אני הולך... לבית שאן

ברק גרניט 27/04/2014 00:00

גם באביב, עמק בית שאן הוא בין הטובים והמומלצים שבאתרי הצפרות בארץ.

בתי הגידול המגוונים מושכים אליהם מגוון אדיר של ציפורים. המפגש בין בתי גידול ים-תיכוניים עם האזור הערבתי - כמעט ספר-מדברי, מקבץ מגוון מינים גדול במיוחד, נודדים ומקננים.

בנוסף, זמן זה הוא זמן השיא של נדידת החסידות, לבנות ושחורות, ולהקות ענק עשויות לחלוף בשמיים או לנחות למנוחה או ללינה בשדות ובבריכות הדגים.

 

קריאת הפרנקולין, הנשמעת מכל מקום, היא המאפיין הבולט ביותר של עמק בית שאן באביב. באוויר כבר נשמעים השרקרקים שחוזרים מאפריקה לדגור על קירות החוואר שלאורך הירדן, בשבוע זה.

לצידם, על גדר המערכת ניתן גם לפגוש את השרקרק הגמדי (המדברי) שמרחיב את תפוצות צפונה בשנים האחרונות ומבסס את אוכלוסייתו בעמק.

 

לאורך הירדן גם ניתן לראות את הקנים הענקיים של ציפור קטנה מאוד - דרור הירדן היפהפה. כעת הדרורים מקננים וניתן לראות אותם בזוגות בקרבת הקנים עצמם. בנוסף להם ראויים לציון מיניים ייחודיים נוספים כמו תורית זנבתנית, וחצוצרן שחור-מקור כמו גם כחל וחנקן גדול. המבקרים לאורך קירות החוואר בשעת הערב יתקלו בכוסים, שאוכלוסייתם כאן הינה אחת הצפופות בארץ ואולי אף באוח.

 

בשדות ניתן לראות עכשיו להקות ענק של גיבתוני גנים, המחבבים במיוחד את שדות החיטה.

באספסות אפשר לראות כמויות יפות של נחליאלים צהובים, פפיונים אדומי-גרון ופפיוני עצים ולעתים אף פפיון ארך-רגליים.

בין הדורסים אפשר להיתקל עכשיו בארבעת מיני הזרון: סוף, תכול, שדות ופס, בבז גמד (שאחרוני החורפים עוזבים במהלך שבוע זה) ובמספרים יפים של שלכים (לעתים עשרות פרטים).

 

 

 

 

קריאת הפרנקולין נשמעת מכל מקום...   צילום: חנוך סייף

 

 

בשמיים כמובן, ניתן לראות ביום טוב אלפי עופות דורסים, במיוחד עקבים מזרחיים ועיטי חורש בנדידתם צפונה וכמובן, להקות של אלפי ואף עשרות אלפי חסידות לבנות. כדאי גם לחפש בין אלפי סיסי החומות הצדים חרקים באוויר את סיס הגליל (לעתים עשרות פרטים).

 

בבריכות הדגים ניתן לפגוש להקות יפות של קורמורנים גמדיים שהתחילו לדגור בישראל (בעמק הירדן) בשנת 1992 וכיום האוכלוסיה מונה מאות זוגות. מומלץ במיוחד לאתר בריכה זנוחה, שופעת קנה, בוץ ושלוליות. זהו זמן השיא של נדידת הברודיות ולעתים ניתן לראות את שלושת המינים (גדולה, קטנה וגמדית) זו לצד זו, ולעתים (במיוחד ברודית קטנה) במספרים יפים המגיעים לעשרות פרטים ביום טוב.

 

בסבך הקנים אפשר לראות אנפית גמדית, אנפית סוף ואנפה ארגמנית, שלגבי האחרונה, להקות המונות עשרות פרטים עשויות להראות בנדידה אקטיבית בשמיים.

בנוסף לכך ניתן לצפות כאן במיני ביצה אופיינים כמו נחליאלי לימוני שכעת מקבל לבוש דגירה יפהפה, להקות גדולות של נחליאלי צהוב, קנית אירופית החולפת וקנית אפריקאית הדוגרת, צטיה, חרגולן זמירי, רמיות אחרונות ועוד.

כדאי כמובן לאתר בריכות דגים מרוקנות, שכן מספר החופמאים הנודדים גדל מיום ליום. בין החופמאים המצויים ברי המזל עשויים להיפגש באחד מהמינים הפחות שכיחים: שחיינית צרת-מקור, קווית לבנת-זנב או חרמשית. בזמן זה גם ניתן לראות להקות יפות המונות לעתים למעלה מ- 20 פרטים של שחפית עבת-מקור.

 

איך מגיעים?

כדי להגיע לבריכות הדגים של קיבוץ נווה איתן ומעוז חיים, נוסעים על כביש 71 ופונים צפונה על דרך העפר הנמצאת בדיוק מול הכניסה לקיבוץ נווה איתן. לכניסה לבריכות מעוז חיים יש להמשיך מעט מזרחה. כדי להגיע לשדות האספסת של כפר רופין, פונים דרומה לכביש 6688, ומשיכים עד לכניסה לקיבוץ, שם פונים מערבה על הכביש הקטן ממנו ניתן להגיע לשדות השונים ולבריכות הדגים של טירת צבי.

 

הדרכה

להדרכה במקום ניתן לפנות למרכז הצפרות מקור החסידה בכפר רופין.

 

הנחיות מיוחדות

בסופי שבוע, בריכות הדגים של נווה איתן ומעוז חיים נעולות. בנוסף כדאי להימנע מנסיעה לאורך גדר המערכת ללא אישור הצבא.

 

 

 
land marks