אגם במדבר

ברק גרניט 27/04/2014 00:00

כתמיד, אגם פארק ירוחם על בתי הגידול המגוונים שלו - הכוללים נופי אגם וביצה, חורשות ויער פארק, הוא אתר צפרות משובח המושך אליו מגוון מינים אדיר.

כאן ניתן לראות עופות מים וביצה, לצד ציפורי שיר מקננות וחולפות כשבשמים חגים עופות דורסים.

כדאי לנצל את השעות הקרירות של הבוקר המוקדם בתצפית לאורך האגם.

 

זהבן מחלל - זכר

צילום: משה כהן

 

מלבד עופות מים אופייניים כאנפית סוף ואנפית גמדית, ניתן לראות בסוף אפריל כל אחת משלושת מיני הברודית (קטנה, גמדית וגדולה) לצד ציפורי שיר אופייניות לזמן ולבית הגידול - כקנית קטנה, קנית פסים וקנית אירופית.

המצטרפים לטיבוע הציפורים עשויים להיות ברי מזל אם תתפס אחת מהציפורים הפחות שכיחות אך האופייניות לעונה המאוחרת כגון: קנית ביצות, חרגולן נחלים או אף ורדית אירופית הנדירה.

 

באזורים המתאימים, בחורשות הפארק נפגוש ציפורי שיר נודדות כמו: זהבנים, חנקן נובי, חטפית לבנת-עורף וחטפית שחורת-עורף לצד חטפית אפורה ואולי אף בחטפית גמדית הנדירה.

על הקרקע מקפצים זמירים מנומרים, בעלווה - עלויות ירוקות ועם קצת מזל גם שיחנית צהובת-בטן.

מינים נוספים כוללים כמויות מרשימות של סבכים שחורי-כיפה, ביניהם סבכים אפורים וסבכים ניציים אחדים. בשטחים הפתוחים יותר ניתן לראות דוחל חום-גרון וחנקן אדום-גב.

 

מבין הדורסים אופיינים למקום רחם, זרון סוף, בז מדברי, ואולי להקה יפה של ניצים קצרי-אצבעות או זרם של איות צרעים. מבין עופות המדבר המגיעים לשתות באגם נציין קטה גדולה וקטה סנגלית, גבתון מדבר וחצוצרן שחור-מקור.

 

 

 

 

 

חצוצרנים שחורי-מקור      צילום: מידד גורן

 

 

איך מגיעים?

בכיכר הכניסה לירוחם פונים מערבה בשלט לכוון האגם.

 

הנחיות מיוחדות

במקום מתקיים טיבוע ציפורים בתדירות של לפחות פעם בשבוע. ניתן לתאם ביקור מראש ולהצטרף לחוויה מלמדת כמו גם סיכויים להיתקל במינים שקשה להיתקל בהם בשדה.

 

הדרכה

להדרכה במקום ניתן לפנות למרכז צפרות "דוכיפת" ירוחם, או למרכז הצפרות הישראלי.

 

 

 

 

 
land marks