 

 

כתבות

land marks