אביב הרים צלול כיין

ברק גרניט 08/05/2014 00:00

 

התחנה לחקר ציפורי ירושלים, השוכנת בין גן סאקר לגן הוורדים, הוקמה בסוף שנות ה 90 ועוסקת בחינוך, בשמירה על טבע עירוני, בטיבוע ובחקר ציפורים נודדות ויציבות.

התחנה וגן הוורדים הממוקמים בלב אזור אורבני מהווים ריאה ירוקה ובכך מושכים אליהם המוני נודדים, בעיקר ציפורי שיר. ב- 18 השנים האחרונות התחנה הכשירה עשרות נערים בטיבוע ציפורים והתחנה מקיימת דרך קבע קורסי טיבוע למתחילים.

 

בשבוע השני של מאי, נדמה שנדידת ציפורי השיר בישראל, מתרחשת כמעט רק כאן, לאחר שהקיץ כבר הגיע לשאר חלקי הארץ. האתר מפורסם בכמות המרשימה של שיחניות זית החולפות בו, יותר מבכל מקום אחר בארץ, כאשר ביום טוב נראים ומטובעים כאן עד 30 פרטים! מדי פעם גם נתפסת כאן גם שיחנית גדולה, אז ניתן להשוותה לשיחנית הזית הגדולה ממנה ולשיחנית הקטנה - הקטנה ממנה.

 

 

 

שיחנית זית      צילום: אמיר בן דב

 

התחנה מפורסמת גם בזכות מספר הגבוה של סבכי ניצי, כשלא נדיר לצפות בשטחי הפארק או בטיבוע בעשרה פרטים או למעלה מכך. מינים בולטים נוספים לעונה הם, סבכי שחור-כיפה, סבכי אפור (עשרות), זמיר מנומר זהבן וחנקן נובי.

בנוסף, ניתן לראות כאן קוקיה אירופית וציפורי לילה אחדות כמו שעיר, ינשוף עצים (שדוגר כאן) ותחמסים אירופים הנחים על ענף או נלכדים ברשת מוקדם בבוקר.

חרגולן נחלים, חטפית גמדית וורדית אירופית נמנים על המינים הנדירים או הלא-שכיחים הנצפים והמטובעים כאן מדי שנה לצד הפתעות כמו זרזיר ארבה.

 

איך מגיעים?

התחנה ממוקמת בשד' רוטשילד, בין גן סאקר לגן הוורדים בקריית הממשלה.

 

הנחיות מיוחדות

במקום מתקיים טיבוע ציפורים מדי יום כך שבאתר פרושות רשתות ערפל במקומות קבועים. יש להישמע להוראות הצוות ולהסתובב רק באזורים המותרים.

 

הדרכה

להדרכה במקום יש לתאם עם צוות התחנה לחקר ציפורי ירושלים, טל: 052-3869488

land marks