שוב על ההר...

ברק גרניט 29/06/2014 00:00

בסוף מאי המלצנו על סיור בחרמון - זמן שיא מבחינת קינון ושירת ציפורים על ההר.

בתחילת יולי, הקינון פחות או יותר הסתיים, כך שיש שפע של פרחונים מכל המינים. בנוסף, ההר יבש יותר כשלמעלה, באזור רכבל עליון, לא נותרו כבר שלוגיות המהוות מקור שתיה עבור הציפורים.

 

חכלילית סלעים "חרמונית" 9.6.18

צילום: שרה דויטש

 

אנחנו ננצל מצב זה לטובתנו ונשקיע זמן צפרות רב בהמתנה ליד בריכת ההשלגה, שכן הציפורים הנמנות על קבוצת אוכלי הזרעים צריכות לשתות מספר פעמים ביום. אבל לפני כן, יש מחסום שצריך לעבור...

כמו בפעם הקודמת, ננצל את זמן ההמתנה לפתיחת המחסום מעל הישוב מג'דל שמס לקצת צפרות בסביבת החניה שלפני המחסום.

זהו מקום מעולה לראות בזבוזי לבנון כשבסלעים הגדולים מעל אפשר, להתקל בזוג הראשון של סיטת הצוקים. אם לא רואים סיטה במקום זה, אפשר לעצור לאורך הכביש המטפס מעלה בכל מקום בו יש צוקי סלע מעל הכביש.

ב-08:00 לאחר פתיחת המחסום, נמשיך לכוון החניה של רכבל תחתון. נחנה את הרכב ונתחיל להסתובב

בשולי החניה ובאזור. כאן ניתן לפגוש בחכלילית סלעים 'חרמונית' מתת המין semirufus וירגזי חרמון לצד מינים נפוצים יותר כמו סבכי חורש וסבכי טוחנים.

 

משם נמשיך רגלית לכיוון בריכת ההשלגה הנמצאת מצפון מערב לרכבל התחתון. נתמקם (מומלץ מאוד להצטייד בטלסקופ) ונצפה בציפורים הבאות לשתות. בקרב אוכלי הזרעים, שלושת המינים הנפוצים ביותר הינם בזבוז לבנון, חוחית ותפוחית. בנוסף להם, אפשר לראות כאן גיבתוני סלעים רבים, גיבתון אדום-מקור, גיבתון שחור-ראש, בארית הרים, דרורית קצרת-אצבעות (רק בשנים מסוימות) ואף חצוצרני חרמון (אם אכן לא נותרו שלוגיות למעלה).

 

סיטת צוקים - חרמון 16.6.18

צילום: שרה דויטש

 

גם ציפורים נדירות ומפתיעות נראות כאן בעונה זו, דוגמת בזבוז אדום-מצח המופיע אחת לכמה שנים. בעצים בסביבת הבריכה כדאי לחפש שיחנית גדולה.

כדאי מאוד לנסות להשיג אישור מוקדם הצבא לצפרות באזור הרכבל העליון, גבעות הקרב ועמק בולען. כאן, הצפרות אינה דומה לשום מקום אחר בארץ. המינים הבולטים הם צחיחנית חרמון וחצוצרן חרמון, באריות הרים, חוגות עצים, סבכי ערבות, פפיון צהוב (דוגר בארץ רק כאן), שיחנית גדולה, סלעית אירופית, סלעית קיץ וצוקית חכלילית היפהפיה.

בשולי עמק בולען דוגרות מספר זוגות של אירניה שהזכר הוא אחד מציפורי השיר היפות ביותר בישראל.

 

 

 

 

 

 

 

אירניה - זכר. 29.4.14 עמק בולען      צילום: יואב פרלמן

 

איך מגיעים?

מקרית שמונה נוסעים על כביש 99 לכיוון החרמון ופונים לכביש 989 לכוון נווה אטיב משם ממשיכים למג'דל שמס ולחרמון.

 

הנחיות מיוחדות:

המחסום מעל מג'דל שמס נפתח בד"כ בשעה 08:00. היציאה מהחרמון היא עד השעה 16:00. כדאי מאוד לנסות להשיג מבעוד מועד אישור עליה לחרמון הגבוה עם רכב או אישור להסתובב בגבעות הקרב ובעמק בולען.

לשם כך יש לנסות ולתאם עם עוצבת החרמון. ללא אישור, העליה אפשרית רק ברכבל כשהתנועה מוגבלת לסביבת הרכבל העליון בלבד.

 

הדרכה

להדרכה ניתן לפנות למרכז הצפרות עמק החולה או למרכז הצפרות הישראלי.

 

 

 

 

 

 

 

land marks