המדבירה הלאומית

דוד גלזנר 26/11/2013 00:00

התנשמת הלבנה - מדביר ביולוגי

 

 

ברחבי עמק המעיינות הוצבו בשנים האחרונות מאות תיבות קינון עבור התנשמות.

שיתוף הפעולה בין אנשי שמירת הטבע וחקלאי האזור הוביל לתוצאות מדהימות: התנשמות מווסתות את אוכלוסיית המכרסמים בשדות ומונעות את הנזקים הרבים שנגרמו בעבר לחקלאות.

 

 

בזכות התנשמות הופסק השימוש ברעלים נגד המכרסמים ונמנעות הרעלות משניות ושאר נזקים בריאותיים.

 

את התנשמות אפשר לראות מדי ערב ברחבי העמק, וראויה לציון התנשמת שדוגרת במגדל המים של קיבוץ כפר רופין - סמוך לחדרי האירוח.

 
 

 

תנשמת לבנה - תעודת זהות

 

התנשמת הלבנה נראית כמו רוח רפאים קלילה. לעיתים היא משמיעה יללה "מקפיאה" - אולי כדי שתנשמות אחרות יבינו שהטריטוריה הזו מאויישת, ואולי כדי להחריד את טרפה - מכרסמים, ממקום המסתור שבו הם נמצאים.

 

 

 

התנשמת יכולה לאתר את טרפה מנקודת תצפית, או ליתר דיוק - מנקודת האזנה, אבל בדרך כלל היא עפה בגובה נמוך, סורקת ומקשיבה, מרפרפת וצונחת על טרפה.

לתשנמת הלבנה, כמו לכול דורסי הלילה, מבנה נוצות מיוחד שמחריש את תעופתן. הטרף אינו יכול לשמוע אותן, אבל מה שיותר חשוב הוא שהן יכולות להמשיך ולהאזין - תוך כדי מעוף.

 

 

מערכת השמיעה היא הנשק של התנשמת הלבנה, והיא יכולה לאתר את טרפה גם בלילה חשוך לחלוטין.


מיקומם של פתחי השמע בראשה של התנשמת -אסימטרי. הם מצויים בגובה שונה בגולגולת ובנוסף, פתח השמע הימני מכוון מעט כלפי מעלה, ואילו פתח השמע השמאלי מכוון מעט כלפי מטה.

זר הנוצות, שיוצר את "הפנים" של התנשמת משמש בתור אפרכסת המתעלת את הרחשים הקלושים ביותר לאזור המקור ומשם אל פתחי השמע. מערכת השמיעה הא-סימטרית של התנשמת גורמת לגלי הקול להגיע לפתחי השמע בזמנים שונים. אפשר לומר שהתנשמת שומעת בתלת-ממד ושהיא יכולה לצייר לעצמה "תמונה קולית".

 

הרחש הקל ביותר - כזה שנגרם מצעד "בלתי זהיר" של נברן על עלה יבש או אולי ציוץ בתדר גבוה של עכבר, כל אלה נקלטים היטב על ידי התנשמת. אם הרחש נקלט תוך כדי מעוף, התנשמת תחזור חרש למקום הרחש ואם היא ניצבת בנקודת תצפית - היא תסובב את האפרכסת שלה למקור ה"רעש", ותתחיל לתכנן את המהלכים האחרונים: עוד רחש קטן = שח, ועוד אחד = מט!

 

דורסי לילה, דרך אגב, לא יכולים לסובב את ראשם 360 מעלות, אבל יש כאלה שמגיעים ל - 270 בקלות - וזה המון.


למכרסם אין מושג שמישהו למעלה חרץ את דינו, עד לשניה האחרונה, כשרוח הרפאים הלבנה מופיעה משום מקום, עם טופרים שלופים.

התנשמת לוכדת את טרפה בעזרת רגליה - סוגרת עליו חזק חזק, חונקת אותו ומרסקת את עצמותיו. היא בולעת אותו בשלמותו ואם מדובר בהורה - היא נושאת את טרפה אל הקן, תחילה היא אוחזת בו ברגליה ואז מעבירה אותו לפיה.

 

תנשמות צריכות כ - 100 גרם "בשר" ביממה - משקלו הממוצע של עכבר 20 גר' ומשקלו של נברן השדה כפול מזה.

בחבל הים תיכוני, למשל, נברני השדה מהווים כ - 50%, מתפריטן של התנשמות, ויש גם ציפורים, חרקים, עטלפים ועוד.

ההערכה היא שזוג תנשמות לבנות + גוזלים צד בלילה אחד כ - 20 מכרסמים ובשנה כ - 2,000 מכרסמים! זאת הסיבה שבגלל התנשמת הלבנה היא נשק יעיל כל כך נגד המכרסמים, שמזיקים לחקלאות.


מקומות המסתור (בורות מים, בארות, מבנים נטושים וכדו') אשר משמשים את התנשמות בשעות היום, משמשים בדרך כלל גם לקינון. הבעיה היא שבשטחים חקלאיים - שבהם קיים ביקוש גדול תנשמות, אין מקומות מסתור רבים.

 

הפתרון נמצא בתבות קינון מיוחדות, שמשמשות את התנשמות גם כמקום מסתור במהלך היום, גם כנקודת תצפית בלילה וגם כמקום מתאים לקנן בו. לתבת הקינון יש מדורים ואפילו "גג כפול", שמונע מחלל התבה להתחמם יתר על המידה.

קיבוץ שדה אליהו היא בין הראשונים שהסכימו להשתתף בניסוי, ניסוי שהצליח מעבר לכל דמיון. היום, בשטחי חקלאות רבים ניצבים עמודים ועליהם תבות קינון עבור תנשמות לבנות - והתפוסה מלאה.

בנוסף לתנשמות הלבנות, מציבים החקלאים תבות קינון גם עבור הבז המצוי - גם הוא ציד מכרסמים כשרוני ובצורה זו מנהלים את המערכה במכרסמים גם בשעות היום וגם בשעות הלילה.

 

השימוש בתנשמות ובבזים בתור מדבירים ביולוגים הוביל לשיתוף פעולה אזורי עם החקלאים הירדנים והפלסטינאים, שנגמלו מחומרי הדברה סינטטיים ושלל אמונות תפלות - וגם הם, נהנים היום משירותיה של התנשמת הלבנה - רוח רפאים ידידותית.    

 

כתבות

land marks