איות, חסידות וכל מה שנודד...

ברק גרניט 10/09/2014 00:00

בשבוע הראשון של ספטמבר חולפים כמויות שיא של מינים רבים.

מבין העופות הדואים, איית צרעים וחסידה לבנה, מגיעים גם הן לשיא הנדידה שלהן ואין כמו עמק בית שאן כדי לחזות בכמויות נהדרות של שני מינים אלה, בין אם זה בבוקר כשהאיות מתרוממות ועדין נמוכות והחסידות רועות באספסות ככבשים לבנות, בטרם יחוגו בהמוניהן כדי לתפוס גובה ולנדוד לנדוד, או בערב כשהן נוחתות ללינה.

המספרים יכולים להיות עצומים. קרה כבר שהתרוממו כאן בבוקר אחד לא פחות מ - 100,000 חסידות!

גם אם היה זה אירוע חד פעמי, גם אם מישהו זוכה לבוקר של 40,000 חסידות, לא במהרה הוא ישכח אותו. לגבי האיות, ישנם כאן אחרי צהריים שנספרו כאן למעלה מ - 70,000 איות.

בקרים בתקופת השיא, שבהם כמה אלפי איות מתחילות לנדוד בגובה נמוך ואחרות עדיין עומדות בשדות, אינם נדירים במיוחד.

 

ומה חוץ מאלה? כל מה שנודד עכשיו וקצרה היריעה מלהזכיר את כולם, כי זו באמת אחת התקופות העשירות ביותר בשנה.

חנקנים מארבעה עד שישה מינים (כולל לעתים ערבות הנדיר) נראים בכל מקום. האספסות מלאות בנחליאלים צהובים באלפיהם, כחלים, פפיוני עצים, פפיונים צהובים ראשונים, גבתוני גנים ואדומי מקור, סלעיות ערבות בכל מקום והרבה, קניות פסים ועלוויות אפורות, כשבשיחים שבשולי השדות ניתן לראות חרגולנים זמיריים קניות קטנות ואף קניות ביצה אם מישהו מצליח לזהות אותן.

 

 

 

 

כחל מצוי בסתיו.   צילום: גדי שמילה

 

לאורך הירדן ובטירת צבי, כמו גם בבית הקברות של כפר רופין נראים שרקרקים ירוקים רבים השוהים כאן מדי קיץ במספרים יפים. בבריכות המרוקנות מתקבצים חופמאים רבים, שביניהם ניתן לפגוש חרמשית ואולי אף קוויות לבנת-זנב הנדירה ומדי פעם, תורית זנבתנית המגיעה לשתות… הבריכות עצמן, עמוסות בעופות מים, אנפות, קורמורנים גמדיים, מירומיות, חסידות שחורות ועוד.

זה המקום לחפש גם את המינים המקומיים שהופכים את עמק בית-שאן למקום מיוחד כל כך: דרור ירדן, חצוצרן שחור-מקור ושרקרק הגמדי, שמספריו עולים כאן בהתמדה בשנים האחרונות.

 

איך מגיעים?

כדי להגיע לבריכות הדגים של קיבוץ נווה איתן ומעוז חיים, נוסעים על כביש 71 ופונים צפונה על דרך העפר הנמצאת בדיוק מול הכניסה לקיבוץ נוה איתן. לכניסה לבריכות מעוז חיים יש להמשיך מעט מזרחה. כדי להגיע לשדות האספסת של כפר רופין, פונים דרומה לכביש 6688, וממשיכים עד לכניסה לקיבוץ, שם פונים מערבה על הכביש הקטן ממנו ניתן להגיע לשדות השונים ולבריכות הדגים של טירת צבי.

 

הדרכה

להדרכה במקום ניתן לפנות למרכז הצפרות מקור החסידה.

 

הנחיות מיוחדות

בסופי שבוע, בריכות הדגים של נווה איתן ומעוז חיים נעולות. בנוסף כדאי להימנע מנסיעה לאורך גדר המערכת ללא אישור הצבא.

land marks