נדידת האביב בחוף הכרמל

ברק גרניט 22/04/2014 00:00

בריכות הדגים של מעגן מיכאל ומעיין צבי והחוף הצמוד להן, מהווים אתר צפרות שכדאי לבקר בו לאורך כל השנה. מלבד היותו מוקד משיכה אדיר לציפורי מים חורפות, נודדות ומקננות, זהו גם אחד המקומות האטרקטיביים ביותר בישראל לציפורים נדירות, שני רק לאילת (אם כי בעשור האחרון אפשר שאילת שנייה למעגן מיכאל...).

 

בתחילת אפריל האביב מורגש כאן היטב. מרבית ציפורי החורף עזבו והחוף, יחד עם הבריכות המרוקנות, מושכים אליהם יותר ויותר מינים מצויים של ביצניות, חופיות וחופמים - שעוצרים מהנדידה למנוחה בת ימים אחדים.

בין החופמאים אפשר לראות עכשיו חופמי אלכסנדרי חופמי גדות וחופמי חוף (גם חורפים וגם נודדים), ארנריות וחופזי מנומר ואולי אף אחד מראשוני החופמאים ה"פחות" מצויים כמו חרמשית ושחיינית צרת-מקור.

 

 

 

 

חופמי אלכסנדרי - אפריל 2016      צילום: שלומי לוי

 

בקרב האנפות ישנה נוכחות גוברת והולכת של המינים המקייצים כמו אנפית גמדית, אנפית סוף ואנפה ארגמנית. כל השלוש אוהבות להסתתר בשולי צמחיית הקנה לאורך הבריכות ובתעלות.

 

בבתי גידול אלה, בחישופי הבוץ בולטות כעת הברודיות, שביום טוב ניתן לפגוש את שלושת המינים: ברודית קטנה, ברודית גדולה וברודית גמדית, השכיחה פחות. חפשו גם ציפורי ביצה אופייניות לזמן זה: קנית אפריקאית, צטיה, קנית פסים וקנית קטנה, נחליאלי לימוני ונחליאלי צהוב.

 

על השבילים שבין הבריכות מקפצות סלעיות החולפות בימים אלה - סלעית אירופית, סלעית ערבות וסלעית קיץ, ועל החוף ניתן אף להיתקל בסלעית מדבר.

אם כבר נמצאים על החוף דעו שזהו זמן לא רע לתצפית ים, במיוחד בימים עם רוח מערבית.

קרקירים שלא נראים בחורף נראים עכשיו במספרים יפים, ולעתים ניתן לראות להקות של למעלה מ-100 פרטים חולפים בנדידה אקטיבית נמוך מעל הים. יסעורים גדולים נודדים או שוהים לאורך החופים במיוחד בזמן זה של השנה וביום טוב, ניתן לראות מאות פרטים!

עדין אפשר לצפות ב"שיירי חורף", דוגמת סולה צפונית וחמסן טפיל.

 

יסעור גדול

צילום: אמיר בן דב

 

מבין השחפים ראויים לציון שחף צר-מקור שמקבלים כעת לבוש דגירה ורוד ויפה ונמצאים בלהקות יפות של לעתים מאות פרטים. שווה לסרוק את השחפים היטב ולחפש מינים מצויים פחות כגון שחף שחור-ראש (שעשוי להופיע עכשיו בלבוש דגירה מלא), או אפילו שחף אדום-מקור הנדיר.

 

 

איך מגיעים?

 

לבריכות של מעגן מיכאל מגיעים מכביש 4. פונים מערבה לקיבוץ מעגן מיכאל ונכנסים בשער. ממשיכים מערבה לכוון הבריכות. שער הקיבוץ פתוח. לבריכות מעיין צבי ניתן להגיע מבריכות מעגן מיכאל או מכביש 4.

 

פונים מערבה באזור התעשייה הקטן הנמצא 400 מטר צפונית לתחנת המשטרה, זכרון יעקב. ממשיכים מערבה עד שמגיעים לבריכות דגים ולגשר העובר מעל כביש החוף לכוון חוף הים ובריכות מעיין צבי.

 

הנחיות מיוחדות

שימו לב שהחל מצהרי ימי שישי ובמהלך השבת, השערים בין הבריכות נעולים, ובבריכות של קיבוץ מעגן מיכאל ניתן להסתובב רגלית בלבד.

 

הדרכה

להדרכה במקום ניתן לפנות למרכז הצפרות הישראלי.

 

כתבות

land marks