ציפורים בחצר האחורית - חורף בפארק הירקון

ברק גרניט 28/11/2013 00:00

פארק הירקון התפרסם בזכות שני מינים נדירים, יחסית - מלכילון האורנים ופפיון זיתי.

אחת לכמה חורפים אחד מהם, ולפעמים שניהם שבים אל הפארק ונצפים בחורשת האורנים שגובלת בצדו הדרומי של מתחם המימדיון.

קשה למצוא את המלכילונים הזעירים - שמנתרים לא הרף בין עפי האורנים, ואיתורם אפשרי בעיקר בזכות קולותיהם הגבוהים והצורמניים - "צרי-צרי-צרי…"

הפפיונים הזיתיים שחורפים במקום נצפו לראשונה בשנת 1985 ולא אותרו שוב במשך כמעט שני עשורים. בשנים האחרונות הם שוב חורפים כאן, לעתים בלהקה קטנה המונה 7-3 פרטים, ואתם פפיוני עצים אחדים.

 

באשלים הסמוכים לחורשת האורנים אפשר לראות כמויות יפות של עלויות חורף ועם קצת מזל, ושלא במתכוון - יתכן שתבהילו חרטומן יערות שמסתתר מתחת לעצי האיקליפטוס.

מומלץ לבדוק את המדשאות הגדולות של הפארק ולחפש בין הפרושים המצויים גם פרושי הרים, פפיוני שדות ופפיונים אדומי-גרון. סריקה בחורשות האורנים יכולה להניב חורפי חביב ואפילו פצחן "מגניב".

 

 

 

 

חרטומן יערות. הוא רואה אתכם, קופא על מקומו... עד שלא תהיו קרובים מדי, הוא לא מתרומם! 

צילום: אמיר בן דב

 

לאורך הירקון וליד אגם הנופש אפשר לצפות בנחליאלי זנבתן ובמינים מצויים יותר כמו פרפור עקוד, שלדג גמדי ושלדג לבן חזה.

בשנים האחרונות נצפית לאורך הנחל כאן לאחרונה אנפית מנגרובים - מין שהיה מוכר בארץ ממפרץ אילת בלבד! מבין הדורסים, ניתן לראות כאן בקביעות נץ מצוי, עקב חורף ולעתים גם עקב עיטי ובז נודד.

 

לעת ערב, מתכנסות בפארק אלפי דררות ללינה, ובנוסף גם להקות של קאקים מעורבים בעורבי מזרע - שעושים את דרכם לאתרי הלינה שלהם.

 

דרכי הגעה

אפשר להגיע מתל אביב - מכיוון גני התערוכה, או מכיוון רמת גן - משכונת וותיקים. כדי להגיע לאזור בו חורפים המלכילונים והפפיונים, יש להגיע אל חורשת האורנים והאשלים הגובלת בפארק המימדיון בצידו הדרומי.

 

הנחיות מיוחדות

הימנעו מביקור בפארק בימי שבת עקב עומס מבקרים.

 

 

כתבות

land marks