כנפיים מעבר לים

02/11/2014 00:00

כנפיים מעבר לים

 

Wings Across the Ocean

 

התכנית ,"כנפיים מעבר לים" היא תכנית חינוכית בעברית ובאנגלית, המצויה  במדור למורה ולתלמיד בפורטל של מרכז הצפרות הישראלי.  

במהלך התכנית התלמידים בארץ יכולים ליצור קשר עם תלמידים מבתי ספר אחרים וגם עם תלמידים בחו"ל. התכנית המתאימה לגילאי ד - ח.

 

הקשר עם התלמידים מחו"ל פועל בצורה הבאה: בכל שיעור ניתנת המלצה במדור הנקרא "זאפ לבז", על הנושא שעליו כדאי להתכתב. התלמידים מתכתבים זה עם זה ברמה אישית או כיתתית.

הנושא המשותף לכל התלמידים המשתתפים בפרויקט זה, הוא היכרות עם שני מיני עופות דורסים הנמצאים בסכנת הכחדה: הבז האדום בישראל והבז הנודד באירופה ובצפון-אמריקה.

 

שני מיני ציפורים  אלו נחשבים "עירוניים", ובונים את קנם על גגות של בתים ישנים בשכונות בירושלים, במועצה האזורית אלונה, וכן במחצבות באזור ראש-העין ובאר שבע ובעוד מקומות. הבז הנודד מקנן במרומי גורדי-שחקים ברחבי צפון-אמריקה ובאירופה.

התכנית מורכבת משבעה מפגשים כיתתיים (כל מפגש חלקו נערך  בכיתה וחלקו בחדר המחשבים), ושני סיורים (האחד למרכז טיבוע ציפורים, בגן הורדים ליד הכנסת, בירושלים, והשני לאחד מאתרי הקינון של הבז האדום בארץ).

 

תחילת הפעילות היא בסביבות פברואר-מרץ, עם הגעתם של הבזים לארץ ולאירופה,  אחרי מסעם מאפריקה ועם הגעתו של הבז הנודד לצפון-אמריקה, אחרי מסעו מדרום-אמריקה. הנושאים הנלמדים בתכנית הם נושאי שמירת טבע, היכרות עם מחלקת הציפורים וסדרת הדורסים בפרט, אקולוגיה ומוסר סביבתי וכללי (ציטוטים מהמקורות).

הלימודים והעבודה באתר נעשים בעברית (האתר הוא דו-לשוני), ואילו התקשורת בין התלמידים נערכת באנגלית (באמצעות  דואר אלקטרוני).

המיומנויות הנרכשות בתכנית זו הן עבודה מול מחשב (חיפוש באינטרנט, דואר אלקטרוני, עיבוד נתונים והעלאת גרפים בתכנת excel); כתיבה וקריאה באנגלית; קריאה והבנת ידע בעברית; עבודה בקבוצות על משימות משותפות בכיתה ומשימות לבית.

 

עד שנת 2000 מומן הפרויקט ע"י קרן ברונפמן לעידוד הקשר בין תלמידים יהודים בירושלים ובאמריקה. בשנת תשס"ב הורחב הפרויקט גם לבתי-ספר כלליים במימון קרן קרב. בשנת תשס"ב פעלו בפרויקט שישה עשר בתי ספר: שמונה בצפון אמריקה בערים כגון סיאטל, מונטריאול, ניו יורק, קולומבוס, בי"ס אחד בפראג שבצ'כיה ושבעה בתי-ספר בארץ.  

את התכנית יכולים להנחות מורים למדעים. הידע הנדרש במחשבים הוא מינימלי (שימוש באינטרנט ובתוכנות excelו- word). 

מורים המעוניינים בפעילות התקשוב ומחפשים פרטנרים מעבר לים יכולים להיכנס לאתר  http://www.eun.org  או לאתר של ארגון  iEARN     למדור מורים ולפורום חיפוש.

 

 

בז אדום. צייר עמיר בלבן

 

 

כתבות

land marks