נדידת האביב בדרום הערבה - שיא הסוף

ברק גרניט 27/04/2014 00:00

אילת ודרום הערבה, נמנים על המקומות הטובים ביותר בעולם לצפייה בנדידת ציפורים.

באביב, מליוני ציפורים, כמעט מכל המשפחות והסוגים הנראים בארץ, מתנקזות לכאן בנדידתן מאתרי החריפה באפריקה, אל מחוזות הקינון באירופה ובאסיה וכל זאת, דרך צוואר בקבוק צר.

סוף אפריל הוא אחד הזמנים העמוסים ביותר בציפורים, כאשר נפח נדידת ציפורי השיר, החופמאים והעופות הדורסים מגיע לשיאו.

 

אזור יטבתה, ומגוון בתי גידול שבו, הוא אחד המקומות הטובים ביותר בדרום הערבה לצפייה בציפורים.

כדאי להתחיל את התצפית בשעת בוקר מוקדמת - בשני השדות המעגליים. בין ציפורי השיר הכוללות נחליאלים, פפיונים, גבתוני גנים, סלעיות ועוד, נחפש את הנחליאלי הצהוב מתת המין צהוב הראש lutea החולף בימים אלה וניתן לפגוש אחדים ממנו.

 

על המינים המעניינים לא פחות ניתן למנות פפיון ארך-רגלים, חופמי אסיה ותורית זנבתנתית.

בין הדורסים נזכיר את זרון הפס והבז המדברי ובין המינים הנדירים, כדאי לציין את הצחיחן - עפרוני זעיר ויפה מחצי האי ערב ואפריקה, שנראה כאן פעמיים בעשור האחרון.

 

 

 

חופמי אסיה - זכר. 12.4.18 יטבתה.         צילום: אביב עציון

 

כדאי גם לבקר בביוב הסמוך וביער השיטים שליד האורחן.  כאן אפשר להיתקל בחופמאים מצויים יותר או פחות ובציפורי שיר רבות. ראויים לציון קווית לבנת-זנב וחרטומית בינונית מבין החופמאים הלא שכיחים, חמריה שחורה ואירניה מבין ציפורי השיר. מבין הנדירים ממש, חופית כהת-חזה נצפתה כאן יותר מפעם אחת.

יער שיטים נוסף שכדאי מאוד לבקר בו נמצא ממערב לכביש 90  - מדרום לתחנת המשטרה הישנה.

 

 

נדידת הדורסים יכולה להיות מרשימה ביותר ומומלץ לפקוח עין על הנעשה בשמים. המבקרים בתחילת השבוע האחרון של אפריל, עשויים ליהנות מלהקות צפופות ומרשימות של ניצים קצרי אצבעות - שזהו זמן שיא הנדידה שלהם, כאשר כל האוכלוסיה העולמית חולפת כאן בתוך ימים ספורים.

לעומת זאת, המבקרים בסוף השבוע, עשויים כבר ליהנות מאחד מימי השיא של האיות (לקראת ה 30.4), כשביום טוב ניתן לראות עשרות אלפי איות. בין האיות כדאי כמובן לחפש את האיה המצויצת, הדוגרת במרכז ומזרח אסיה והחולפת במספרים קטנים דרך קבע. עד 1994 מין זה לא זוהה בארץ.

 

 

 

 

איה מצויצת (או מזרחית) נודדת צפונה בחברת איות צרעים. 31.4.17 יטבתה.

צילום: צבי הרץ

 

כדאי גם לבקר בגינות הקיבוצים (לוטן, סמר, אליפז) במיוחד בשעות הבוקר המוקדמות כשאנשים עדין ישנים. כאן אפשר להיתקל במלכישליו על הדשא, או אפילו בחרגולן נחלים, המהלך חשאי על הקרקע מתחת לשיח.

בין המינים המצויים ניתן לראות סבראשים, חנקן נובי וחנקן אדום-גב, קניות אירופיות, סבכי ניצי וסבכי אפור לצד מאסות של סבכים שחורי-כיפה, זהבן, שרקרקים מצויים ושרקרקים ירוקים. פה ושם עדין ניתן לראות את אחת החטפיות העקודות או אף חטפית גמדית שפרטים אחדים ממין זה, נראים כעת, מדי שנה.

 

איך מגיעים?

לקיבוץ לוטן מגיעים מכביש 90, בק"מ ה 61. ביוב קטורה נמצא ממזרח לכביש 90, מעט אחרי הכניסה לקיבוץ קטורה.

ההגעה אל השדות המעגליים של יטבתה ולחניון יעלים מאורחן יטבתה. יער השיטים שליד תחנת המשטרה הישנה של יטבתה, נמצא ממערב לכביש 90, מדרום לבסיס צה"ל הקטן הנמצא מדרום לקיבוץ, כק"מ אחד דרומית לאורחן יטבתה. מטעי התמרים של סמר ואליפז נמצאים ממזרח לכביש 90, בין הק"מ ה 43 ל 38.  

 

הדרכה

להדרכה במקום ניתן לפנות למרכז הצפרות הבינלאומי באילת או למרכז הצפרות הישראלי.

 

 
land marks