קיץ בחוף הצפוני.

ברק גרניט 03/08/2014 00:00

 

השבוע של סוף יולי ותחילת אוגוסט הוא שבוע שבו שחפיות הים האדום - שחפית רסן, שחפית בנגלית ושחפית לבנת-לחי (נקראה בעבר שוניות) שוהות בראש המפרץ ומגיעות למספרי שיא.

בשנה טובה ניתן לראות כאן עד 40 שחפיות רסן בבוקר אחד, עד 15 שחפיות בנגליות ועד 80 שחפיות לבנות-לחי.

אלו כמובן מספרי השיא של כל הזמנים, אולם ברוב השנים ניתן לראות את שלושת המינים במספרים סבירים - עדין חוויה נחמדה ביותר.

 

שבוע זה הוא גם שבוע מסורתי של שתי שחפיות נדירות: כל ארבעת התצפיות בארץ בשחפית כהה התרחשו בשבוע זה. מין נדיר נוסף, אך מצוי הרבה יותר מהאחרון, הוא שחפית קוטב. מדי שנה, בדרך כלל, נצפה פרט או שניים של מין זה, ברוב המקרים בלבוש של קיץ ראשון, אבל בשנת 2004 נראתה כאן להקה של 14 בוגרים! אירוע חד פעמי שטרם חזר על עצמו.

 

 

 

מבחינת מזדמנים, תקופה זו מניבה פחות נדירים מבחודשים מאי - יוני. בנוסף, יסעורים כהים כבר כמעט לא נראים ובשני העשורים האחרונים חלה התמעטות ניכרת במספר היסעורים הגדולים שמקייצים כאן וכיום מדובר כבר כמעט במזדמן נדיר...

למרות זאת, עדיין יש מעט חמסנים ששוהים כל הקיץ במפרץ.

מינים נדירים מ"דרגה שניה", לעומת זאת, כמו שחפית צהובת-מקור (ברגי), חמסן זנבתן ופתון ים-סוף המרהיב, עשויים להראות, עם הרבה מזל כמובן, בכל בוקר נתון.

כדאי גם לזכור - שבאילת כמו באילת. אף פעם אי אפשר לדעת מה יצוץ.

 

כרגיל ימלאו את הזמן המינים המקומיים: אנפית מנגרובים ולבנית ים-סוף בשפך התעלה, שחפים לבני-עין ושחפיות כספיות בים, ולעתים נזכה לראות בז שחור המגיע לציד ציפורים מעל הים.

 

 

 

איך מגיעים?

באילת, פונים לאזור המלונות, עוברים אותו ומתמקמים סמוך לשפך התעלה בחוף הצפוני.

 

הנחיות מיוחדות

שעות הבוקר הן המומלצות ביותר כאשר הראות מצוינת. כדאי מאוד להגיע עוד לפני הזריחה. אחר הצהריים קשה לצפות, בדרך כלל, כיוון שהראות גרועה. עם זאת, בימים שרביים ללא רוח, הראות עשויה להיות מצוינת ולעתים שעות אחר הצהריים בימים כאלה, הן העשירות ביותר בציפורים.

 

הדרכה

להדרכה ניתן לפנות למרכז הצפרות הבינלאומי אילת

 
land marks