מרכז צפרות החולה

נדב ישראלי 01/10/2013 00:00

מרכז הצפרות בעמק החולה הוקם בשנת 2001 על ידי החברה להגנת הטבע, על מנת לקדם פעילות צפרות ושמירת טבע באזור העמק והסביבה - הכינרת, רמת הגולן, החרמון והגליל

מטרות המרכז העיקריות הן שמירה על מגוון מיני העופות ועל בית הגידול שלהן.

המרכז פועל בכמה דרכים:

 

ניטור ושמירת טבע בפועל הם ה"לחם והחמאה" של מרכז הצפרות בעמק החולה. פעילות שוטפת יומיומית אשר כוללת מעקב אחר האוכלוסיות השונות, זיהוי שינויים ומגמות בשטח ופעולות לשמירה על מגוון המינים ובתי הגידול.

 

תחנת טיבוע באגמון החולה- קק"ל:  

מרכז הצפרות החולה, בשיתוף עם אגמון החולה וקק"ל, מנהל ניטור ומעקב אחר אוכלוסיות הציפורים באזור. תחנת הטיבוע מקיימת הדרכות בנושאי צפרות ושמירת טבע לקבוצות שמגיעות לאגמון.

עשרות אלפי תלמידים, סטודנטים וקהל רחב ביקרו בתחנת הטיבוע בשנים האחרונות.

 

סקרי השפעה על הסביבה:

המרכז ניהל, בשנים האחרונות, מספר סקרים שמטרתם הייתה לבחון כיצד תשפיע הקמת "חוות רוח", ובהן טורבינות לייצור חשמל, על עופות נודדים ויציבים.

המידע שהצטבר שימש לקביעת הסטנדרטים שעל פיהם יוקמו החוות והפגיעה בטבע והסביבה תהיה מינימלית.

 

סקר עופות מקננים בחרמון:

סקר מקיף שמטרתו למפות את אוכלוסיית העופות המקננים בחרמון.

החרמון משמש בתור אתר קינון ל - 17 מינים שלא מקננים באף מקום אחר בישראל. בתי הגידול הייחודים בחרמון רגישים ביותר ונמצאים תחת איומים רבים. הסקר מספק מידע חשוב על גודל האוכלוסיות, הרכבן, רמת הפגיעות שלהן וממליץ על הפעולות שבהן צריך לנקוט כדי לשמור על המינים הייחודים שמקננים בהר.

 

סקרי קינון עופות בסכנת הכחדה:

בעמק החולה וסביבותיו מקננים מספר מינים שנמצאים בסיכון עולמי - בז אדום, ברווז משויש וצולל ביצות.

המרכז עוקב אחר האוכלוסיות של מינים אלו על מנת לסייע בשמירה עליהם.

 

סקרי דורסים חורפים:

עמק החולה הוא אתר חריפה חשוב לדורסים רבים, וביניהם גם מינים שמצויים בסיכון עולמי כמו עיט צפרדעים, עיט שמש וזרון שדות. המרכז מקיים סקרים במטרה לעקוב אחר אוכלוסיות המינים השונים על מנת לסייע בהגנה עליהם.

 

מיזם השדמיות בעמק החולה:

מיזם השדמיות "נולד" לאחר פעולות חירום להצלת אחת ממושבות הקינון האחרונות של שדמית אדומת כנף בישראל. גם היום, מצבן של השדמיות בישראל קריטי - פחות מ - 100 זוגות מקננים, אבל יש תקווה לשיפור עקב העלאת המודעות בקרב הציבור הרחב וציבור החקלאים שבשדותיהם השדמיות מקננות.

צוותים משותפים, בהם חקלאים ואוהבי טבע, פועלים בעמק החולה ובעמק בית שאן כדי למנוע פגיעה במושבות הקינון. 

פעילות ציבורית וחינוכית


 

"רק דרך החינוך אפשר לשנות את העולם לטוב יותר" (יאנוש קורצ'ק).

אצלנו, במרכז הצפרות החולה, החינוך מקבל עדיפות גבוהה. שיתוף הציבור בידע והיכרות עם עולמן המרתק של הציפורים, הם הדרך הנכונה והאפקטיבית ביותר בשמירה על הציפורים בפרט ועל הטבע בכלל. בהווה ובעתיד.

 

- תחנת הטיבוע באגמון החולה-קק"ל מהווה חלון ראווה לפעילויות המרכז, בכל שנה אלפי מבקרים נחשפים לעולמן המופלא של הציפורים בעזרת החוקרים שפועלים בתחנה. זוהי הזדמנות לפגוש ציפורים מקרוב, להבין את החשיבות שבהגנה עליהן ובעיקר להנות מהשהייה בטבע - בלב האגמון.

 

- פעם בחודש מתקיימת "תצפית קהילתית". מדובר בפעילות משותפת לחובבי הצפרות ואוהבי הטבי מכל האזור. התצפית הקהילתית מתקיימת בכל פעם באתר אחר באזור, עם המדריכים של מרכז הצפרות החולה וההשתתפו בה היא ללא תשלום.

 

- מרכז הצפרות החולה שותף בצוות ההיגוי להקמת פארק טבע עירוני בלב העיר קרית שמונה - פארק הזהב. הפארק, שבלבו נמצא ערוץ נחל הזהב, הוא מיזם של עיריית קרית שמונה ועמותת קסמי טבע ונוף. מרכז הצפרות מקיים פעילויות צפרות במקום, כדי להעלות את המודעות לטבע המופלא שבפארק.

 

- חקלאות וטבע בעמק החולה יכולים להתקיים זה לצד זה! במיזם חדש של מרכז הצפרות, חקלאים מעמק החולה ואגמון החולה-קק"ל, אנחנו מקדמים שיתופי פעולה בין חקלאים אוהבי טבע ובין אוהבי טבע שאינם חקלאים - למען הגנה על ערכי טבע בשטחי חקלאות. המיזם כולל דפי מידע חודשיים לחקלאים בנושאי טבע ואקולוגיה, פורום משותף לדיון בבעיות שמירת טבע ועוד.

 

 

תיירות צפרות


 

תיירות צפרות מתפתחת בקצב מסחרר בעולם ובישראל. מיליוני תיירים "נודדים" בכל שנה בעקבות ציפורים ברחבי העולם וגם בישראל. מרכז הצפרות בעמק החולה שותף לפעילות לעידוד תיירות צפרות מהארץ ומחו"ל.

 

- מרכז הצפרות החולה מקיים סיורי צפרות והדרכות לקבוצות ויחידים בכל גיל במשך כל השנה. מוזמנים לבוא וליהנות מעושר ויופי הציפורים בסיורים מודרכים על ידי טובי המדריכים בארץ.

 

- "חורף של ציפורים", כך נקראת חגיגת צפרות ישראלית שמתקיימת במרחב הגליל, הגולן והעמקים. חורף של ציפורים היא יוזמה משותפת של מרכז הצפרות, הרשות לפיתוח הגליל, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים. בכל שנה, מאות אלפי מבקרים באים לראות ציפורים בצפון הארץ ו"שמים את הצפרות בישראל על המפה"

 

- Hula Valley Bird Festival, מתקיים בכל שנה מאז חורף 2011 ותופס תאוצה. צפרים מכל העולם, וגם מישראל כמובן, באים לחוות חוויות צפרות נדירות בעמק החולה וסביבותיו. יופי האזור, מגוון ושפע הציפורים ותופעות ייחודיות לעמק החולה, כמו חריפת העגורים והתכנסות ללינת דורסים - מעניקים לפסטיבל ולעמק החולה פרסום עולמי.

 

 

 
land marks