המפצח...

יואב פרלמן 02/11/2014 00:00

הפצחן הוא אחד מציפורי השיר המרשימות ביותר.

מקורו הוא העבה ביותר מבין הפרושיים, ובעזרתו הוא "מייצר" לחיצה אימתנית - שבעזרתה הוא מפצח גלעיני זיתים ודובדבנים, קליפות של שקדים ואצבעות של מטבעים.

חוץ מהמקור, הוא פשוט יפהפה. השילוב של הגרון והמסיכה השחורים, צבע הראש הערמוני, ודגם הכנף המיוחד בעל הצבעים המטאליים מרשימים מאוד.

 

הפצחן הוא ציפור של יערות. הוא דוגר בעיקר באירופה, ביערות רחבי עלים או יערות מעורבים, אך איננו שכיח שם במיוחד. אזור התפוצה שלו נמשך מזרחה להרי האורל, לקווקז ומזרחה באסיה לרוחב רצועת היערות (הטאיגה).

הוא ניזון מזרעים קשים אותם הוא מוצא על עצים, בפרות ועל הקרקע. הוא מתלהק לרוב בלהקות בגדלים משתנים, לעתים גדולות למדי.

 

 

 

 

בישראל הוא נודד בסתיו המאוחר, חורף בכמויות משתנות מדי שנה, ובעל "נטייה להתפרצות", כלומר מדי כמה שנים אנחנו מתברכים בכמויות גדולות במיוחד של פצחנים. התפרצויות כאלה עשויות לנבוע ממחסור בזרעים החביבים עליהם באזורי החריפה הרגילים, מה שגורם להם להרחיק למחוזות חדשים בניסיון למצוא מקורות מזון עשירים.

 

ברוב השנים, הפרטים הראשונים מופיעים לקראת סוף חודש אוקטובר וכמויות קטנות נצפות גם במהלך נובמבר. האזורים המומלצים לצפייה הם הרי ירושלים, אזור צפת ועין רימון שבנגב הצפוני - זהו לרוב גבול התפוצה הדרומי שלהם בישראל.

במהלך החורף הכמויות יורדות, ובשנים מסויימות הפצחנים בכלל לא נשארים לחרוף בישראל. בדרך כלל בחודש מרץ ישנה שוב עלייה במספרים. נראה שמדובר בפצחנים שמתרכזים באזורינו, לפני הנדידה צפונה. בתחילת האביב הם לעתים נשמעים גם שרים.

 

השנה מסתמנת כשנת פצחנים.

כבר באמצע אוקטובר הגיעו למאגר המידע שלנו הדיווחים הראשונים, ובמהלך המחצית השנייה הלך קצב הדיווחים והתגבר, וגם גודל הלהקות הלך ועלה.

דיווחים יפים הגיעו בעיקר מהרי ירושלים. אך מה שמיוחד השנה הוא הפיזור הגאוגרפי של הלהקות - להקות הגיעו דרומה עד לשדה בוקר, חצבה ואילת!

 

 


 

 

 


 

אסף מירוז כותב על חווית הפצחנים שלו מחודש אוקטובר:

"בחוף הכרמל נראו ראשוני הפצחנים ב - 18.10.

גם בימים הבאים נראו הפצחנים מידי בוקר תוך כדי נדידה פעילה עם להקות של פרושים מצויים. הנדידה התרחשה בגובה של 70 עד 100 מטרים לערך, במקביל לקו החוף ובמרחק של כחצי קילומטר ממנו.

 

ראשוני הפרטים נשמעו 'חורקים' את שריקתם האופיינית כבר בשעה 04:00 לפנות בוקר לערך והנדידה נמשכה עד השעה 10:00 - 11:00.

אוהד הצופה, אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים, דיווח על עשרות בזיכרון יעקב, ואני נתקלתי בהם גם בפרדס חנה וכרכור. בשבוע האחרון של אוקטובר הגיעה הנדידה לשיאה.

 

הצפר ירון בזר דיווח על להקות של עד 80 בטבעון וסביבתה. בסקר שערכתי לאורך נחל הקישון, מכפר יהושע ומערבה, נתקלתי בפצחנים על כל עץ רענן, כשהלהקות הגדולות ביותר (כ- 80 פרטים) נראו באזור שער העמקים. בסך הכל נראו כ- 300 פצחנים לאורך המקטע כולו"

 

 

 

 

"תופעת ההתפרצות", כותב מירוז, "אופיינית גם למיני פרושיים אחרים, דוגמת חורפי, פרוש הרים וצלוב-מקור, שההתפרצות האחרונה שלו בישראל הייתה בתחילת שנות ה - 1980, אז אף נשארו פרטים לקנן בירושלים ובצפת.

מה שמעניין יהיה לבדוק, זה את המניעים להתפרצות של המינים השונים, והאם יש צימוד בין זמני ההופעה של המינים השונים".

 

גם גדעון פרלמן מהתחנה לחקר ציפורי ירושלים, מצטרף למסיבת הפצחנים:

"שנת השיא הייתה בעונת 2002-3 אז נלכדו בתחנה לחקר ציפורי ירושלים 113 פצחנים. למרות העבודה שהפצחנים הם מין חורף בישראל שיא הלכידה של מין זה בירושלים הוא דווקא בראשית האביב, בחודש מרץ אז הפצחנים נודדים צפונה דרך ירושלים ונלכדים במספרים גדולים.

באפריל 2009 אף נלכד בתחנה פצחן עם טבעת שקיבל בעין רימון (ליד קיבץ להב) בנובמבר 2008 על ידי ברוריה גל.

 

 

 

 

סתיו 2014 מסתמן כתחילתו של חורף יוצא דופן בתחנה לחקר ציפורי ירושלים. מה - 23.10 טובעו בתחנה כבר 15 פצחנים. לשם השוואה מאז 1994 טובעו רק שני פצחנים בחודשי אוקטובר.

גם השמיים והעצים סביב התחנה מלאים בפצחנים מעופפים, שורקים ואוכלים. להקות הפצחנים מדווחות גם מעמק הצבאים ומאתרים נוספים בירושלים וסביבתה.

האם גל הנדידה יוצא הדופן הזה מעיד על הגעה של כמויות גדולות של מין מעניין זה? ימים יגידו".

 

 

 

 

נמשיך לעקוב אחר הדיווחים שלכם בפורטל - תודה לכל הצפרים המדווחים.

 

 

 

 

 

 

 

land marks